Ще минулого року стало відомо, що відомий виробник зимового спорядження — австрійська компанія HEAD — розмістить свій найбільший завод у Вінниці, де створять до 1000 робочих місць. Іноземці підписали з владою меморандум, викупили землю за 34 мільйони гривень. А у вересні вже цього року, спільно з мером міста Сергієм Моргуновим і вже колишнім головою ОДА Валерієм Коровієм, заклали символічну капсулу під будівництво заводу.
Австрійці домовилися, що завод будуватиме UBC Group, що очолює Ігор Гуменний. І днями підприємець поділився неприємною історією у своєму фейсбуку про колосальну плату за підключення до електромереж.
Ігор Гуменний, президент UBC Group
«Коли HEAD підписували меморандум, ще з «попередньою» владою їм задекларували вартість підключення — 300 гривень за кіловат. Зараз оголосили — 3 972 гривні за кіловат! Їм потрібно мінімум 10 мегаватів, а це близько 1,6 мільйона євро, що треба заплатити, щоб тебе приєднали і ти потім купував електроенергію! Якби австрійцям оголосили нову ціну під час підписання меморандуму або до покупки землі їх би тут не було.
Але це ще не все: «голе» підключення у Вінниці вартість за 1 кВт 3970 гривень — 140 євро (в інших областях вартість 1 кВт вище в рази, Полтава — 8000 гривень). Надалі треба прокладати трасу, узгоджувати документацію. Потім, виявляється, що лімітів в цьому місці немає, потрібно тягнути і включають коефіцієнт 1, 25.
Для розуміння в економічних зонах Східної Європи, Росії, Казахстану, Білорусі підключення до електромереж або нуль або у 2-3 рази дешевше», — пише Ігор Гуменний. Повністю допис на його сторінці.
Чи були домовленості про пільгову ціну за підключення? Та де сприяння інвестору, яке декларувала міська влада? Журналіст звернувся за коментарями до мерії та енергетиків.
Завод HEAD будують на території індустріального парку. Відповідно до презентації, яка викладена на сайті міськради, інвестор отримує купу преференцій, серед яких пільгова плата за землю, звільнення від пайового внеску, від мита, допомога в отриманні дозволів тощо.
А на одному зі слайдів презентації вказано, що на територію парку міська влада тягне комунікації: водогін та водовідведення 600 кубометрів на добу, газ — 700 кубометрів на добу та електропостачання потужністю 15 мегаватів.
Як пояснив директор департаменту економіки та інвестицій Віталій Погосян за бюджетні кошти прокладають мережі, до яких бізнесу потрібно тільки приєднатися.
Віталій Погосян, директор департаменту економіки та інвестицій міськради
— Ті зобов’язання, які взяла на себе міська рада, нами виконуються: будуємо під’їзні дороги, прокладаємо водогін та каналізацію. У тому числі будуємо електромережу до індустріального парку проектною потужністю п'ять мегаватів з перспективою збільшення до 16 МВт, на що передбачено 13 мільйонів 903 тисячі гривень. Загалом на всі комунікації та будівництво під’їзних доріг на 2019-2020 роки місто інвестує понад 100 мільйонів гривень.
Що стосується плати за приєднання — це регулюється законодавством, і місцева влада на цей процес, на жаль, не впливає. Хоча ми на всіх рівнях уже рік як ставимо це питання — потрібно змінювати ці закони, — каже Погосян. Наостанок додав, що влада у постійній комунікації з інвестором та робить все, аби завод HEAD у Вінниці був побудований.
Отож, за що має платити HEAD, аби отримати світло? Просто під’єднати дроти до заводу неможливо. Спочатку потрібно отримати технічні умови, виконати та узгодити проект електропостачання, визначити необхідну потужність. На підставі документації — заплатити за приєднання до мереж, що узгоджує розподільча компанія «Вінницяобленерго».
Чи була пільгова ціна на приєднання, про яку пише Гуменний, у обленерго нам не відповіли. Але сказали, що заяв від HEAD ще не отримували:
— «Вінницяобленерго», як розподільча компанія, не отримувала офіційних звернень щодо приєднання до електричних мереж від замовників, які взялися будувати завод «Head» у Вінниці.
Щодо вартості за підключення до потужностей, то вона встановлена і регулюється на законодавчому рівні, а не обленерго. Існує затверджена Нацрегулятором (НКРЕКП) ставка за нестандартне приєднання до електромереж. Детальна інформація про це розміщена на офіційному сайті НКРЕКП, а також на сайті АТ «Віницяобленерго».
У кожному районі нашої області ставка приєднання різна. У разі надходження від майбутніх забудовників заводу «Head» у Вінниці заяви на приєднання до електричних мереж, АТ «Вінницяобленерго» готове надати усі технічні умови згідно з чинним законодавством, — йдеться у відповіді обленерго.
Отож, у міськраді кажуть, що сприяють інвестору в міру можливостей: будують мережі, до яких підприємство зможе приєднатися, але не мають повноважень зменшувати ставку за приєднання. А зменшити цю ціну не може зробити й саме обленерго, бо ставку встановлює Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).
Водночас, ще 2 вересня 2019 року, спростити процес приєднання до мереж і зменшити ставку доручив Кабміну та НКРЕКП президент Володимир Зеленський.
«Спростити порядок і зменшити вартість підключення громадян і бізнесу до електричних і газових мереж, якими володіють приватні монополісти. Термін – до 1 січня 2020 року», — казав Зеленський, про що передає портал «Сегодня».
Інформації щодо проекту нової ставки за приєднання до електромереж, що стосується нашої області ані на сайті НКРЕКП, ані на Урядовому порталі, наразі немає.
Влітку стало відомо, що на території Індустріального парку мають побудувати завод з виробництва лецитину — харчової добавки для медичної галузі. Власник — товариство «УКРО-ЕКСПЕРТПОСТАЧ».
Владислав Скальський, який тоді був ще заступником міського голови Вінниці, розказав, що 1 чергу заводу збираються відкрити вже наступного року.
— Об'єм інвестицій — понад 100 мільйонів гривень. Вісімдесят мільйонів вони планують інвестувати у першу чергу заводу. Але конкретний обсяг буде визначений проектом. Згідно з меморандумом, на підприємстві створять 65 робочих місць. А далі будемо визначатися. Домовилися з ними, що якщо буде необхідність, то підприємство може розширитися. Ми забезпечуємо їх умовами — під'їзні дороги, підключення до електрики та водогону тощо, — казав Скальський.
Ще він додав, що у 2022 році заплановано будівництво другої черги заводу й те, що зараз ведуться перемовини ще з п’ятьма інвесторами, які хочуть відкрити промислові об’єкти на території Вінницького індустріального парку.
Нагадаємо, на території парку зараз працює тільки один завод — Green Cool, компанії UBC Group.
Чи має влада сприяти інвесторам?
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер