«Це не наше сміття, але це наше місто»: як молодь прибирала біля Вишенського озера (Пресслужба Сергія Кудлаєнко)

- Близько сотні осіб долучилися до прибирання території біля Вишенського озера. Ідейницею такої толоки стала вінницька студентка.
- Як усе організували, що знайшли під час прибирання та хто долучився до екологічного заходу — розповідаємо.
Ініціатива від молоді
— Зараз, коли потепліло, то виходиш на прогулянку й бачиш дуже багато сміття. Ти намагаєшся донести людям інформацію, сказати, що його потрібно викидати у спеціально відведені місця, в урни. Але, на жаль, люди не слухають і загалом не ставляться до цього серйозно, — ділиться спостереженнями студентка Дарина Горобець, яка, побачивши проблему у рідному районі міста, організувала масштабну толоку біля Вишенського озера у Вінниці.
Дарина навчається на третьому курсі факультету публічного управління та адміністрування Вінницького державного педагогічного університету й уже не вперше проявляє ініціативу у сфері екології. Цього разу їй вдалося залучити близько 100 небайдужих людей, аби очистити зелену зону біля озера від сміття та небезпечних відходів. Захід відбувся за підтримки громадського діяча Сергія Кудлаєнка.
— Підготовка до толоки зайняла приблизно тиждень. Ми зібрали активну молодь, наше студентство, організувалися з ними й прийшли допомогти нашій планеті, щоб, як кажуть, зробити ковток свіжого повітря, — розповіла Дарина.
До ініціативи приєдналися переважно молоді люди та студенти з різних навчальних закладів Вінниці. Організатори знайшли всі необхідні ресурси: закупили мішки, рукавички, домовилися з комунальними службами. Перед початком прибирання організатори наголосили на правилах безпеки та поведінки під час роботи, зокрема — як діяти у разі виявлення підозрілих або небезпечних предметів. У таких випадках необхідно було повідомити організаторів, а ті, у свою чергу, інформували відповідні служби.
«Це наша планета»
Учасники толоки активно взялися до роботи. Зі спілкування стало зрозуміло, що це — свідома й відповідальна молодь, яка прагне змін. Багато хто з них є старостами або входить до ініціативних груп своїх навчальних закладів, тож і дізналися про захід саме завдяки такому поширенню інформації.
— Я — староста в групі. Нам надіслали інформацію, і я одразу загорілася цією ідеєю. Підбила свою групу, і в результаті нас прийшло 10 осіб, — розповідає Карина Сурменко, студентка Технологічно-промислового фахового коледжу ВНАУ.
Як Карина, так і більшість учасників зазначали, що очікували побачити гірший стан території. Проте найбільш забрудненими виявилися місця навколо альтанок і густі чагарники.
— Дуже багато сміття в кущах, туди ще й важко дістатися, щоб прибрати. Забруднено біля альтанок. Деякі люди, видно, створювали особисті сміттєві баки з картонних коробок, — ділиться враженнями Михайло Орлик, ще один студент Технологічно-промислового фахового коледжу ВНАУ.
Одночасно з прибиранням були знайдені різноманітні, а подекуди й вражаючі речі: взуття, одяг, панчохи, залишки побутової техніки та навіть спідня білизна. Однак найчастіше траплялися серветки, пляшки, скло, пакети та шприци.
— Це наше місто, і, звісно, нам потрібно прибирати якомога більше, адже це навіть просто радує душу, — каже студентка Вінницького технічного фахового коледжу Анна Шамрай.
— Це наша планета. І нехай це навіть не наше сміття, але це наше місто. Робити добрі вчинки дуже важливо для всіх, і насамперед — для нас самих, для нашої чистоти, — наголошують студентки Технологічно-промислового фахового коледжу ВНАУ Аліна Тупченко та Тетяна Добрянська.
Формувати екологічну свідомість вінничан
Громадський діяч Сергій Кудлаєнко зазначив, що надзвичайно важливо підтримувати такі ініціативи: — Наше завдання — об’єднувати людей, і ми намагаємося робити це щороку, — зазначив він.
Локацію для толоки обрали невипадково. Парк Дружби народів, нині — Вишенський парк, — улюблене місце для прогулянок мешканців мікрорайону Вишенька, родин з дітьми, а також жителів з інших куточків Вінниці та околиць.
— У нас є молоді люди, які не байдужі до того, що відбувається в нашому місті. Вони самі обрали цю локацію. Тут велика кількість людей, родин, і це дійсно чудова зона для відпочинку, яку потрібно підтримувати в належному стані. Вона, як і багато скверів та парків сьогодні, потребує капіталовкладень. Але зважаючи на війну і пріоритетну допомогу Збройним силам України, ми можемо хоча б підтримувати тут чистоту, — підкреслив Сергій Кудлаєнко.
Громадський діяч зазначив, що подібні толоки вже проводилися в інших містах і там вони настільки стали традиційними, що мешканці виходили на прибирання цілими родинами.
— На деяких локаціях ми після прибирання та вивезення сміття навіть влаштовували маленькі пікніки для родин. І я думаю, що найближчими роками ми обов’язково врахуємо цей досвід і реалізуємо його також тут. Але головне — перемогти у цій клятій війні. Тоді з’являться ресурси, щоби створити тут справжню європейську паркову зону з сучасною інфраструктурою для відпочинку, — додав він.
І Сергій, і Дарина наголосили, що на досягнутому зупинятися не збираються й у майбутньому продовжуватимуть організовувати подібні заходи для покращення екологічного стану Вінниці.