Наше минуле

На Поділлі найперше почали впроваджувати примусову колективізацію та закривати церкви. Селяни бунтували та не йшли на поступки. Щоб придушити їх повстання, влада пішла на злочин проти власного народу — Голодомор. Пережила ці всі жахіття Надія Корольова, яка народилася в селі Іванківці Тиврівського району. Коли почався Голодомор, їй було 10 років.

Понад півстоліття тому у столиці далекої від нас Аргентини вийшла книга про містечко Теплик. Хто її написав? Як вдалося дізнатися про неї? Сто примірник копії цього видання з незвичною історією тепер мають у Теплику.

Сторічне військове кладовище досліджують у Вінниці поблизу 45-го заводу. Дослідники називають його найбільшим місцем поховань армії УНР та Української Галицької Армії (УГА). Тут поховано приблизно 9000 вояків, які померли від тифу. Яким чином дізналися про поховання? Хто досліджує могили? Нарешті може бути поставлена крапка у дискусії про будівництво на кістках.

Знайшли рекламні оголошення дореволюційної Вінниці за 1911 рік. У них пропозиції купити різні товари та замовити послуги від вінницьких майстрів. Цікавим є й міська навігація того часу: замість адрес, де знаходяться магазини, вказані прізвища власників будинків та назви вулиць, що можуть бути незрозумілими нинішнім жителям міста.

Вінниця, у сучасних її межах, була заселена як древньоруське місто ще до появи замку Коріатовичів. Громади вінничан проживали на Старому місті, в районах педучилища, лікарні Ющенка, Сабарова та П’ятничан. Розшукали матеріали про те, що відомо історикам про вінницькі замки. Матеріали знайшли у навчально-методичному посібнику «Історія міста Вінниці» Клавдії Малицької. Цю публікацію наші журналісти підготували минулого року, але інформація у ній варта, щоб нагадати знову. Тут дізнаєтеся цікаве з історії нашого міста. 

Порились у старих вінницьких газетах та дізнались, як змінилась Вінниця у першу річницю незалежності України. У цей час у Вінниці виходить лише кілька газет, які пишуть про місцеві новини. Серед них "Вінницька панорама", "33 канал" "Вінницькі вісті" та "Вечірка". Пишуть про те, що з площі перед міською радою прибирають пам’ятник Леніна, з’явився перший секс-шоп, а у Могилів-Подільському районі знаходять багатообіцяючі поклади золота.

Повістку від царя випадково знайшов могилівчанин Сергій Шибінський. Спершу не звернув увагу, що за папір потрапив до рук. Викинув у смітник. Пізніше побачив старослов’янські літери на краю зіжмаканого аркуша. Розгорнув — і прочитав дату: 1874 рік. Цифра значилася на документі під назвою «Свидетельство о явке к исполнению воинской повинности». У знахідці був ще один листок такого самого року. Що в ньому написано?

У різний час наше місто ставало домівкою для людей, які прославилися на всю Україну та увесь світ. Впевнені, що знаєте всіх відомих вінничан? Спробуйте вписати правильні відповіді на те, що ми зашифровували в клітинках.

Центр історії Вінниці виклав допис на своїй сторінці у ФБ про мозаїчний рель'єф «Панно життя». Вінничани у коментарях повідомили іншу назву килимової доріжки на біяному фасаді РАГСу — «Весільний серпанок».

Склали добірку фільмів, знятих у Вінниці, починаючи з 1925 року. Більшість з них вдалось знайти у повному форматі. На деяких відео можна роздивитись міські вулиці та навіть впізнати, де проходили зйомки.

keyboard_arrow_up