Наше минуле

Двадцятого січня в Україні вшановують пам'ять полеглих під час боїв за Донецький аеропорт. Вони стали символом незламності та бойового духу українського війська, а захисники терміналів отримали прізвисько «Кіборги» Брали участь в обороні летовища і вінничани. П’ятеро з них не повернулися до дому живими.

17 січня 1977 року — сніжний день. На вулиці була ожеледиця. Тролейбус Зої Ткаченко занесло на дорозі, відбулось зіткнення з вантажівкою. Від удару все спалахнуло.  Вінничанка могла врятуватися, але пішла на жертву, щоб допомогти своїм пасажирам. 

Історія родини Грохольських тісно пов’язана з історією Вінниці. З середини XVIII вони володіли землями та маєтками на П’ятничанах, у Стрижавці та Вороновиці, брали активну участь в суспільно-політичному та культурному житті міста.  Чорно-білі фото з колекції онука Генріха Грохольського та Центру Історії Вінниці розповідають про життя польських дворян на П’ятничанах.  

Сьогодні у Вінниці працює три ковзанки: тимчасова просто неба біля головної ялинки, у «Льодовому клубі», що в Центральному парку, та у «Льодовій арені», що на Вишеньці. Але століття тому нічого подібного у місті не було. Діти й дорослі ходили на катки.

Музею у Рахнівці передали листи Василя Стуса. Кому писав їх наш земляк? Як вдалося вивезти їх з Донецька?

Фільм про видатного українського композитора, автора легендарної обробки мелодії «Щедрик» Миколу Леонтовича знімали впродовж трьох років. Режисером стрічки став Василь Медяний. Саме він, подорожуючи Сполученими Штатами під час Різдвяних свят, звідусіль чув знайому мелодію. Але, на жаль, майже ніхто з американців не знав, хто її справжній автор. Вінничанин вирішив це виправити. 

75 років виповниться з часу відкриття музею Пирогова 9 вересня 2022-го. Скільки відвідувачів побувало в ньому за цей час? Хто і як їх рахує? У радянські часи звіт про екскурсантів вимагали органи державної статистики. У якому році зафіксовано рекорд відвідуваності — 344 тисячі екскурсантів?

Своє 60-річчя минулого року міг би відзначити Вінницький ламповий завод. Підшипниковому було б 54 роки. А вінницькому Хімпрому взагалі б було аж 109 років! Втім, на жаль чи на щастя, ці радянські гіганти вже давно не існують. Залишилися старі фото підприємств та спогади вінничан, що там працювали.

Чи подобається вам головна вінницька ялинка? Пропонуємо згадати, якими були її попередниці. Хто зі знаменитостей приїздив на відкриття і чим прикрашали наших красунь останні 11 років.

Світлини, як виглядало колись наше засніжене місто, як Вінниця і городяни відзначали Новий рік у минулому столітті, журналіст 20minut.ua взяла у приватних колекціях та у Фейсбук-групі «Старі фото Вінниці».

keyboard_arrow_up