Наше минуле

Захищати свої права у Вінниці вміли ще 500 років тому: через утиски та збільшення податків втопили шляхтича, а старосту — вигнали з власного дому. Найкращий розвиток громаді вдавалося досягти, коли вона була єдиною та вміла стратегічно планувати своє майбутнє. Чому вінничани бажали мати свого голову? Як дуплястий дуб врятував права на самостійне керування? І чим сучасний герб Вінниці пов’язаний з поляками? Читайте у розповіді історика Олександра Федоришена.

О першій годині дня 21 листопада 1910 року у Вінниці освятили будівлю нового театру. Відтоді у нас виступали світові знаменитості — Айседора Дункан, Віра Холодна, Марія Заньковецька, Микола Садовський, Амвросій Бучма, Гнат Юра… Маяковський, приїхавши до Вінниці, порахував у місті… цирульні. Чому? Про це та про наш театр у 1910-1944 роках можна прочитати у книзі «Вінницький театр у свічаді історії».

Перші виготовлені у Вінниці роялі — ровесники Тараса Шевченка. Дослідники кажуть, що в нашому місті існувало не менше п’яти фортепіанних брендів. Де інструменти зберігаються тепер? Про цінність піаніно з театру Садовського та унікальні експонати з клавішами, які можна побачити у вінницьких музеях.

Окраса Вінниці парк Грохольського на П’ятничанах «висить» в повітрі. Місто і область не можуть його поділити. А тим часом всихають віковічні дерева парку, він гине.

У Києві завершується реставрація стола Симона Петлюри. Цей незвичайний раритет належить обласному краєзнавчому музею. Після повернення до Вінниці оновлений експонат стане доступний для огляду відвідувачів. Чим він унікальний та де саме сидів за цим столом Головний Отаман армії УНР? Дізналися історію експонату.

У Вінниці розпочали створення нового великого музею. Він буде називатись «Музей мужніх».  Присвятили його землякам — учасникам АТО-ООС, чорнобильцям, міліціонерам, афганцям. А що буде з філією музею космонавтики і авіації у Вороновиці, який теж передали на баланс краєзнавчого?

На Вінниччині, в селі Марківка, зберігається піаніно, на якому Микола Леонтович виконував свій всесвітньо відомий «Щедрик». Унікальний інструмент знаходиться у незадовільному стані і негайно потребує капітального ремонту.  Коштів на реставрацію піаніно немає.  В Краєзнавчому музеї сподіваються на грант від США.

Малопривабливий будинок на Соборній, 71 раніше був на поверх менший, мав цікаву форму вікон, башту і купол. До революції 1917 року ним володіла родина Мойсея Шехтмана. У період «диктатури пролетаріату» Шехтмани зберегли одну з квартир в домі за собою. Дім досі є на Соборній: його суттєво перебудували і він втратив свою родзинку. Як це сталося?

Цієї середи, 28 жовтня, вінницькому трамваю виповнюється 107 років. І за цей час трамвай докорінно змінився. Порівнюючи з 1913 роком, коли вперше вулицями проїхав трамвай, маршрутна мережа зросла у 6,5 раза, а кількість вагонів — у 18 разів. Якими були перші роки і яке буде майбутнє однієї з візитівок нашого міста?

Учнівський зошит з прізвищами 200 розстріляних євреїв передали до музею Голокосту у Вінниці. Копію доставили в Єрусалим, в ізраїльський національний Меморіал пам’яті Голокосту і Героїзму «Яд Вашем». Зберегла імена родина Рафаловських з Іллінецького району. Зафіксували також розповіді про жорстокі «розваги» гітлерівців у Китайгороді. Як усе відбувалося?

keyboard_arrow_up