Наше минуле

Сьогодні, 4 грудня, у найпрестижнішому концертному залі Нью-Йорка Карнегі-Хол звучатиме «Щедрик» Миколи Леонтовича. Американцям нагадають, хто автор улюбленої ними колядки. Уперше вона прозвучала у Карнегі-Хол сто років тому. Вінничанка має копію програми того концерту.

Понад сто років тому поряд із нашим містом побудували Вінницьку окружну лікарню для людей з психічними розладами.  Історія цього медзакладу оповита великою кількістю легенд та має у своїй біографії чимало неймовірних фактів.  Лікарні ім.Ющенка 125 років. У цьому матеріалі повідаємо про найцікавіші з них, а також покажемо, що насправді ховається у темних лабіринтах лікарняних підземель.

Площа з Вежею наразі зазнає радикальних перетворень — звідси забирають Меморіал Слави, який перенесуть на Київську, до Меморіалу Визволення. У команді «Музею Вінниці» продовжують розповідати минуле Європейської площі. І навели ще один цікавий фрагмент: міська управа, відмовила підприємцю в будівництві театру-буфету на цій площі. Причина була в тому, що цей міський бульвар — «єдине місце, де мешканці Вінниці можуть прогулюватися на свіжому повітрі». Але підприємливий вінничанин тричі (!) намагався забудувати Європейську площу.

Третього грудня 2022 року виповнюється 300 років з дня народження видатного українського філософа та письменника Григорія Сковороди. Символічно, що саме цьогоріч одну з вулиць середмістя Вінниці перейменували на його честь.

Під час німецької окупації Вінниці, у 1943-1944 роках, родина Валентини переховувала єврейського хлопчика Аарона Бронштейна. За це у 2002 році вони були удостоєні звання Праведників народів світу — це почесне звання, яким Держава Ізраїль вшановує тих, хто рятував євреїв під час Голокосту. Наприкінці вересня у Вінниці з’явилася вулиця Праведників народів світу.

Чотири дні тривала експедиція ГО «Україна Інкогніта» у південних районах області — краї майстрів-каменотесів. Досліджували стародавні хрести. Окрему увагу звернули на хрести-розп’яття — назвали їх неймовірним краєзнавчим відкриттям. Дивуються, чому ці шедеври не є пам’ятками для нашої держави?

Команда Музею Вінниці розповіли історію Європейської площі, що зараз видозмінюється. Кажуть, її історія розпочалась ще кількасот років тому.

У День пам’яті жертв Голодомору лідер гурту «ТІК» розказав трагічну долю свого прадіда Семена, якого репресувала радянська влада. У рідному селі Віктора Бронюка Соколова Хмільницького району дотепер місце, де колись був земельний наділ прадіда, називають Семеновим Яром. Символічно, що у перші дні повномасштабного наступу рф саме туди впали рештки російської ракети, підбитої зі звичайного кулемета нашими безстрашними захисниками.

До Дня пам'яті жертв голодоморів вінницька патрульна роти тактико-оперативного реагування Любов Детюк розповіла, якими спогадами ділилася з нею колись покійна прабабуся.

Сьогодні, 26 листопада, День пам’яті жертв Голодоморів в Україні — 90 років сталінський режим розпочав знищення українців голодом. В обласному краєзнавчому музеї зберігається пляшка проса з голодного 1932-го. Хто і як її знайшов?

keyboard_arrow_up