Головними меседжами системи є мобільність та безпека, особливо затребувані людиною в умовах сучасності.
Камери зі штучним інтелектом, громадський велопрокат та ліхтарі з датчиками руху – те, що стало новою реальністю не лише для мегаполісів європейського ком’юніті, але й для деяких міст України.
Система «Розумне місто» почала діяти у Вінниці з 2011 року. Тоді на офіційному сайті міської ради було запроваджено електронну мапу звернень громадян. Сервіс дозволяв городянам залишати повідомлення для муніципальних служб про локальні проблеми на околицях Вінниці.
Інтерфейс виявився простим у використанні, згодом до нього додали посилання на муніципальні підприємства, події міського рівня та інформацію про розподіл бюджетних коштів. Тепер за допомогою одного кліку на Вашому девайсі з’являвся список відремонтованих об’єктів, поруч зазначалася вартість робіт, які там проводили.
Цього ж року розширилася транспортна інфраструктура Вінниці, завдяки чому світ побачили перші доріжки для велосипедистів.
Також у рамках «Смарт-сіті» почалася розробка системи «Прозоре місто», за якою певна інформація повинна бути вільною для використання та розповсюдження. Мова йде про відкриті державні та комунальні дані, за допомогою яких містяни можуть моніторити діяльність влади.
У 2012 році по Вінниці почали курсувати трамваї, у яких можна було підключитися до мережі безпарольного «Wi-Fi». Протягом деякого часу нововведення працювало зі значними перебоями, отож, розраховувати на завантаження об’ємних додатків містяни не могли.
Рівно за рік було встановлено автоматичну систему з керування вуличним освітленням. Пізніше в місті почали монтувати перші камери відеоспостереження, які у 2015 році увійдуть до проєкту «Безпечне місто». Точки безкоштовної мережі з’явилися в інших видах громадського транспорту.
Модернізовані трамваї власного виробництва VinWay вийшли на колії 2016-го. Цікаво, що окрім чеської системи керування двигунами, при виготовленні в них одразу монтують систему «Wi-Fi».
2017 рік став найчисельнішим за кількістю встановлених камер відеоспостереження. Тоді їх кількість налічувала 278 одиниць.
Невдовзі у Вінниці запрацював Муніципальний ситуаційний центр, спроєктований у рамках вищезгаданого «Безпечного міста». У його арсеналі – 600 камер, установлених у місцях громадського користування. Поки це єдина система відеонагляду для моніторингу ситуації в місті.
Щороку на камери та оптику Вінниця витрачала близько 5-7 мільйонів гривень. У вартість входили також сервери та програмне забезпечення. Загальна сума витрат складає 24-35 мільйонів гривень.
Систему «розумного освітлення» протестували на проспекті Юності, де встановили світлодіодні ліхтарі з датчиками руху. Її принцип полягає у тому, що за відсутності людей на вулиці світильник працює лише на 20%. При цьому LED-лампа споживає енергію в 5 разів менше, ніж натрієва лампа.
У 2018 році було відкрито мережу громадського велопрокату NextBike. Сервіс працює в режимі додатку для смартфона на чотирьох континентах світу.
На початку 2019 року Вінниця мала менше сотні тестових камер зі штучним інтелектом. Вони вміють здійснювати пошук за номерами авто та навіть обличчям людини.
У травні в міському транспорті з’явилися валідатори для оплати проїзду за допомогою електронного квитка. Такі безконтактні термінали підтримують сервіси ApplePay та GooglePay. До кінця серпня ними мають обладнати весь громадський транспорт, випуск самих онлайн-білетів обіцяють у вересні цього року.
Неможливо не згадати, що нововведення сталися й у системі міського транспорту. У квітні 2019-го «Вінницька транспортна компанія» презентувала тролейбус власного виробництва VinLine, який почав курсувати вже наступного місяця. Новітній зразок економить до 30% енергії, якщо порівнювати його зі старшим «родичем».
Також цього року місто збагатилося мережею веломап та велоСТО, спроєктованих задля зручності власників двоколісного транспорту.
Щодо перспектив «розумнішання» Вінниці, найближчим часом тут планують створення муніципального інноваційного парку UNIT.City. Майданчик збере найпрогресивніших місцевих фахівців у сфері IT-технологій, бізнесу й освіти. Працюватиме при цьому за прикладом Кремнієвої долини (більш знана як «Силіконова» — авт.) у штаті Каліфорнія, США.
Також відомо, що розробляється проєкт зі створення дата-центру для зберігання даних із камер відеоспостереження в громадських місцях. Будуватимуть його в 2020 році.
Окрім Вінниці, «розумними містами» в Україні також вважають Київ, Тернопіль, Львів, Дрогобич та Дніпро.
Нині в онлайн-режимі працює всеукраїнський сервіс «Розумне місто», створений волонтерськими спільнотами. Платформа допомагає жителям міст моніторити інформацію щодо діяльності влади у своєму населеному пункті та впливати на неї шляхом заявок або петицій.
Автор: Анна Власюк
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер