З Вінниці, Тульчина і Жмеринки: люди, яких знає Україна та світ

- Від легендарних полководців і блискучих митців — до сучасних героїв і науковців. Вінницька область подарувала Україні чимало видатних, а подекуди просто відомих, постатей, які залишили яскравий слід у нашій історії та культурі.
- Зібрали добірку знаних і маловідомих, історичних і сучасних постатей, повʼязаних із Вінницею, Тульчином, Могилів-Подільським, Жмеринкою та Козятином.
Вінниця
Військовий і державний діяч Костянтин Острозький. На початку 16 століття був старостою Вінниці. Був одним з найвидатніших полководців своєї доби. Провів 65 битв, з яких програм лише три. Брав участь в успішних кампаніях як проти татар, так і Московської держави.
Козацький полководець Іван Богун. У боях під Вінницею в березні 1651 року проявив себе як блискучий воєначальник. Завдяки чітко продуманій стратегії, його загін потопив у Південному Бузі війська Речі Посполитої, що значно переважали у кількості. В обласному центрі на місці битви встановлено памʼятний знак Іванові Богуну.
Лікар Микола Пирогов. Саме він є засновником військо-польової хірургії, започаткував використання анестезії при оперативних втручаннях, запропонував тактику медичного сортування, він же вперше в історії світової медицини застосував гіпсову повʼязку, що прискорило загоєння переломів. Проживав і помер у Вінниці. Саме тут вже майже півтора століття зберігається набальзамоване тіло Пирогова.
Перший вінницький архітектор Григорій Артинов. Саме ця людина є творцем архітектурного обличчя Вінниці. Майже усі красиві будинки, що збереглися до сьогодні — це його рук справа: водонапірна вежа, готель Савой, драматичний театр, окружний суд тощо.
Письменник Михайло Коцюбинський. Автор творів Fata Morgana, Intermezzo, «Тіні забутих предків»… Його називали Сонцепоклонником і Соняхом, бо понад усе любив сонце, квіти і дітей. У місті збереглася садиба-музей, де він жив, а також камінь Коцюбинського, що на ньому за легендою «МіхМіх» писав. Іменем відомого вінничанина названі навчальні заклади, вулиці, проспекти…
Головний отаман військ УНР та голова Директорії УНР Симон Петлюра. Жив у нашому місті у періоди, коли Вінниця була столицею України. Тут же ухвалював важливі державні рішення та зустрічав впливових гостей, як ось очільника Польщі Юзефа Пілсудського. У 2017 році у Вінниці встановили перший в країні повнорозмірний памʼятник Симонові Петлюрі.
Є також чимало відомих сучасників та сучасниць, які народилися у Вінниці, живуть у ній, або мають тісний звʼязок із містом. Це наймолодший захисник «Азовсталі» Назарій «Грєнка» Гринцевич, льотчик першого класу та Герой України посмертно Костянтин Могилко, майданівець та Герой України посмертно Максим Шимко…
Поетка та лавреатка Шевченківської премії Катерина Калитко, журналіст-розслідувач Денис Бігус, лідер гурту Pianoбой Дмитро Шуров, фронтмен групи «ТіК» Віктор Бронюк, співачка Ольга Полякова. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман та 5-й президент Петро Порошенко.
Тульчин
Польський шляхтич Станіслав Щенсний Потоцький. У 18 столітті він зробив місто своєю резиденцією, спорудивши палацо-парковий ансамбль, що сьогодні ми всі його знаємо як палац Потоцьких. Проєктували й зводили цей витвір мистецтва кращі європейські архітектори, дизайнери та садівники. За життя шляхтича у Тульчині гостювало чимало тогочасних знаменитостей, а в нещодавні довоєнні роки саме на території цього комплексу проходив міжнародний оперний фестиваль OperaFest Tulchyn, куди приїздили вже знаменитості сучасності.
Композитор та автор мелодії «Щедрик» Микола Леонтович. Хоч він і не народився у цьому місті, проте провів тут чимало часу. У Тульчині він викладав музику і спів в єпархіальному жіночому училищі, займався творчістю. У місті діє музей-квартира, де можна побачити чимало особистих речей композитора.
У різні роки тут також працювали та гостювали відомі письменники та письменники, зокрема, Марко Вовчок, Павло Тичина, Максим Рильський, Микола Бажан. Свого часу у місті стояв військовий підрозділ, поручиком в якому служив автор «Енеїди» Іван Котляревський.
Могилів-Подільський
Попри те, що імена більшості уродженців цього міста невідомі широкому загалу, у різних роках сюди приїздили справжні українські зірки. Як ось композитор Микола Лисенко, драматурги Михайло Кропивницький та Микола Садовський.
На початку минулого століття тут проживала родина Косачів, яку ми знаємо через її видатних представниць: Лесю Українку та Олену Пчілку.
Жмеринка
Президент УНР в екзилі Микола Лівицький. У Жмеринці він народився, але майже все життя провів за кордоном. Жив та навчався у Варшаві, Празі та Женеві. Впродовж довгих років працював на різних дипломатичних посадах УНР, зокрема був міністром закордонних справ. Упродовж 1967-1989 — очолював УНР в екзилі. Щоправда, на посту президента проявив себе як авторитарний діяч. Похований у США.
Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук. Уродженець Жмеринки став наймолодшим керівником уряду в історії сучасної України. На посаді пробув з серпня 2019 по січень 2020 років. У першому інтерв'ю після відставки заявив, що залишається в політиці та пов'язує із нею своє подальше життя.
Герой України посмертно Валерій Брезденюк. Був приватним підприємцем, у 1990-х роках створив перший у Жмеринці комп'ютерний клуб. Був художником і працював у техніці ебру (малюнки на воді). За життя створив понад 500 картин. Загинув 18 лютого 2014 року під час протистоянь в Києві на Євромайдані.
Козятин
Кінорежисер Віктор Іванов. Народився у Козятині і деякий час разом з родиною мешкав у старому приміщенні залізничної лікарні. Мав стати залізничником, але вступив до інституту кінематографії. Саме він зняв легендарну стрічку «За двома зайцями», за яку був нагороджений Державною премією.
Науковиця Марія Зерова. Весь науковий світ знає імʼя цієї мікологині — дослідниці грибів. Вона відкрила понад 400 видів нових грибів, чотири з них назвали її прізвищем. Козятинчанка першою на теренах України видала атлас грибів і у співпраці з іншими науковцями написала кілька енциклопедій.
Архітектор Генріх Кульчицький. У 50–80-х роках минулого століття Генріх Кульчицький брав участь у розбудові Києва. Він був одним з архітекторів, які реконструювали Майдан Незалежності. Свого часу ця локація мала відмінний від сьогоднішнього вигляд, там було чимало фонтанів, і ось той варіант площі спорудив саме Кульчицький та його колеги. Також ця людина проєктувала Оболонський район столиці і займалася розбудовою Русанівки.
Герой України Дмитро Фінашин. Завжди хотів бути військовим. У 2015 році підписав перший контракт з Національною гвардією України. Перед початком великої війни перекваліфікувався на снайпера. Навесні 2022 року потрапив з групою у ворожу засідку. Отримав кілька поранень, після чого втратив свідомість. Коли оговтався, то ще кілька днів вів боротьбу за життя, адже лишився сам, з великою втратою крові та зневодненням. На третій день снайпера знайшов український десантник. Дмитро нагороджений званням Герой України з врученням ордену «Золота Зірка».
Читайте також:
У Вінниці проживають тисячі етнічних росіян. Який національний склад в інших містах нашої області?
Вінниччина — тотально україномовний регіон. А якими ще мовами говорять у містах нашої області?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Не шановний, а кат !