Церкви, в яких вінчався Богун і Старицький. Розповідаємо про п'ять найстаріших храмів Вінниччини

- Де знаходяться найстаріші перлини сакрального мистецтва міста та області, яким понад три сотні років і вони збереглися до наших часів? Ми дізнались.
На території України збереглися понад дві з половиною тисячі дерев'яних церков. Науковці переконують, що це більше, ніж будь-де у світі.
На Вінниччині нараховується десятки дерев’яних храмів, створених у різні часи. Деякі з них сміливо можна вважати окрасою краю.
За інформацією науковців, для Поділля типовою є триверха церква з високими основними зрубами та восьмикутниками на них. Характерною рисою подільських церков є вертикальна обшивка дошками, дощатий верх, «опасання» та ганочок при вході.
Подільська церква завжди стояла на просторому місці, посередині міста чи села. Будували всі церкви за однаковим планом: у вигляді поздовжнього хреста, з врізаними бічними сторонами. Верх церкви складали три бані, з яких середня була вища. Від бань вниз до половини стін церкви йшов стрімкий ґонтовий дах.
Навколо церкви ставили штахети для огорожі. Церковне подвір'я обсаджували липами. Навпроти головних дверей церкви, стояла вежа з дзвонами, покрита ґонтом. В давні часи біля церков були цвинтарі. На другій стороні дороги на тій же площі, навпроти церкви був ринок, стояла корчма.
Храми Вінниці
Сьогодні важко уявити, що ще зовсім недавно у Вінниці було аж шість дерев'яних церков. На сьогоднішній день залишився лише один такий храм.
Це Свято-Миколаївський храм, розташований на Старому місті. Микільську церкву називають найдавнішою у місті. Храм на цьому місці існував щонайменше з ХVI сторіччя.
У популярному місці відпочинку на півдні Вінниці, на Сабарові, була дерев'яна невелика церква, яка пережила всі буремні часи і була знищена вже після Другої світової війни. Чудо-Михайлівська церква побудована у 1731 році. Зараз тут знаходиться звичайна церква з цегли.
У селі Пирогово у 1784 році на кошти поміщика Аполінарія Греколевського та місцевих прихожан збудували храм Покрови Божої Матері. Через сто років поруч із старою церквою зводиться новий мурований храм, із усипальницею славетного хірурга Миколи Пирогова. Відтоді дерев'яна церква Покрови Божої Матері починає потроху занепадати, допоки зовсім не зникне в круговерті історії.
На П'ятничанах церква Різдва Богородиці була збудована у 1732 році. Зник цей храм десь у 1920-1930-хх роках.
На Малих Хуторах в 1783 році побудовано храм на честь Святого апостола Іоана Богослова. На початку ХХ століття поруч звели нову велику муровану церкву (що й дотепер існує), і відтоді відомості про старий дерев'яних храм втрачаються.
Церкву у Великих Хуторах було зведено 1726 року та освячено на честь святого Георгія. Храм проіснував понад двісті років і (як і сабарівський побратим) зник відносно недавно, вже в повоєнні роки.
Більше про збережений до наших часів вінницький Свято-Миколаївський храм і ще чотири найстаріших церкви області — читайте далі.
Свято-Миколаївський храм
Почнемо з «родзинки» Вінниці. Майже у центрі міста на пагорбі річки Південний Буг зберігся унікальний дерев’яний храм, зведений без жодного цвяха. Оновлена Свято-Миколаївська церква із дзвіницею була побудована у 1746 році. За легендою, тут вінчався полковник кальницький (вінницький) Іван Богун. Будівля є пам’яткою архітектури.
«Старанием ктитора Антона Постельника во имя Отца и сына и святого Духа Аминь. Сооружився храм сей Святителя Христова Николая року Божия 1746 месяца апреля 11 дня» — вирізьблено на вхідному одвірку храму.
Будівля є зразком характерного типу українських триверхих дерев’яних церков, що належать до спадщини народного зодчества Поділля. Вінницький храм відрізняється вишукано-стриманими пропорціями зрубів майже однакової висоти, побудований в стилі українського бароко.
З храмом пов’язано кілька цікавих легенд та історичних фактів. За однією з легенд сюди, рятуючись від монголо-татарської орди, прийшли монахи Києво-Печерської лаври Микола та Володимир. У сні їм обом явився святитель Миколай і наказав встановити хрест на пагорбі та збудувати церкву.
Існує непідтверджений переказ, що у цій церкві вінчався полковник кальницький (вінницький) Іван Богун.
За час свого існування церква перебувала у складі різних християнських конфесій. З початку існування церква була греко-католицькою. У 1772 році храм став православним.
Із 1912 року парохом храму Святого Миколая був секретар місцевої єпархії протоієрей Хома Мефодовський. Священика арештовували у 1923, 1928 і 1937 роках. Востаннє його забрали з Літургії і розстріляли 5 грудня 1937 року. Пароха поховали у братській могилі на Хмельницькому шосе у Вінниці. На згадку про нього на подвір’ї біля церкви, неподалік вівтаря, стоїть кам’яний хрест.
Храм Преображення Господнього
Храм Преображення Господнього — це пам’ятник архітектури, включений у список «Перлини Поділля». Церква знаходиться в Луці-Мелешківській. Дерев'яний одноверхий храм збудований у 1896 році на місці церкви, яка тут стояла з 1760 року.
Особливостями лучанської церкви вважаються зовнішній вигляд і місце розташування. За стилістикою храм нагадує стиль, як у часи Київської Русі і здається дещо казковим. Додає колориту розташування на схилі пагорба в затишному парку з озерцем.
Церква Іоанна Богослова
Майже поруч з Вінницею — у «передмісті» села Приборівка Липовецького району знаходиться невеличке село Косаківці. Його перлиною є місцева двокупольна церква Іоанна Богослова.
Вона відносно молода. Будівництво розпочалося в 1902 році, а у 1915 розпочалися богослужіння. Проте будівля є пам'яткою архітектури місцевого значення.
Храм Святої Параскеви Сербської
У селі Немія поблизу Могилів-Подільського розташовано дерев'яний храм Святої Параскеви Сербської. Його теж вважають пам’ятником дерев’яного подільського зодчества.
За переказами в селі жив поміщик — пан Маєвський, у якого була дочка, що була німою від народження. Сільські діти не хотіли знатися з хворою дівчинкою і часто з неї насміхалися. Бідна дитина не витримала такого до себе ставлення і втопилася у річці, що протікала через село.
Відтоді річка отримала назву Немійка, а село — Немія (на честь німої дівчинки). Батько, пан Маєвський, не міг змиритися зі смертю дочки і вирішив спокутувати її гріх, побудувавши в селі храм. Він прийняв православ'я і збудував у 1775-му біля місця її загибелі церкву в ім'я святої Параскеви.
Церкву побудували з дуба і ясеня у стилі українського бароко, з окремою дзвіницею з оборонним призначенням, адже поруч проходив торговий, він же і військовий Волоський шлях. На косяку широких із скошеними верхніми вуглами дверей, що вбудовані з бокової сторони притвору є традиційний напис, який свідчить: «Сей храм Господень сооружися року Божия 1775».
До речі, в Свято-Параскевінському храмі вінчався письменник Михайло Старицький, автор «За двома зайцями».
Храм Різдва Богородиці
У передмісті селища Тростянець розташоване село Велика Стратіївка. Місцева церква має майже класичну історію. Храм Різдва Богородиці збудовано у 1774 році. Це була маленька дерев’яна триверха церква. Її розібрали у 1882-му.
Нова церква збудована в 1873-82 роках. Вона дерев’яна на кам’яному фундаменті, одноверха, разом з дзвіницею, середня частина — восьмигранна.
Читайте також:
Палац Ребіндерів у Самгородку. Історія садиби на Вінниччині, яка стала лікарнею
«Мама дуже любила життя і творчу молодь». Син Лідії Бєлозьорової започаткував театральну премію
«І це у нас, а не десь у Іспанії»: як на Вінниччині виник столітній готичний Костел Марії Магдалини
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Олександр ДмитрукБогун не міг вінчатися у православній церкві, бо він був протестантом.