У період з 1991 до 1998 року на дифтерію захворіли близько 20 тисяч українців, 696 із них померли. До епідемії рівень вакцинації впав із 95 до 80%, цього було достатньо, щоб трапилося стільки смертей.
У Вінницькій області тоді на дифтерію захворіло 478 людей. І тепер є побоювання, що хвороба повертається.
Цієї осені, 17 жовтня, стався спалах дифтерії у Закарпатській області. Тоді госпіталізували 15 студентів, які приїхали з Індії. Хоча в університеті спростовують інформацію, що дифтерійну паличку вони привезли з-за кордону.
У Києві зафіксували вже два випадки захворювання на дифтерію. У першому діагноз «дифтерія» отримав 9-річний хлопчик, у другому — 33-річна киянка.
Наприкінці жовтня на Тернопільщині виявили дифтерію у 47-річного чоловіка. Чоловік сам звернувся у лікарню, повідомив, що у 2017-му пройшов вакцинацію, яка не дала розвинутися важким ускладненням.
Тим часом, у Вінницькій області ще не були зафіксовані випадки захворювання на дифтерію, про що повідомив на своїй сторінці у фейсбуку голова Вінницької ОДА Владислав Скальський.
«Ситуація в області нормальна, випадків захворювання дифтерією не виявлено. Але ми не повинні чекати, доки такі будуть. Єдиним способом захиститися є вакцинація та ревакцинування. Але, на жаль, далеко не всі його використовують.
У 2018 дітей віком 1 рік вакциновано 53,1%, ревакциновано у віці 1,5 роки – 66,3% дітей, в 6 років - 79,9% дітей, у віці 16 років - 69,1%. Серед дорослих черговими ревакцинаціями проти дифтерії та правцю охоплено 58,9% населення.
Станом на сьогодні область повністю забезпечена безоплатними та якісними вакцинами для щеплень дітей та дорослих. Якість вакцин підтверджена Всесвітньою організацією охорони здоров’я», — пише Скальський.
Захворювання найчастіше розпочинається як ангіна. Коли на мигдаликах і зіві утворюється щільна плівка, виникають набряки обличчя, шиї та слизових оболонок дихальних шляхів.
Надалі можуть бути ускладнення: збудник дифтерії продукує сильний токсин, який, проникаючи у кров, здатний вражати серце, нервову систему, нирки. У хворого може порушуватися дихання та ковтання, що часто призводить до смерті.
Єдиний спосіб захиститися від дифтерії та запобігти розвитку небезпечних ускладнень — це вакцинація у дітей та ревакцинація у дорослих.
Згідно з календарем щеплень, дітям роблять вакцинацію проти дифтерії, кашлюку і правця (вакцина АКДП) тричі упродовж першого року життя, у 18 місяців, у шість років та 16 років проводиться ревакцинація проти дифтерії та правця. Дорослі мають проходити обов’язкову ревакцинацію проти дифтерії та правця (вакцина АДП-М) кожні 10 років після 16 років. Необхідно запам’ятати, що імунітет проти дифтерії не зберігається на все життя.
За інформацією МОЗ, вакцинація в комунальних закладах охорони здоров'я проводиться безкоштовно.
Спочатку треба записатися на прийом до сімейного лікаря/терапевта, з яким укладена декларація. У фахівця зможете дізнатися відповіді на питання щодо вакцини та можливих реакцій. Не забудьте повідомити про алергію на їжу, ліки, попередні щеплення тощо. Після цього отримаєте направлення на щеплення.
— Як і будь-який лікарський засіб, вакцини можуть викликати реакції. Наприклад, підвищення температури тіла і больові відчуття у місці ін'єкції. Але вони минають за декілька днів і не залишають жодних наслідків, — каже доцент кафедри інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії Федір Лапій. — Якщо дитина має будь-які симптоми, які викликають занепокоєння, батькам варто звернутися за консультацією до педіатра або сімейного лікаря. Серйозні реакції на вакцини трапляються украй рідко. Водночас усі вакциновані живі та здорові, а ось ті, хто хворіє, часто отримують серйозні ускладнення через хворобу.
Якщо помітили симптоми дифтерії, то одразу зверніться до лікаря. Чим раніше встановлений діагноз — тим вищі шанси на одужання.
Надалі буде госпіталізація до інфекційної лікарні, де вам введуть антитоксичну протидифтерійну сироватку, антибактеріальні препарати та назначають дієту.
Чи будете робити щеплення від дифтерії?
Читайте також:
Фото: shutterstock.com, moz.gov.ua
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер
Я В ИНТЕРНЕТЕ БУДУ ДЕЛАТЬ РЕКЛАМУ ГРОНО ДО ТЕХ ПОР ПОКА ОНИ НЕ СТАНУТ ПРОДАВАТЬ ОТХОДЫ И ТРАВИТЬ ЛЮДЕЙ !!!
Я уже не обращаюсь к администратору магазина Гроно который находится на площади Победы возле дома офицеров. К этой женщине бесполезно подходить и говорить. Она всегда сидит на подоконнике в магазине и рассматривает и обсуждает с другими продавщицами покупателей мужчин.
Хочу чтобы меня услышал хозяин Гроно ,также он еще хозяин стомат поликл. Приор.
Вопрос !
Зачем вы в магазине Гроно продаете испорченную продукцию?
А именно мясо курицы. После покупки это мясо ,или субпродукты нужно выбросить. А если сьесть То можно отравится.
А теперь я раскрою секрет супер бизнеса .!!!!!
Гроно продает ту курицу Рябу ( фирма Ряба) которую Ряба не продала. Вообщем Гроно берет отходы ,а продает как хорошую курицу. И вешает лапшу что курица
из Киева.
В стомат поликлинике Приоре вы тоже так зубы лечите?