За два місяці — 600 випадків. У дитячій обласній збільшилась кількість звернень з укусами кліщів

- Щороку навесні із настанням тепла і пробудженням рослин активізуються кліщі. Від укусів цих комах потерпають тварини та люди.
- За інформацією фахівців Вінницької обласної дитячої лікарні, лише за два весняних місяці до травмпункту лікарні з такою проблемою звернулось близько 600 дітей.
З настанням теплої пори року активізувалися кліщі. Саме зараз зростає ризик укусу цих небезпечних членистоногих, особливо для дітей, які проводять багато часу на природі.
Зустріти кліщів можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20-60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.
Спека для кліщів згубна, тому полювати вони починають уже після першого потепління — після +5 градусів. Їхня активність зростає у квітні, піку досягає у червні, а спадає у липні-серпні. Найбільшої небезпеки кліщі досягають при температурі +10… +25 градусів.
Небезпека укусів комах
За словами медиків, кліщі можуть переносити збудників небезпечних захворювань, зокрема, кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма), а також хвороби Міямото. Збудники потрапляють в організм під час присмоктування кліща.
Директорка медичної частини Вінницької обласної дитячої лікарні Оксана Моравська розповіла, що за березень-квітень 2025 року з цього приводу до травмпункту лікарні звернулось близько 600 дітей.
— Лише під час великодніх свят було понад сорок звернень, — розповідає начмед лікарні. — Випадків бореліозу зафіксовано не було, але хвороба має інкубаційних період.
Рекомендації лікарів
Завідувач травматологічним пунктом дитячої лікарні Степан Юшков дав рекомендації батькам, чиїх дітей вкусив кліщ.
У лікарні вам нададуть кваліфіковану допомогу, а саме:
- акуратне та безпечне видалення кліща за допомогою спеціального інструменту, щоб уникнути розриву або залишення частин паразита в шкірі,
- обробка рани антисептичними засобами для запобігання інфекціям,
- надання рекомендацій для спостереження за станом дитини у наступні тижні,
- за необхідності — направлення на лабораторне дослідження кліща та призначення додаткових обстежень або консультацій інфекціоніста.
Якщо є потреба кліща дослідити в лабораторії — медик рекомендує звернутись у Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України, м. Вінниця, вул. Малиновського, 11), де можуть обстежити і зробити аналіз.
Як же уникнути укусу кліща? За словами Степана Юшкова, спреї не завжди ефективні.
— Більш дієва порада — закритий одяг і уважний огляд одягу та дитини після прогулянки. Адже кліщ може дві години повзати по тілу людини, поки знайде місце, аби присмоктатися.
На що звернути увагу батькам?
Червоними прапорцями, крім виявленого кліща на шкірі дитини, є такі симптоми:
- підвищення температури, лихоманка, головний біль, біль у м’язах та набряк лімфатичних вузлів;
- почервоніння або набряк навколо місця укусу, що збільшується (під час збільшення коло може нагадувати «бичаче око»);
- втомлюваність, головний біль, біль у м'язах, суглобах;
- висип, зміни настрою або поведінки дитини;
- місце висипу може бути теплим на дотик, але рідко болить чи свербить.
— Якщо у дитини спостерігається хоча б один із цих симптомів після укусу кліща — терміново звертайтесь до лікаря, — зауважує медик і застерігає:
- ніколи не змащуйте кліща олією, кремом чи спиртом, не припалюйте — це може змусити його «впорснути» більше інфекції у кров;
- не намагайтеся витягнути кліща різкими рухами або підручними предметами — це підвищує ризик ускладнень;
- видалення кліща має виконувати тільки медичний працівник у стерильних умовах.
— Пам’ятайте: швидке звернення за медичною допомогою мінімізує ризик розвитку серйозних інфекційних захворювань та їх ускладнень, — наголошує завідувач травматологічним пунктом дитячої лікарні.
Читайте також:
Сонячні промені чи добавки? Як навесні підтримувати потрібний рівень вітаміну D3 в організмі
Паління породжує безпліддя. Як впливає дим на репродукцію чоловіка та жінки, розповідає фахівець
«Були суїцидальні думки після втрати коханого» — психолог про проблеми людей під час війни
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.