«Були суїцидальні думки після втрати коханого» — психолог про проблеми людей під час війни

- Вчора в Україні відзначали День психолога. Професія психолога на сьогодні є дуже актуальною, адже все більше людей звертаються до них за допомогою.
- Вінницька психологиня розповіла, з якими історіями їй доводиться стикатися під час війни. Дала рекомендації, при яких станах слід обовʼзяково звернутись по допомогу до фахівця.
Професія психолога в Україні пройшла довгий шлях становлення. За радянських часів ці наука часто зазнавала критики та обмежень, а практична психологія почала активно розвиватися лише після здобуття Україною незалежності. Сьогодні психологічні служби діють у різних сферах — освіті, медицині, бізнесі, збройних силах, правоохоронних органах та соціальних службах.
Особливого значення робота психологів набула після початку повномасштабної війни в Україні. Психологи стали важливою ланкою у підтримці як військових, так і цивільного населення, що постраждало від бойових дій, втрат та переміщення.
Зростання звернень за психологічною допомогою
Згідно з останніми дослідженнями, в Україні спостерігається зростання звернень до психологів. Якщо раніше візит до психолога міг сприйматися з певною стигмою, то сьогодні турбота про ментальне здоров'я стає нормою, а не винятком.
Про це розповіла Наталія Козак — психолог, психотерапевт, гештальт-терапевт, сексолог, кризовий психотерапевт, сімейний (парний) психотерапевт.
За словами психолога, ті процеси, травматичний досвід, фобії та тривожність, які були у людей до початку війни, помножилися у два, пʼять, а інколи і в десять разів. А у тих людей, які не відчували раніше ніяких психологічних проблем, вони проявилися.
— Як сімейний психотерапевт, хочу зазначити, що також зросла кількість пар, які стикаються з кризою в стосунках, так як постійний фоновий стрес, тривога, відсутність стабільності, необхідність справлятися з усіма викликами життя та війни поглиблюють конфліктність у стосунках, — зазначає психолог. —Тому це досить природно, що потреба у професійній психотерапевтичній допомозі зросла. Свідомість суспільства змінюється, і відвідування психолога чи психотерапевта стає основою турботи про себе.
Після 2022 року зростання кількість запитів на допомогу через тривожні розлади, ПТСР, депресії, а також психосоматичні стани.
— Варто зауважити, що з такими станами звертаються не лише дорослі люди (20-45), а й підлітки та діти, — говорить Наталія Козак. — Окрема категорія — це військовослужбовці, які перебувають в гарячих точках, а також їх дружини, діти та батьки, які постійно знаходяться у стані стресу. Також я багато працюю з жінками, які втратили своїх чоловіків на війні. У багатьох із них — ПТСР, проживання горя, втрата сенсу життя.
На щастя, це життя вдалося врятувати
За словами Наталі Козак, у важких випадках доводиться долучати психіатра та приєднувати медикаментозний супровід клієнтів.
— Психіка — це гнучка система, яка пристосовується, — каже психолог. — Але вона теж має межу. Під час війни кожна людини переживає надмірне навантаження. І звернення до психолога чи психотерапевта у цей період — це не розкіш, а форма виживання, адаптації та турботи про себе.
Психолог розповіла, з якими важкими випадками доводиться працювати їй і колегам під час війни.
— До мене звернулася молода дівчина, яка втратила хлопця на війні півроку тому, — розповідає Наталя. — Вона знаходилася в оточенні своєї родини, батьків, сестер, але її стан був досить критичний. І, на жаль, близькі цього не усвідомлювали. Вони думали, що допомагали, і возили її на кладовище до хлопця щотижня.
На момент звернення дівчина знаходилась в стані важкої депресії, з втратою бажання жити та суїцидальними думками.
— Через декілька сесій вона сказала, що їй вперше за півроку стало трошки легше. Але стан був важкий, і я допомогла їй сконтактувати з психіатром, який призначив їй медикаментозне лікування. На щастя, це життя вдалося врятувати.
Коли звертатись до психолога?
За словами психолога Наталії Козак, до фахівця варто звернутися за допомогою, якщо у вас є такі симптоми:
- постійне відчуття втоми, виснаження, навіть після відпочинку;
- внутрішня тривога, напруга, яка не зникає;
- втрата інтересу до життя, апатія, байдужість;
- часті перепади настрою;
- плаксивість, дратівливість;
- Відчуття, що «немає сенсу», порожнеча, відсутність мотивації;
- навʼязливі думки, страхи, образи або провина, які "не відпускають";
- проблеми зі сном: безсоння, часті пробудження;
- постійне бажання спати.
За словами фахівця, до психолога звертаються коли є зовнішня причина, конкретна проблема: вдома, сімейна чи на роботі, в колективі, відношення з начальством, відчуття дискомфорту. Психолог працює із здоровою людиною, в якої трапились психологічні проблеми у житті.
Психіатр і лікар-психотерапевт працюють з розладами. Тобто те, що не просто психологічна, а біологічна проблема, коли вирішивши психологічно в оточенні, чи прибравши стрес, проблема не зникає, людина відчуває неміч, втому підвищену, вона непрацездатна, неефективна, втратила задоволення від життя, Тоді це область звернення до психіатра, який буде займатись біологічною корекцією, давати препарати, які покращать стан.
Читайте також:
Сонячні промені чи добавки? Як навесні підтримувати потрібний рівень вітаміну D3 в організмі
Паління породжує безпліддя. Як впливає дим на репродукцію чоловіка та жінки, розповідає фахівець
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.