Чим загрожує ігнорування щеплення від дифтерії?

Чим загрожує ігнорування щеплення від дифтерії?
  • У період з 1991 до 1998 року на дифтерію захворіли близько 20 тисяч українців, 696 із них померли.
  • У Вінницькій області тоді на дифтерію захворіло 478 людей.
  • До епідемії рівень вакцинації впав із 95 до 80%, цього було достатньо, щоб трапилося стільки смертей.
  • Зараз ми маємо 58% вакцинації

 

 

Захворювання найчастіше розпочинається як ангіна. Коли на мигдаликах і зіві утворюється щільна плівка, виникають набряки обличчя, шиї та слизових оболонок дихальних шляхів. Збудник дифтерії продукує сильний токсин, який, проникаючи у кров, здатний вражати серце, нервову систему, нирки. У хворого може порушуватися  дихання та ковтання, що часто призводить до смерті.  

Згідно з календарем щеплень, дітям роблять вакцинацію проти дифтерії, кашлюку і правця (вакцина АКДП) тричі упродовж першого року життя, у 18 місяців, у шість років та 16 років проводиться ревакцинація проти дифтерії та правця. Дорослі мають проходити обов’язкову ревакцинацію проти дифтерії та правця (вакцина АДП-М) кожні 10 років після 16 років. Необхідно запам’ятати, що імунітет проти дифтерії не зберігається на все життя.

За словами доцента кафедри інфекційних хвороб та дитячої імунології національної медичної академії Федора Лапія, вперше за останні сім років в Україні є достатня кількість вакцин. Можна імунізацувати проти дифтерії та правця всі вікові групи, які цього потребують. Але рівень охоплення щепленнями залишається недостатнім, а серед дорослого населення – критично низьким.

Відео дня

- У 2018 році лише 55% дорослих, які мали бути вакциновані, зробили це, - розповідає Федір Лапій. - У Вінницькій області рівень охоплення щепленнями складає 58,9% (вакцин є близько 320 тисяч доз). А вакцинації дітей до одного року - 69,9%. При тому, що всесвітня організація охорони здоров’я вимагає тримати цей показник на рівні 95% - саме тоді буде працювати колективний імунітет. 

Вакцини безпечні

Щеплення дорослим проти дифтерії відповідно до календаря щеплень роблять вакциною, що містить два компоненти – проти дифтерії і проти правця. Правець – захворювання, що уражає нервову систему та проявляється через судоми спазмом м'язів. Хвороба виникає, коли збудник (спори бактерії Clostridium tetani) потрапляє в рану й у разі відсутності кисню починає виробляти сильний токсин, що діє на нервову систему.  Бактерії живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Збудник може потрапити внаслідок укусів тварин чи травмування уламками деревини.

- Як і будь-який лікарський засіб, вакцини можуть викликати реакції, – розповідає Федір Лапій. - Наприклад, підвищення температури тіла і больові відчуття у місці ін'єкції, але вони минають за декілька днів і не залишають жодних наслідків. Якщо дитина має будь-які симптоми, які викликають занепокоєння, батькам варто звернутися за консультацєію до педіатра або сімейного лікаря. Серйозні реакції на вакцини трапляються украй рідко. Водночас усі вакциновані живі та здорові, а ось ті, хто хворіє, часто отримують серйозні ускладнення через хворобу.

Що варто знати про дифтерію

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання. Передається повітряно-крапельним шляхом і призводить до запалення найчастіше слизових оболонок ротоглотки з утворенням фіброзних плівок, загальної інтоксикації та специфічного ураження серцево-судинної та нервової систем. 

Збудник хвороби – дифтерійна паличка (коринебактерія). Джерелом інфекції є інша хвора людина або носій коринебактерії. Особливо небезпечні хворі на дифтерію ротоглотки, оскільки вони більш активно виділяють збудника при диханні, кашлі та чханні. Варто зазначити, що дифтерією також можна заразитися через предмети побуту (посуд, іграшки тощо). Дифтерійна паличка може зберігатися до 15 діб у зовнішньому середовищі. Заразитися на дифтерію досить легко всім віковим групам. Наприклад, якщо у громадському транспорті є хвора на дифтерію людина, а ви не вакциновані, то дифтерійна паличка вже є у вас. Тому варто якомога швидше вакцинуватися і не ризикувати.  

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
15:08 Volkswagen не пропустив мотоцикл на повороті. Відео моменту ДТП play_circle_filled 14:26 «Плазму може дати лише людина»: Biopharma Plasma провела SUP-заплив до Дня донора у Вінниці (Новини компаній) 14:09 У Піщанці 17-річний мотоцикліст постраждав у аварії photo_camera 13:13 ЗСУ тримають оборону: окупанти отримали відсіч на всіх напрямках photo_camera Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба! 12:24 До нас їде ревізор! Майже 5 мільйонів витратять на аудит «Вінницької транспортної компанії» 11:55 Історики та краєзнавці підтвердили місце народження козацького полководця (Новини компаній) 11:02 Солдат Ярослав Склярук, що вижив у пеклі полону, нарешті вдома photo_camera 09:52 Оперативна інформація для вінничан: де і чому не буде світла та води 11 липня 08:35 Кращі меблеві магазини Вінниці: де купити сучасні, стильні та якісні меблі (партнерський проєкт) 08:34 Вітаємо Ольгу та Олену. Свято, іменини, заборони та прикмети 11 липня 08:09 Вінниця прощається з Героєм: загинув 57-річний майор поліції Володимир Петрусян photo_camera 21:01 Від заробітку до в'язниці: у Хмільнику викрили двох наркоторговців photo_camera 20:12 У Жмеринці п'яний водій пропонував поліції хабар у 20 000 гривень 19:23 Як засмагати безпечно для здоров'я? Взяли рекомендації у дерматолога 19:01 Дві людини захворіли на лептоспіроз цього року на Вінниччині. Що це за інфекція? 18:35 Де мають гратися наші діти, якщо дитячі майданчики занедбані? play_circle_filled 18:08 Пухлина вагою п’ять кілограмів: у «Пироговці» провели складну операцію photo_camera 17:27 «Я всіх вас тут уб’ю!» Гвардієць накрив собою гранату у вагоні поїзда — війна однакова і вчора, і нині 17:10 Макіяж, який не змивається: переваги перманентного макіяжу для сучасних жінок (партнерський проєкт)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up