Пʼяний за кермом не основна загроза. Як судять за ДТП із потерпілими та загиблими?

- За п’ять місяців 2025 року на дорогах Вінниччини трапилося понад дві сотні аварій.
- У них загинули пів сотні людей, ще більше — отримали травми різних ступенів.
- Поліцейська статистика пише, що кількість ДТП зменшилася, але людських трагедій менше не стало. Та чи завжди покарання за них — реальні?
З січня по кінець травня 2025 року на Вінниччині сталося 221 ДТП. У них загинули 50 людей та 258 були травмовані, про що стало відомо з даних Патрульної поліції України.
Найпоширенішими причинами аварій з потерпілими та загиблими є перевищення допустимої швидкості руху, порушення правил проїзду переходів, недотримання безпечної дистанції. Шосту сходинку «за популярністю» посідають аварії, які скоїли пʼяні водії.
Як судять винуватців ДТП на Вінниччині? Чи правда всі отримують реальні строки увʼязнення? Про це все далі в матеріалі.
Є незначне зниження кількості аварій
За поліцейською статистикою маємо незначне зменшення цієї небезпечної тенденції — у порівнянні з аналогічним періодом кількість аварій знизилася на 7,5%, кількість загиблих — на 3,8%, а кількість травмованих зменшилася на 12,5%.
Коли говоримо про причини, то загалом по Україні найбільш розповсюдженими чинниками ДТП є: перевищення швидкості руху (589 загиблих, 4 тисячі 418 людей були травмовані), порушення правил проїзду пішохідних переходів (52 загиблих, 820 людей травмованих), недотримання безпечної дистанції (33 загиблих, 774 людини травмувалися).
Тоді як пʼяних ДТП в Україні, протягом пʼяти місяців 2025-го, сталося 260. І у них загинули 23 людини та 334 були травмовані.
Загальна кількість загиблих і травмованих жахає. Протягом цього часу 1086 людей пішли на той світ, а 10 тисяч 990 отримали травми різних ступенів. Загалом це більше людей, ніж проживає, наприклад, в Іллінцях!
Як судять винуватців аварій?
Винні всі, але не всім реальні покарання
Для цього ми переглянули вироки у судовому реєстрі за двома статтями: 286 Кримінального кодексу (порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами) та 286-1 (те ж порушення, але скоєне в стані сп’яніння).
Загалом, з початку 2025-го, маємо 54 вироки. Формально, у всіх них підсудних визнають винними. Але у 19 вироках винуватцям призначили реальне увʼязнення на строк 1-3 роки, тоді як у решті вироків — увʼязнення з іспитовим терміном 1-3 роки, де замість в'язниці обвинувачені отримали умовне покарання.
Таке «потурання» люди отримували за щире каяття, співпрацю зі слідством, компенсацію потерпілим та їх родичам. І якщо ці аварії не спричинили важкі тілесні ушкодження або смерть людей.
Також наводимо декілька вироків за серйозні порушення ПДР.
Вироки за аварії, де пʼяні були за кермом
Крижопільський районний суд визнав винним водія «BMW» у вчиненні злочину за частиною 3 статті 286-1 Кримінального кодексу України (порушення ПДР у стані спʼяніння) та призначив покарання людині: увʼязнення на пʼять з половиною років з позбавленням водійських прав на строк сім років.
Суд встановив, що водій авто збив пішохода, коли їхав по Крижополю в напрямку села Жабокрич. Пішохід отримав численні травми голови, і помер в лікарні.
Водій на суді визнав провину повністю і надав суду свої пояснення: їхав у автомобілі разом з родичами, які попередили його про пішохода. Він здійснив маневр, щоб уникнути зіткнення, але зрештою сам наїхав на пішохода: водій думав, що пішохід на правій стороні дороги, але він був на лівій частині.
Людина була при тямі, для її порятунку викликали швидку та поліцейських, щоб зафіксували всі обставини.
«Чому сів за кермо в нетверезому стані пояснити не може», — йдеться у вироку.
На момент ДТП у крові чоловіка було 2,1 проміле алкоголю. Це дорівнює, приблизно, 300 грамам випитої горілки.
Вінницький міський суд виніс вирок водію Nissan за порушення ПДР у стані спʼяніння покарання у виглядів 10 (!) років позбавлення волі з позбавленням водійських прав на такий же термін.
Суд встановив, що обвинувачений збив малолітнього пішохода на вулиці Пирогова, що у Вінниці. Дитина у супроводі батьків перетинала дорогу по «зебрі», на дитячому самокаті. Після ДТП чоловік покинув місце аварії.
Внаслідок аварії дитина отримала травми живота, грудей, закриту черепно-мозкову травму тощо. Дитину відвезли до лікарні, на жаль вона не вижила.
Обвинувачений на суді пояснив, що був у гостях в кумів, які налили йому три стакани алкоголю. Уже ближче до 12-ї ночі він поїхав у супермаркет, щоб купити сигарети. На вулиці було темно, пішохідний перехід не освітлювався. Упевнившись, що пішоходів немає, він не збавляючи швидкості хотів проїхати перехрестя.
Уже за 20 метрів від переходу побачив силуети двох людей та почав екстрено тиснути на гальма. За секунду відчув невеликий поштовх, зупинився, бо подумав, що міг збити домашню тварину. До його авто почали бігти двоє людей, один з них став бити машину. Чоловік не хотів продовжувати конфлікт, тому поїхав з місця події.
Люди, що постраждали в тій аварії — чоловік, дружина та їхня малолітня дитина. Близько 23.35 вони йшли від Вишенського озера, після прогулянки. Дружина йшла трохи попереду, а чоловік йшов разом з сином, тримаючи у лівій руці його самокат. Перехід було добре освітлено, зауважив чоловік. Сина збила машина, коли він був до тротуару на відстані пів метра.
Раніше, нагадаємо, ми розповідали, які були судові справи про ДТП з електросамокатами у Вінниці.
Читайте також:
Як змінився ринок житла у Вінниці та сусідніх регіонах: цифри вас здивують
Другий шанс на життя. Що планують зробити з колишнім санаторієм на Старому місті?
Як вінничанам безплатно опанувати нові професії? Усе про ваучери на навчання
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.