Другий шанс на життя. Що планують зробити з колишнім санаторієм на Старому місті?

Другий шанс на життя. Що планують зробити з колишнім санаторієм на Старому місті?
Зараз тут нічого не лишилося від дитячого табору. У майбутньому територія SUN може знову ожити — вже у новій якості / Фото для колажу: Ольга Мірошниченко, скріншот з концепції території SUN
  • У минулому в санаторії Коцюбинського оздоровлювали дітей. У майбутньому тут планують створити місце для туризму, освіти та активностей. 
  • Простір на Старому місті, що понад десять років стояв покинутим, отримав шанс на перетворення.
  • Автори концепції змін хочуть зберегти природу, додати культуру й створити місце сили для громади. 
  • Як на це відреагують вінничани — стане відомо вже зовсім скоро.

Проєкт концепції змін території SUN (нині так називають санаторій Коцюбинського - авт.) винесли на громадські слухання. Вони відбудуться 18 липня о 17.00 в приміщенні «HUB Місто змістів», що на Григорія Сковороди, 11. Що там будуть обговорювати? Прочитали весь документ та виділили головне.

Що було

Територія SUN — це колишній дитячий табір відпочинку, який раніше належав Вінницькому інструментальному заводу. Його було збудовано ще в радянські часи. Він мав назву «Будинок відпочинку імені Михайла Коцюбинського».

З техпаспорта 1999 року, який зберігся в архіві встановили, що найдавніші споруди — склад та пивниця — були зведені у 1898 році. Залишки споруди млина можуть бути ще давнішими, але згадок про них не збереглося.

Відео дня

«Далі територія забудовувалась у кілька етапів у 1952 році, 1964-1968 роках, 1986-1987 роках. Більшість будинків одноповерхові, окрім трьох, що мають підвали, та є більш капітальними. Типовою є коридорна система планування, в якій окремі кімнати для мешканців санаторію виходять в довгий спільний коридор», — йдеться в концепції.

Дослідники наводять інформацію, що тут було 210 ліжко-місць для відпочивальників.

З дозвілля були водні велосипеди та човни, дитячий ігровий комплекс, танцювальний майданчик. Діяв власний бювет мінеральної води «Збручанська».

Також в Будинку відпочинку пропонували лікування у ванному відділенні — хвойні, морські, скипидарні, вуглекислі; були кабінети стоматолога, масажиста, голкорефлексотерапевта; фізіотерапія та кабінет озокеритопарафіну. За літній сезон тут оздоровлювалося до 1500 дітей.

З часом обʼєкт втратив свою функціональність та почав поступово занепадати. Востаннє заклад працював за призначенням влітку 2012 року. З 2017 року територію санаторію та всі споруди передали із державної власності в комунальну.

Що зараз

На момент підготовки концепції, територія SUN — це ділянка площею 4,6 гектара, на якій розташовані 23 споруди. Переважна більшість з них зруйновані, й тільки вісім є відносно придатними для використання і після ремонту можуть бути здані першими в експлуатацію.

Чинниками цього руйнування, за словами розробників концепції, є: механічні пошкодження дахів, надмірне зволоження цоколю та опорних дерев’яних конструкцій, іржа, людський фактор.

«Лише декілька будівель мають фундамент, інші працювали виключно в теплий час. Конструктивний стан будівель без фундаменту не дозволяє планувати у них новий функціонал без перебудови», — йдеться в концепції.

Частково збереглося асфальтове покриття доріжок. На території дитячого табору ще є два штучних озера, які є розширенням річки Лісова, що впадає у Південний Буг.

Що у планах

У 2019-2025 році санаторій Коцюбинського став місцем проведення фестивалів, концертів, зустрічей, воркшопів та кінопоказів. Саме в таких напрямках і планують розвивати територію SUN.

Напрямок №1 «Відновлення та дозвілля» передбачає: створення прогулянкового парку з доріжками, декоративним садом, луками; зони відновлення (йога, бадмінтон, фризбі тощо); лави та дитячий майданчик з натуральних матеріалів; екокафе, крамниці крафтової продукції; прокат та ремонт велосипедів, маршрути для трейлу; обʼєкти біля води.

Напрямок №2 «Культура та мистецтво» має в собі: альтанку, літню сцену, виставковий простір, резиденції, майстерні та творчі лабораторії, кінозал-лекторій, інсталяції на території, музей ленд-арту.

Напрямок №3 «Екологія та туризм» складається із туристично-інформаційного центру, дитячого табору з профільними змінами, наметового містечка, навчального центру з переробки відходів, демонстраційного майданчика екоінновацій, інфостендів та вказівників.

Також концепція передбачає збереження природного середовища (багато зелені, дерева, невелика водойма) та створення умов для екологічного способу життя.

Висновки

Територія SUN повинна стати прикладом, як занедбана територія може стати ядром трансформації громади. Завдяки спільному баченню активістів, міської влади та мешканців, тут може сформуватися інноваційний простір, що поєднує відпочинок, культуру, освіту та підприємництво.

Наразі це лише концепція, але вона вже має сильний бекграунд і реальні кроки в реалізації. А чи стане «SUN» справжнім «сонячним містечком» креативу — покаже час.

Раніше, нагадаємо, з досліджень, обговорень та концепції змін розпочиналося відродження парку «Хімік», що на Замості.

 

Читайте також:

«Мелемо на кам’яних жорнах і печемо на заквасках»: у Липовці відроджують культуру українського хліба

Комп’ютери, кінескопи і гру «Ну, постривай!»: що виготовляли вінницькі заводи в радянські часи

Як вінничанам безплатно опанувати нові професії? Усе про ваучери на навчання

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Евгений Богданов
    А чи стане «SUN» справжнім «сонячним містечком» креативу — покаже час.... Ага, покаже... ЖК SUN - сонячне містечко твоєї мрії... Просто ще потрібно трохи почекати

keyboard_arrow_up