«Плазму може дати лише людина»: Biopharma Plasma провела SUP-заплив до Дня донора у Вінниці (Новини компаній)

- У Вінниці провели яскравий SUP-заплив на честь Дня донора. На воду вийшли ті, хто рятує життя, і ті, хто тільки планує зробити першу донацію.
- Так центр Biopharma Plasma подякував донорам та закликав вінничан долучатися до донорства.
Якщо у суботу, 14 червня, ви бачили на річці Південний Буг багато людей у червоних футболках, які пливли на сапах, — значить, ви стали свідками запливу від вінницького донорського центру Biopharma Plasma.
Щороку у цю дату світ відзначає Міжнародний день донора крові — дату, що нагадує про важливість добровільного донорства, без якого неможливе сучасне лікування. У цей день мільйони людей дякують тим, хто безкорисливо ділиться частиною себе, рятуючи інші життя. Донорська кров і плазма — не просто біологічний матеріал, це шанс на життя для тисяч пацієнтів.
Цього року національна мережа донорських центрів Biopharma Plasma вирішила відзначити цей день по-особливому — не лише подякувати донорам, а й залучити ще більше людей до цього важливого руху. У різних містах України відбулися різноманітні заходи — від масових забігів до фестивалів. А у Вінниці — справжній SUP-заплив на Південному Бузі.
Заплив як символ підтримки
Організатори події у Вінниці хотіли зробити акцент не лише на медичному, а й на емоційному аспекті донорства — показати, що це рух активних, небайдужих людей, які змінюють світ. Тому вирішили провести водний заплив на SUP-бордах.
— Це родзинка нашої Вінниці, тому що ми розташовані на березі Південного Бугу. У нас зараз дозволено судноплавство і переміщення на річці, чого не можуть собі дозволити інші міста. Тому ми скористалися такою можливістю й вирізнилися серед усіх плазмоцентрів, — розповідає Богдан Залецький, керівник вінницького центру.
До участі в запливі долучилися близько 60 учасників — здебільшого молодь віком від 18 до 35 років, яка становить основну частину донорської бази. Серед них — постійні донори, волонтери, студенти, переселенці та медичні працівники. Було й чимало людей, які ще не мали досвіду донорства, але через знайомих долучилися до заходу і планують невдовзі здійснити свою першу донацію.
А саме це організатори й мали на меті, проводячи подію: більше розповісти про важливість донацій та залучити нових людей до цієї справи.
Чому донорство — це так важливо?
Донорська плазма — основа для виготовлення ряду життєво важливих препаратів: альбуміну, імуноглобулінів, фактора VIII (для людей з гемофілією), антирезусного імуноглобуліну (для вагітних жінок із резус-конфліктом) та інших. Без них неможливо лікувати імунодефіцити, онкологічні захворювання, важкі інфекції.
Особливість у тому, що ці препарати неможливо синтезувати штучно. Плазму для них може надати лише людина.
— Світ придумав, як створювати штучний інтелект, як будувати дрони, але досі не навчився створювати плазму в лабораторії. Її може дати лише донор — жива людина, яка свідомо ділиться частиною себе, — підкреслює важливість донацій Оксана Мулярчук, CEO Biopharma Plasma.
А коли в країні війна, потреба в постійних добровільних донорах зростає. Чимало людей, які долучилися до події у Вінниці, це розуміють, особливо лікарі, які теж прийшли на захід.
Наприклад, одна з учасниць — сімейна лікарка Олена Литвиненко. Вона була змушена покинути рідний Харків через війну. А плазму почала здавати ще у 2021 році.
— Коли я переїхала до Вінниці й дізналася, що тут відкрився центр Biopharma Plasma, то доєдналася разом із колегами з клініки «Медична зірка». Своїм пацієнтам постійно розповідаю про важливість донорства, пояснюю, що здавати плазму — це безпечніше, ніж здавати кров, адже формені елементи повертаються назад. Це навіть корисно для організму, особливо для людей із хронічними чи генетичними хворобами, у яких накопичуються антитіла, — розповідає пані Олена.
З її думкою погоджується й лікарка Олена Полухіна з Вінницької обласної дитячої лікарні:
— Я працюю в онкогематологічному відділенні, тому, як ніхто, знаю, що дітям потрібні замінні компоненти крові. Ми самі з колегами здаємо плазму й є донорами, — пояснює учасниця запливу.
Від 18 до 60 років
Донорами стають люди різних професій і віку. Серед учасників запливу були айтішники, військові, лікарі, тренери та студенти. Чимало молоді прийшло на захід — хтось із друзями, хтось сам, але вже знайшов тут нові знайомства.
Наприклад, 19-річний Дмитро прийшов сам, але вже познайомився з групою хлопців. Юнак розповів, що мав досвід донорства один раз, але планує й надалі цим займатися.
— Саме такими заходами можна залучати молодь, адже їх останнім часом проводиться доволі мало, а молоді це подобається. Я, як її представник, можу це підтвердити, — говорить хлопець.
Його думку розділяє Максим Гушник, якому також 19 років. Юнак уже близько восьми разів здавав плазму. Активно займається донорством, бо мати також є донором — це стало сімейною традицією.
— Щоб залучити молодь, важливо правильно рекламувати такі події. Якщо все подано цікаво, це обов’язково знайде відгук серед молоді, — розмірковує Максим.
Про важливість таких заходів для поширення інформації про донорство говорять і старші люди. Наприклад, Андрій Пенделя разом із дружиною Наталією стали рекордсменами за кількістю донацій від початку роботи Biopharma Plasma у Вінниці. Подружжя разом із батьками було змушене покинути рідну Костянтинівку через війну. Вони почали здавати плазму на постійній основі — наразі вже мають по 15 та 14 донацій.
— Нас привела до донорства моя дружина. Вона сказала: «Це потрібно. Це важливо». І з того часу ми — регулярні донори у Вінниці, — говорить пан Андрій. — Молодь активно долучається до таких ініціатив. А от старше покоління — не знаю... Вони більш консервативні. Але подібні події дуже важливі, бо вони стимулюють займатися донорством.
Понад 5400 вінничан стали донорами
Плазмацентр у Вінниці відкрився 21 жовтня 2024 року й став 12-м у мережі. Попри відносно короткий період роботи, вже понад 5400 вінничан стали донорами плазми. І це не просто цифра — це тисячі врятованих життів.
Перед самим SUP-запливом організатори та керівники подякували донорам, вручили подарунки й подяки.
У цій атмосфері можна було точно сказати, що донорство формує окрему культуру. Люди знайомляться, підтримують одне одного, стають друзями. Як розповіли керівники, є історії, коли під час донації люди знайомилися, а згодом приходили вже як сімейні пари.
І заплив на SUP-бордах у Вінниці — це не просто фізична активність. Це — вияв єдності, підтримки, турботи. Це — спосіб подякувати тим, хто щодня рятує життя, і надихнути нових людей долучитися.
Наразі в Україні працює 17 плазмацентрів Biopharma Plasma. Центри діють у Києві, Харкові, Івано-Франківську, Дніпрі, Сумах, Рівному, Черкасах, Тернополі, Хмельницькому, Кам’янському, Конотопі та інших містах. До мережі незабаром долучаться Полтава, Львів, Кременчук, Одеса, Луцьк і Житомир.
У кожному з міст до Дня донора відбулися тематичні заходи: десь змогли провести на відкритому повітрі з активностями, а десь в укритті. Однак, попри війну, обстріли, постійні тривоги — донорство в Україні триває.
— Маємо надію, що наступного року це буде ще масштабніше, ми залучимо ще більшу кількість людей, і подія матиме ще більший розмах, щоб ще більше людей ставали донорами, — говорить Оксана Мулярчук.
Більше фото заходу за посиланням Biopharma
Як стати донором у Вінниці?
У центрах Biopharma Plasma створено всі умови для безпечного та комфортного донорства. Вам проводять біохімічний аналіз крові та терапевтичний огляд — усе це безкоштовно. Крім того, за кожну донацію донору виплачується до 440 гривень, а роботодавець надає оплачуваний вихідний.
Знаходиться донорський центр Biopharma Plasma у Вінниці за адресою: м. Вінниця, вул. Юності, 16-Б.
Графік роботи:
Пн–Пт: 08.30–15.30
Сб: 08.00–15.00
E-mail: [email protected]
Телефон: 0800 600 003
Усі деталі про підготовку до донації та запис можна дізнатися на сторінках центру в соціальних мережах.