Чи буде базова військова підготовка обов'язковою для всіх студентів? Відповідає адвокат

- В Україні розпочалася реалізація базової загальновійськової підготовки (БЗВП) для студентів: у одній з областей уже створили полігони, де молодь з усієї країни може пройти навчання.
- Кому обов'язково проходити військову підготовку, а кому ні — розповідає вінницька адвокатка Наталя Опольська.
Починаючи з 1 вересня 2025 року в українських закладах вищої освіти буде впроваджена базова загально військова підготовка (БЗВП) відповідно до змін, ухвалених Верховною Радою до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
БЗВП — це форма підготовки студентів, яка передбачає набуття елементарних військових знань і навичок. БЗВП буде частиною навчального процесу у вищих закладах освіти та включатиме в себе як теоретичні, так і практичні заняття: орієнтовно 90 годин лекцій і до 200 годин практики.
Основна мета такої підготовки — забезпечення базових навичок самооборони, поводження зі зброєю, основ тактичної підготовки та домедичної допомоги. Кому обов'язково проходити військову підготовку, а кому ні — розповідає вінницька адвокатка Наталя Опольська.
Кому потрібно пройти БЗВП?
Чи є обов’язок проходження такої підготовки у жінок?
— Ні, у жінок обов’язок проходження БЗВП відсутній, у чоловіків ж така підготовка є обов’язковою.
Чи проходитимуть БЗВП студенти старших років навчання?
— Ні, за роз’ясненнями Міністерства оборони України, у 2025/26 навчальному році БЗВП для студентів старших років навчання не передбачається.
Чи має студент право відмовитися від проходження БЗВП?
— Безпідставно відмовитись від підготовки не можна. Студент може бути звільнений від проходження БЗВП у разі:
- визнання за станом здоров’я непридатним до військової служби;
- проходження військової служби в іншій державі до набуття громадянства України;
- проходження військової служби.
За роз’ясненнями Міноборони, взагалі не проходять базову підготовку:
- здобувачі вищої освіти, які здобувають освіту за іншими (крім денної та дуальної) формами здобуття освіти, включаючи поєднані;
- здобувачі вищої освіти – іноземні громадяни.
Чи змінюється правовий статус студента після проходження БЗВП?
— Ні. Проходження БЗВП не означає, що студент стає військовослужбовцем або резервістом. Це лише освітній етап. Статус військовозобов’язаного, військовослужбовця або резервіста набувається тільки після проходження повної військової підготовки у військовому навчальному центрі (ВНЦ), складання військової присяги та постановки на військовий облік за новим статусом.
Чи можуть мобілізувати студента після проходження БЗВП?
— Ні, до досягнення 25-річного віку призову на військову службу не підлягають військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку чи базову військову службу. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу лише за їх згодою.
Крім того, закон передбачає, що студенти денної або дуальної форми навчання, які навчаються на рівні, вищому за попередньо здобутий, мають право на відстрочку від мобілізації.
Після завершення навчання студент втрачає право на відстрочку, якщо не вступає на новий рівень вищої освіти. У такому випадку ті студенти, які на момент навчання є військовозобов’язаними або старші за віком ніж 25 років, підлягають мобілізації на загальних підставах — але не через проходження БЗВП, а через припинення дії підстави для відстрочки.
Чи вплине непроходження БЗВП на отримання диплому?
— Так. Якщо БЗВП передбачена у навчальному плані як обов’язкова дисципліна, її непроходження може бути підставою для недопущення до підсумкової атестації або відрахування.
Читайте також:
Чи матимуть відстрочку студенти після 25-ти років: адвокат пояснює зміни в законі
Які переваги і недоліки додатку «Резерв +» для військовозобов’язаних? Запитали в адвоката
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.