«Голова відмовилася повернути кошти»: чим закінчиться скандал в ОСББ «Щасливе озеро»?

- На ремонтах у будинку ОСББ «Щасливе озеро» допущено перевитрату коштів. До такого висновку дійшла група мешканців, яка здійснила перевірку. Вимагають від голови ОСББ повернути гроші — 41,6 тисячі гривень.
- Натомість керівниця ОСББ стверджує: насправді встановлено тільки одне порушення на суму 500 гривень. Підприємець усунув його.
- Журналіст «20 хвилин» вислухав обидві сторони конфлікту та з’ясував, як співвласники будинків, де створене ОСББ, можуть контролювати витрачання коштів.
Павло Довгалюк проживає у будинку за адресою вулиця Левка Лук’яненка, 32. Будинок великий, у ньому 182 квартири. Тут створене ОСББ «Щасливе озеро». За словами чоловіка, об’єднання співвласників створили за третім разом. Зібрати людей було непросто. Каже, навіть після того, як зареєстрували ОСББ, на збори приходить дуже мало тих, хто проживає у будинку.
— Ще одне питання, яке нас турбує, — це безвідповідальне ставлення до своїх обов’язків голови ОСББ, — розповів під час зустрічі з журналістом Павло Довгалюк. — У неї низький рівень підготовки, недостатньо організаторських здібностей. Правління об’єднання практично не працює. Відсутні протоколи засідань з часу створення ОСББ, а це з 1 лютого 2023 року.
У свій час пан Довгалюк керував Антимонопольним комітетом в області. Чоловік добре обізнаний з чинним законодавством, брав участь у багатьох перевірках. Після ремонту у під’їздах їхнього будинку та виконання деяких інших робіт він ініціював створення наглядової комісії, якій доручили здійснити перевірку витрат коштів. Що вдалося встановити і чому пан Довгалюк звернувся до редакції, розповімо нижче.
Журналіст вислухав також голову ОСББ «Щасливе озеро» Тетяну Карпенко. А про те, як співвласники будинків можуть контролювати витрачання коштів, на прохання журналіста розповіла голова правління асоціації «ОСББ Вінниччини» Ельвіра Мрясова.
Що встановила перевірка співвласників будинку?
Павло Довгалюк детально розповів, що встановили під час перевірки щодо витрачання коштів на ремонти у під’їздах їхнього будинку. На запитання журналіста уточнив, що всі документи комісії надала голова ОСББ.
Співрозмовник по пунктах назвав порушення, які були допущені керівницею об’єднання співвласників їхнього будинку. Каже, що перед проведенням ремонтних робіт у під’їздах керівниця ОСББ одноосібно обрала виконавця. Ним став ФОП Смірнов. Пан Довгалюк стверджує, що обирати виконавця мали на умовах конкуренції, бо цього вимагає постанова Кабміну.
Ще одне зауваження співрозмовника стосується того, що з виконавцем робіт не уклали договір підряду. При цьому робить чоловік посилання на закон про ОСББ. Каже, у цьому документі міститься вимога про наявність договорів підряду.
— Не був складений кошторис на проведення ремонтних робіт у під’їздах з першого по п’ятий, — продовжує розмову пан Павло. — Знімали готівку з рахунку ОСББ та використовували не за призначенням, робилися приписки на деяких роботах. Все це відображено в актах перевірки.
До речі, копії актів співрозмовник надав редакції.
Після завершення перевірки голові правління пред’явили серйозні звинувачення у порушеннях та приписках. Нарахували збитків на загальну суму 41,6 тисячі гривень.
«На кожен вид робіт є документи»
Голова правління ОСББ «Щасливе озеро» Тетяна Карпенко не приховує того, що у неї немає досвіду керівної роботи.
— За мою кандидатуру проголосували люди, і я не можу знехтувати їхньою довірою, — говорить жінка. — У мене дійсно нема досвіду керівної роботи, не працювала раніше також з документами. Тому навіть вдячна пану Довгалюку за те, що він підказує у деяких випадках, як оформляти ті чи інші документи. Але його звинувачення про перевитрату коштів безпідставні. На кожен вид виконаних робіт у мене є відповідні документи. Так само маю документи на придбання матеріалів за готівку.
За словами співрозмовниці, раніше Довгалюк звертався у поліцію. Була перевірка. Виявили одне порушення. Виконавець не виконав один з видів робіт на суму 500 гривень. Після перевірки йому повідомили про упущення — і підприємець усунув порушення.
— Це єдина претензія, яку встановив слідчий поліції, — говорить голова ОСББ. — Але Довгалюк навіть з цим не погоджується.
Співрозмовниця наводить приклад, коли деякі матеріали закуповували разом зДовгалюком. Каже, він особисто був при цьому присутній. Чому ж тоді не зробив зауваження, що придбання матеріалів за готівку заборонене?
«Навів поліцейським 10 фактів зловживань»
Павло Довгалюк вважає, що поліцейські не вникли у суть порушень, наведених ним у зверненні до начальника відділу поліції №1 Вінницького районного управління поліції полковника Тараса Симоненка. Каже, навів їм 10 фактів зловживань.
— Звернення вважається вирішеним, якщо розглянуто всі порушення в ньому питання, а також вжито необхідних заходів, а заявнику надано ґрунтовні та вичерпні відповіді, — так зазначено у наказі МВС №930 від 15.11.2017 року, — витяг з цього документа процитував у розмові з журналістом Павло Довгалюк.
На думку співрозмовника, по жодному з наведених ним фактів поліція не надала конкретної відповіді. Хоча він двічі звертався до поліцейських. Зазначив, що записався на прийом до начальника поліції, аби особисто донести факти порушень, а також повідомити, що працівник поліції Володимир Ковальський не справився зі своїми обов’язками під час перевірки.
Перевитрату встановлюють відповідні органи
Голова правління асоціації «ОСББ Вінниччини» Ельвіра Мрясова під час розмови із журналістом «20 хвилин» зауважила, що ОСББ «Щасливе озеро» не входить до їхньої асоціації.
— Якщо у когось виникають сумніви щодо витрат коштів, співвласник подає заяву до контролюючих органів, — каже Ельвіра Мрясова. — Одноосібно нараховувати суми заподіяних збитків — це не є правомірно, такий документ не має юридичної сили. Втім, кожен співвласник будь-якого будинку, де створене ОСББ, має право знати, на що витрачені кошти, в яких розмірах, чому саме сплачено за ті чи інші матеріали або види робіт.
Ельвіра Мрясова наголошує, що усі співвласники будинку можуть здійснювати контроль за фінансово-господарською діяльністю об’єднання.
Стаття 18 закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків» зобов’язує ОСББ «звітувати загальним зборам про виконання кошторису об’єднання за рік». Тобто правління повинно готувати щорічний звіт про використання коштів і подавати його на затвердження загальним зборам.
Співрозмовниця звертає увагу на ще один важливий факт: «На вимогу співвласника, об’єднання зобов’язане надати йому для ознайомлення всі фінансові звіти». Так сказано у статті 14 закону «Про ОСББ». Окрім цього, співвласник має право «одержувати у встановленому порядку інформацію про фінансову діяльність об’єднання».
А щодо конкурсних засад при виборі виконавця робіт, як пояснила голова Асоціації, то це стосується бюджетних організацій. ОСББ ж не належить до таких структур.
Скористайтеся сервісом «Відкрита виписка»
Подивитися рух коштів на рахунку ОСББ можна також самостійно. Щоправда, у тому випадку, якщо рахунок відкритий у ПриватБанку.
Банк створив сервіс «Відкрита виписка». Достатньо знати реквізити підприємства (для ОСББ вони завжди є в квитанціях на оплату), ніяких складних логінів та паролів. Тоді можна самостійно дізнатися, скільки коштів надійшло і на що вони були витрачені. Ще раз нагадаю, це працює тільки з рахунками відкритими у Приватбанку.
Читайте також:
«Скажіть, де вулиця Новаківського?»: історія про перейменування і крадіжку картин з музею
Крижопільський суд розглядає справу про поділ мільярдів Порошенків. Процес закрили для ЗМІ
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.