Щеплення від вірусу папіломи людини буде обов’язковим. А в аптеці вакцина — 5000 гривень

Щеплення від вірусу папіломи людини буде обов’язковим. А в аптеці вакцина — 5000 гривень
  • В календарі обов’язкових щеплень з’явиться вакцина від папіломавірусу людини. Її будуть отримувати дівчатка 12-13 років.
  • Це допоможе ефективно запобігти розвитку таких серйозних захворювань, як рак шийки матки та інші онкологічні патології, спричинені цим вірусом.

— Цей процес трохи гальмувався, тому що вакцина дороговартісна, але джерела знайдені, частково українські, частково це донації, — розповідає Ігор Матковський, керівник центру контролю та профілактики хвороб. — Правда, все буде відбуватися поетапно, і вакцинація від папіломавірусу поки що буде гендерно орієнтована, тобто стосуватися тільки дівчат, це не зовсім вірно, але хоча б так. Вакцинувати будуть дівчат 12-13 років.

За словами Інни Мартонікової, прес секретаря обласного департаменту охорони здоров’я, в рамках проекту раннього виявлення онкозахворювань на первинці, вже цього року в Теплику і Жмеринці будуть вакциновувати дівчаток від папіломавірусу.

— Це питання було пропрацьоване з місцевою владою, і поки що щеплення буде відбуватися 50/50, — говорить Інна Мартонікова. — Тобто одну вакцину закуповує міська влада іншу купуватимуть люди за власний кошт.

Відео дня

— До речі безкоштовно від вірусу папіломи людини вже другий рік вакцинують у Львові та Львівській області, — додає Ігор Матковський.

Там щеплення отримують дівчата віком від 9 до 18 років. В минулому 2024 році у Львові провели 1290 вакцинацій для 520 дівчаток. Цьогоріч виділена сума в більш ніж 1,6 мільйона гривень дасть змогу провакцинувати ще більше підлітків та молоді.

Вірус папіломи людини — це найпоширеніша інфекція, яка передається статевим шляхом. Існує більше 80 типів папіломавірусу, і приблизно 30 з них вважаються онкогенними. Вірус папілома людини 16 та 18 типів найчастіше пов’язують з раком шийки матки, а саме 70% випадків раку шийки матки асоціюють з інфікуванням цими типами вірусу.

Які фактори підвищують рівень інфікування ВПЛ?

  • Ослаблена імунна система. Імуносупресія послаблює здатність організму боротися з інфекцією та іншими захворюваннями.
  • Сексуальна активність у молодому віці або багато сексуальних партнерів. Це збільшує ризик інфікування ВПЛ.
  • Для передавання вірусу секс з проникненням є не обов’язковим. Вірус може передаватися через тілесний генітальний контакт.

Вакцинація проти ВПЛ може запобігти більше 90% ракових захворювань, пов’язаних з вірусом. Щеплення захищає від розвитку раку шийки матки, раку порожнини рота, горла, статевих органів, ануса. Вакцинацію від ВПЛ проводять у багатьох країнах світу. В Україні щеплення від папіломавірусу поки що входить до переліку рекомендованих.

З 2006 року, коли вакцина була вперше рекомендована, кількість інфікування типами вірусу папіломи людини, що спричиняють рак та генітальні бородавки, зменшилися на 88% серед дівчат-підлітків і на 81% серед молодих дорослих жінок.

  • Вакцинація зменшила кількість передракових станів у молодих жінок.
  • Захист від вірусу папілома людини залишається високим без ознак зниження триває близько 12 років.
  • Дітям рекомендовано проводити щеплення двома дозами у віці 9-14 до початку статевого життя.
  • Щеплення роблять і хлопцям також, адже вони можуть бути носіями вірусу.
  • Людям, які живуть із ВІЛ, для захисту від папіломавірусної інфекції, незалежно від виробника вакцини та віку вакцинації, потрібно ввести три дози вакцини.

Вакцинація від папіломавірусу рекомендована не всім дорослим з 26 років, оскільки у цьому віковому діапазоні вона може бути не такою ефективною. Однак, після консультації з лікарем дорослі у віці від 27 до 45 років також можуть зробити щеплення.

Як зробити щеплення вже зараз

Для цього потрібно звернутися до сімейного лікаря. Вакцину потрібно буде купувати за власні кошти. В аптеках вакцини коштують приблизно 5000 грн. 

У багатьох людей немає поствакцинальних реакцій. Але буває: біль, почервоніння, набряк у руці, де було зроблено укол, лихоманка, запаморочення або непритомність, головний біль або відчуття втоми, нудота, біль у м’язах, суглобах.

Як захистити себе від вірусу без щеплення

  • Регулярно проходити скринінг на РШМ та відвідувати гінеколога хоча б раз на рік.
  • Правильно використовуйте презервативи. Вони частково можуть захистити від інфікування ВПЛ. Пам’ятайте, що вірус може інфікувати ділянки, що не захищені презервативом.
  • Обмежте кількість сексуальних партнерів до одного, для якого ви теж є єдиним партнером. Це значно знижує ризик інфікування ВПЛ.

 

Читайте також:

У Вінниці розпочинається «сезон» кору. Перевірте, чи є у вас імунітет

За два місяці — 600 випадків. У дитячій обласній збільшилась кількість звернень з укусами кліщів

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up