«Нас хочуть виселити»: у профучилищі №7 говорять про рейдерське захоплення навчального закладу

- Вінницьке Вище професійне училище №7 опинилося під загрозою знищення. Викладачі говорять про фактичне рейдерське захоплення.
- До території училища без жодних офіційних розпоряджень приїздять делегації з Харківського університету внутрішніх справ.
- Журналістка «20 хвилин» побувала в училищі, поспілкувалася з колективом і розібралася в ситуації, яка серйозно занепокоїла освітян.
Навчальний заклад із багаторічною історією, Вище професійне училище №7 у Вінниці, нині переживає непрості часи. Педагоги говорять про тиск, невизначеність і загрозу подальшого існування установи.
На територію училища, за їх словами, без жодних офіційних розпоряджень приїздять делегації з Харківського університету внутрішніх справ. Вони вільно пересуваються навчальним закладом, поводяться як «нові господарі» та озвучують плани переїзду попри протести колективу та повну відсутність пояснень від державних органів.
ХНУВС планує зайняти приміщення
Після початку повномасштабної війни Харківський національний університет внутрішніх справ (далі — ХНУВС) був змушений частково евакуюватися з прифронтового Харкова. Одним із міст, де тимчасово розмістився підрозділ цього вишу, стала Вінниця. Наразі навчальний заклад функціонує за адресою: вулиця Сонячна, 3-А.
Як стало відомо редакції «20 хвилин», у представників ХНУВС виникла потреба в розширенні своєї діяльності на території міста. З цією метою вони почали розглядати можливість використання приміщень профучилища №7.
Журналістка відвідала навчальний заклад, поспілкувалася з адміністрацією та викладачами. Серед співрозмовниць була Тетяна Олійник, заступниця директора з навчально-виробничої роботи і старша викладачка цього закладу. Вона розповіла про надзвичайно тривожну ситуацію, яка останнім часом сколихнула весь колектив училища.
— Жодних офіційних розпоряджень, наказів чи листів від вищих інстанцій ми не отримували, — говорить Тетяна Олійник. — Близько тижня тому до нас приїхали представники Харківського навчального закладу системи МВС. Ми їм спокійно показали нашу навчально-матеріальну базу. Ніхто не пояснив, навіщо це робиться, з якою метою. Сказали лише, що об’їжджають навчальні заклади.
Відтоді в училищі зафіксували вже щонайменше чотири візити представників харківського закладу. Проте жодних змістовних роз’яснень, за словами викладачів та адміністрації, так і не прозвучало.
— Ці часті візити дезорганізують роботу. Адміністрація, викладачі, майстри виробничого навчання — усі в напрузі. Учора, 1 травня, нам повідомили, що маємо залишити усі приміщення та передати їх колективу з Харкова. А самі маємо переїхати до Вищого професійного училища №11, — продовжує пані Тетяна.
Такий сценарій у колективі називають технічно неможливим.
— Це не просто взяти документи і переїхати. У нас є повноцінні майстерні, зварювальне та будівельне обладнання, устаткування. Як це все фізично перенести і куди? У 11-му училищі немає бази, яка б відповідала нашим спеціальностям. Це все одно, що вас виселяють з квартири, і ви маєте вивезти все до невідомого місця.
Пані Тетяна акцентує, що це відбувається без належної комунікації та в умовах воєнного стану, що лише посилює тривогу:
— Ми маємо завершувати навчальний рік. У нас виробнича практика, 11 навчальних груп на випуск, кваліфікаційні іспити розписані на весь червень, а також навчання теоретичних груп. Як зупинити процес і переїхати?
Наразі ситуація в колективі напружена. Батьки, учні та педагоги в стані невизначеності.
— Наше міністерство говорить про підтримку профтехосвіти, про відбудову країни. А ми якраз будівельний навчальний заклад. Чому з нами так поводяться? Ми не розуміємо, — підсумовує заступниця директора.
Тетяна Олійник провела екскурсію навчальними аудиторіями та виробничими цехами, в яких учні опановують свої професії. Вона підкреслила, що училище активно співпрацює з компанією «Снєжка-Україна», виробничі потужності якої розташовані в місті Яворів. Завдяки цій співпраці заклад регулярно отримує матеріально-технічну підтримку — обладнання, інструменти та сучасні прилади для практичного навчання. За участі компанії в училищі створено низку сучасних навчальних аудиторій, де учні можуть здобувати знання в умовах, максимально наближених до реального виробництва.
Пані Тетяна наголосила, що в училищі створені спеціалізовані навчальні аудиторії, оснащені відповідно до потреб кожної професії. Перенести ці кабінети з усім обладнанням, стендами, демонстраційними матеріалами та технікою до іншого закладу, який не має відповідної підготовки та інфраструктури, — практично неможливо.
Колектив: «Ми не будемо мовчати»
На момент візиту журналістки в актовій залі навчального закладу відбувалося термінове зібрання педагогічного колективу для підписання звернення до Міністерства освіти і науки України. У документі працівники закладу просять надати офіційні роз’яснення та вжити невідкладних заходів реагування з боку органів влади.
— Ми що, тінь на асфальті? — обурюється одна з викладачок. — Як ми маємо перевезти всі навчальні майстерні, зварювальне та будівельне обладнання? У нас тривають заняття, іде виробнича практика, попереду випуски. Це все відбувається в умовах воєнного часу. Без наказів і пояснень. Чому мовчать чиновники?
Директор навчального закладу Володимир Нартовський підтвердив, що жодних офіційних розпоряджень чи наказів від Міністерства освіти, обласної адміністрації чи будь-якого іншого органу не надходило.
— Нас просто ставлять перед фактом, — кажуть у колективі. — Ані учнів, ані педагогів, ані адміністрацію ніхто не питає.
Вимоги до влади: захистити, пояснити, зупинити
Колектив ДНЗ «ВПУ №7 м. Вінниці» звертається до Міністерства освіти і науки України, Вінницької обласної державної адміністрації, Офісу Омбудсмана України та громадськості з вимогою зупинити беззаконне захоплення навчального закладу. Вони просять надати офіційну інформацію, пояснити підстави та плани щодо подальшої долі училища, а також дати можливість коректно завершити навчальний рік.
— Це не просто боротьба за будівлю, а й боротьба за майбутнє освіти, права учнів і викладачів, а також за справедливість у ці складні часи. Якщо зараз ми залишимо без уваги таку ситуацію, завтра це може статися з будь-яким іншим навчальним закладом в Україні, — кажуть педагоги на зібрані.
Питання залишається відкритим
Зранку 2 травня в училищі чекали на приїзд представників Харківського університету внутрішніх справ, обласного департаменту освіти та місцевої влади. Однак жоден із них так і не з’явився.
Лише близько 16.00 на територію закладу приїхав директор Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації Володимир Буняк. Проте приїхав він не сам, а разом із представниками ХНУВС.
У холі зібрався педагогічний колектив. Освітяни вирішили, що на розмову впустять лише Володимира Буняка — як представника влади. Уже в кабінеті директора училища, в присутності всіх небайдужих колег, одна з викладачок звернулася до посадовця з відвертим і болючим питанням щодо майбутнього навчального закладу.
— Як майстер виробничого навчання, я не розумію, як взагалі можна перенести майстерню електрогазозварників в інше місце разом з усім обладнанням? У нас виграні гранти на мільйони, встановлене дороговартісне устаткування, навчальний процес давно налагоджений. А нас просто хочуть взяти й кудись переселити, — обурюється викладач.
На це директор Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації Володимир Буняк відповів так:
— По-перше, остаточного рішення ще немає. По-друге, ви знаєте, що в країні триває війна, і у Вінниці вже розміщено дев’ять переміщених закладів освіти з інших регіонів. Наразі розглядається питання щодо можливого розміщення навчального закладу з Харкова саме у Вінниці. Що стосується робочих місць, дітей та інших аспектів — це обговорювалося. Тож не варто хвилюватися.
У ході зустрічі педагоги висловили свої тривоги та запропонували альтернативні рішення. Зокрема, зазначили, що у Вінниці є низка приміщень, які потребують ремонту, і висловили готовність разом з учнями долучитися до відновлення одного з таких об’єктів для розміщення Харківського університету внутрішніх справ.
Також лунала пропозиція перемістити до сьомого училища ПТУ №11 — разом із його матеріально-технічною базою, яка значно скромніша. А їхню будівлю, своєю чергою, передати ХНУВС.
Володимир Буняк уважно вислухав усі аргументи, подякував колективу та залишив заклад. Уже на подвір’ї він коротко поспілкувався з представниками Харківського університету, які весь цей час чекали на вулиці. Після чого делегація покинула територію училища.

Навчають професій та допомагають ЗСУ
Вище професійне училище №7 розпочало свою діяльність ще у 1996 році. Саме тоді тут почали готувати фахівців за спеціальностями: штукатур, маляр, плиточник, столяр, електрозварювальник, кухар, швея тощо. Випускники училища швидко ставали затребуваними спеціалістами в будівельній галузі не лише на Вінниччині, а й за її межами.
Сьогодні Вінницьке профтехучилище №7 пропонує учням широкий спектр спеціальностей, які відповідають актуальним потребам у сферах будівництва, торгівлі, ресторанного бізнесу та індустрії моди. У закладі навчається близько 600 учнів із Вінниці та області. Педагогічний колектив складається зі 140 досвідчених працівників, які здійснюють високопрофесійне спеціалізоване навчання.
Основна навчальна територія закладу розташована за адресою місто Вінниця, вулиця Київська, будинок 118, і займає площу 2,1 гектара. Окрема філія училища функціонує в Якушинецькій громаді, де навчальний заклад має у своєму користуванні 21 гектар землі. Також заклад має швейну філію, що знаходиться у Вінниці на вулиці Коріатовичів. Площа цієї філії становить 700 квадратних метрів (або 0,07 гектара).
Загальна площа навчального комплексу — приблизно 23,17 гектара.
З початку повномасштабної війни училище перетворилося на потужний волонтерський центр. Тут готують, шиють, збирають допомогу для фронту.
Редакція «20 хвилин» продовжить стежити за розвитком подій у навчальному закладі та чекає на офіційні коментарі від відповідних органів. Слідкуйте за оновленнями на нашому сайті.
Читайте також:
«Погода — це моя стихія»: угорець Жолт Карнер створив у Старостинцях метеостанцію за мільйон
Балкон прикрасив міфічними істотами, а двір перетворив на окрасу району
Жителі села Бережани б'ють на сполох. В громаді міліє єдиний ставок через щорічний спуск води
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Раїса ШевчукМінтам все дозволено.
-
Svitlja4okЩось не так із заснуванням училища, я закінчувала його в 1988 ,це було провідне училище із промбуду,з гуртожитками на Вишеньці, Станіславського,було 39 груп учнів, величезний потенціал і матеріальна база, державне забезпечення учнів з видачею одягу і харчування...Дуже шкода, що захотіли загребти...пусти свиню за стіл....
-
Larisa NikolaevnaТакі академії треба за містом розташовувати , щоб навіть ніхто не знав ,а не в спальному районі міста . Дуже приваблива ціль,ніхто не думав за це?
-
Toffi MariА я кої халери харківчани в Вінниці взялись хазяйнувати?🤬