Жителі села Бережани б'ють на сполох. В громаді міліє єдиний ставок через щорічний спуск води

Жителі села Бережани б'ють на сполох. В громаді міліє єдиний ставок через щорічний спуск води
  • У селі Бережани Калинівської громади зникає вода не лише зі ставка, а й з криниць. Раніше ставок був справжньою водною артерією села. А зараз стрімко міліє, а береги покриваються густими заростями очерету. 

  • Причина полягає у регулярному спусканні води Пиківським рибцехом, що входить до складу приватного акціонерного товариства «СП Вінницярибгосп».

  • Ми дізналися, на яких підставах підприємство користується водоймою, чому ставок роками не наповнюється і що з цього приводу кажуть місцеві мешканці.

— Я йду по дну ставка. Вода відступила місцями на 50 метрів. В криницях рівень води значно впав, — говорить у своєму відео Андрій Мигаль, місцевий житель, який став голосом громади.

Мешканці Бережан звернулися до Міністерства екології України та Агентства водних ресурсів із вимогою зупинити спуск води. Люди побоюються екологічного лиха. За словами жителів, ставок починає заростати очеретом і вербами.

Ця водойма є єдиним повноцінним джерелом води у Бережанах. Ставок буквально розділяє село на частини і омиває його з трьох боків. Це добре видно навіть на супутникових знімках, як вода вписується у саму географію села.

Відео дня

Найближчі інші водойми розташовані в сусідніх селах — Глинському та Корделівці. Та для мешканців Бережан саме їхній ставок завжди був головним для водопостачання, побутових потреб і як місце відпочинку.

Замість води — пустеля

Кожної осені, за словами селян, підприємство спускає воду зі ставу, аби виловити рибу. Іноді рівень води не встигає відновитися до літа, особливо в роки, коли зима малосніжна. Цей рік не став винятком. Через обміління водойми вода почала зникати і з підземних джерел. Для селян це не просто незручність, це — катастрофа.

Андрій Мигаль розповів журналістці «20 хвилин», що це не перший подібний випадок. За останні кілька років ставок кілька разів не наповнювався, і кожного разу — та сама історія:  рівень води в колодязях зменшується.

Тим часом водойма стрімко заростає очеретом. За словами мешканця, Пиківський рибцех за весь цей час скосив очерет лише одного разу — торік. На одному боці ставка зарості вже стали настільки густими, що туди важко навіть пройти. Іншу сторону тримають у більш-менш чистому стані самі мешканці, які власноруч скошують очерет. Та бувають і небезпечні ситуації: іноді хтось підпалює зарості, і тоді виникає ще одна загроза — вогонь, що може спричинити серйозну екологічну шкоду.

— Хай ловлять рибу сітками, я не знаю, але ж не ціною нашої води! Ми просимо не спускати ставок, — каже Андрій Мигаль.

Ризик екологічного лиха

За словами екологів, подібне втручання у водну систему може мати довгострокові наслідки. Зміна рівня ґрунтових вод, деградація берегової зони, зниження біорізноманіття — це лише частина ризиків.
Такі ставки виконують не лише господарську, а й екологічну функцію: зберігають вологу в регіоні, підтримують локальну флору і фауну, слугують джерелом питної води для мешканців сіл. Їх спустошення заради рибного вилову — питання не лише моральне, а й правове.

Право є, а совість?

У 2019 році на звернення Андрія Мигаля до Урядової «Гарячої лінії» щодо заборони виловлювати рибу, Калинівська райдержадміністрація відповіла, що ДСРП «Пиківський рибцех» є правонаступником державного підприємства і користується ставком на підставі акта постійного користування.

— ДСРП «Пиківський рибцех» ПрАТ «Вінницярибгосп» користується земельною ділянкою водного фонду державної власності загальною площею 197,5023 гектара (кадастровий номер 0521683300:02:000:0409), розташованою на території Бережанської сільської ради Калинівського району Вінницької області, за межами населеного пункту села Бережани. Право постійного користування землею підтверджено Державним актом серії І-ВН №000154, зареєстрованим 15 лютого 1996 року за №07, — зазначив у відповіді голова районної державної адміністрації Володимир Гаврилюк.

Андрій Мигаль розповідає, що підприємство вважає ставок своєю власністю, тому місцевим жителям не дозволяють рибалити. Працівники рибцеху пильнують водойму і стежать, аби ніхто не наближався з вудкою.

Врятувати воду разом

Наразі місцеві жителі очікують реакції від екологічних структур і влади. Вони готові подавати колективне звернення та домагатися проведення екологічної експертизи. У той же час, рибцех, за словами людей, діє «згідно з законом», але без врахування потреб і добробуту місцевої громади.

Житель Бережан Андрій Мигаль вже подав офіційне звернення до Вінницької обласної прокуратури, у якому просить:

  • перевірити законність користування водним об’єктом приватним підприємством;
  • встановити, чи були дотримані умови водного законодавства, зокрема — дозволи на спуск, екологічна оцінка наслідків;
  • ініціювати повернення водойми у комунальну власність громади села Бережани з метою створення спілки, яка могла б прозоро управляти ресурсом і дбати про екологічну рівновагу.

— Можливо, ще вдасться щось змінити. Якщо знайдеться прокурор з совістю. Хоча шанс малий, але ми будемо пробувати. І проситимемо односельців писати звернення, щоб хоч завалити їх паперами. Може тоді щось зрушиться», — каже чоловік.


Редакція «20 хвилин» стежитиме за розвитком ситуації в Бережанах і надалі інформуватиме читачів про всі нові подробиці. Якщо ви маєте додаткову інформацію, фото, відео, документи або бажаєте долучитися до вирішення цієї проблеми — напишіть нам.

 

Читайте також:

Вибігла під колеса: як 30-річна харків'янка хотіла заробити, імітуючи ДТП на Синьоводській

Що потрібно знати про сезонну алергію: пояснює професорка медичного університету

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Григорук
    Таке скрізь відбувається. Зими малосніжні. Культури на полях сонях кукурудза і т.д без сівозміни споживають багато вологи . Водоймам не вистачає.

keyboard_arrow_up