Що потрібно знати про сезонну алергію: пояснює професорка медичного університету

- Весна для когось — це тепло, квіти й сонце, а для когось — нежить і сльозотеча. Ми поговорили з біологинею про сезонну алергію: як її розпізнати та лікувати, яких помилок не варто при цьому припускатися і чому ця реакція взагалі виникає.
Що таке сезонна алергія, чому вона виникає та як із нею боротися — про це ми поспілкувалися з професоркою кафедри фармації Вінницького національного медичного університету імені Пирогова Вікторією Родінковою.
Що ми називаємо сезонною алергією?
— Це реакція на зовнішні чинники, як ось пилок рослин та спори грибів, що знаходяться в повітрі в певний період року. Залежно від сезону, цей пилок замінює один інший. З початку весни, наприклад, у великій кількості зустрічається пилок берези, на початку травня розпочнеться хвиля пилкування злакових, а наприкінці літа цвістиме амброзія.
Пилку яких рослин у повітрі велика концентрація, на те люди й мають алергію. Близько 30% українців можуть відчувати симптоми сезонної алергії, реагуючи на різні рослини.
Чимало людей вважає тополиний пух алергеном. Чому це не так?
— Річ у тому, що ми бачимо тополиний пух саме тоді, коли активно цвітуть злакові. У злакових пилок дуже маленький, ми навіть не бачимо його, а ось пух помітний і його чимало. Тому багато хто й думає, що алергію викликає саме він, хоча тополиний пух не є алергеном.
Ми проводили у Вінниці дослідження: виловлювали у повітрі пух та дивилися, скільки пилку він має. Виявилося, що з усіх відібраних нами зразків, пилкові зерна мали лише 30%. На них було по 1-2 зерна. Це зовсім небагато. Аби пух викликав алергію, ви маєте його вдихнути, і на ньому обов'язково мають бути алергени — пилкові зерна.
Чи може одна людина мати алергію на кілька видів рослин?
— Це досить поширене явище. Існує мультикомпонентна діагностика, завдяки якій можна воднораз визначити до 295 алергенів. Ми дійсно бачимо, що нерідко чутливі до одного типу пилку люди, є чутливими також й до інших. За нашими підрахунками, серед людей з алергією таких близько 40%.
Крім того, є перехресна реактивність всередині групи. Наприклад, вулицю Замостянську планували озеленити грабом. Я зверталася до департаменту благоустрою та пояснювала їм, чому цього робити не варто. Річ у тім, що алерген граба на 85% подібний з алергеном берези. Береза вважається основним алергеном весняної хвилі в Україні. Себто, якщо людина чутлива до пилку берези, то з великою ймовірністю вона реагуватиме й на пилок граба.
Також береза перехресна з вільхою, ліщиною, і навіть з яблунею. Тому людям, які зараз мають чутливість до пилку, не рекомендується їсти яблука через високу ймовірність підсилення ефекту алергену.
Чому одні люди мають схильність до сезонної алергії, а інші ні?
— Перш за все через генетику. Однак не можна сказати, якщо у людини є певний ген, це означатиме, що в неї точно буде алергія не березу, або ж котів. Тут варто враховувати особливості імунної системи кожної окремої людини, а також те, що ми отримали у спадок від батьків.
Якщо батьки мали алергію, то діти матимуть як мінімум схильність до неї. Чи проявиться вона, залежатиме від того, з чим діти контактуватимуть впродовж життя, де саме житимуть, чим харчуватимуться, в якому стані буде їхня нервова система та інше.
Чому сезонну алергію починають відчувати ті, хто раніше її ніколи не відчував?
— А саме так алергія і розвивається. Одного дня, якого саме ви навряд пам'ятатимете, ваш організм стикається з чимось, що йому не подобається. Це може бути пилок, шерсть котів, бджолина отрута, певна їжа, спори грибів чи ще щось. І тоді ваша імунна система починає на це реагувати, виробляючи при цьому специфічні антитіла.
При першому контакті з алергеном їх виробляється зовсім трошки, при другому вже більше, потім іще більше. І врешті їх буде стільки, що певні клітини імунної системи почнуть виділяти гістамін, тобто медіатор запалення. Тут-то й зʼявлятимуться симптоми: нежить, сльозотечі тощо.
До появи симптомів людина не знатиме, що, до прикладу, шерсть котів викликає у неї алергію. Тому для неї це буде великою несподіванкою. Але варто розуміти, що відповідні процеси в її організмі могли тривати як незначний відрізок часу, так і десятиліття.
Який основний симптом сезонної алергії? Як довго він може тривати?
— Найбільш поширений симптом — це нежить. Він може бути цілорічним, наприклад, коли ви маєте алергію на котів чи собак, і такі тварини живуть у вас вдома. Або ж сезонний, тобто впродовж періоду цвітіння рослин, що на них людина має алергію.
До прикладу, ви маєте алергію на злакові, які активно цвітуть з травня по липень. І ось впродовж 2,5 місяця ви можете мати сезонний нежить. В середньому нежить під час алергії триває від двох тижнів до місяця.
Для діагностики алергії потрібно звертатися до алерголога чи існують способи самостійно визначити її походження?
— Експериментувати зі здоров'ям не варто, тому так, потрібно звертатися до алерголога. Тим більше, що самостійно визначити, яка саме у вас алергія, все одно не вийде. Для цього існують спеціальні діагностичні тести.
Варто також пам'ятати про те, що на людину ніколи не впливає лише один фактор. Навіть зараз одночасно цвітуть береза та ясень, що мають два принципово різні типи алергенів. Визначити, на що саме алергія, може лише лікар.
Як можна полегшити перебіг алергії?
— Зазвичай це робиться за допомогою антигістамінних препаратів. Вони не лікують, а пом'якшують симптоми. Алергічні прояви, як ось нежить, сльозотеча, свербіж, залежать від виділення в організмі медіатора запалення, який називається гістамін. Коли ми приймаємо антигістамінні препарати, ми не усуваємо саму причину, а просто знижуємо рівень гістаміну. Симптоми проходять, і людині кращає.
Якщо цей самий алерген з'явиться в майбутньому, у людини виникатимуть більш неприємні симптоми. Підступність алергії якраз у тому, що з кожним наступним контактом з алергеном, нелікована алергія проявляється сильніше. Наприклад, почалося з нежитю, а закінчилося бронхіальною астмою.
Тому алергію потрібно лікувати. Тим більше, що зараз це дійсно можна робити успішно. Ефективним методом лікування є алерген-специфічна імунотерапія. Впродовж кількох років, зазвичай у зимовий період, людині вводять невеликі кількості алергену за принципом отрута-протиотрута. Таким чином людина поступово привчає свій організм реагувати на той чи інший алерген. За допомогою такого лікування можна позбутися алергії назавжди.
Чи існують інші способи полегшити прояви алергії?
— Ще одна дієва стратегія уникнення симптомів — це уникнення контакту з алергеном. Для цього можна слідкувати за алергопрогнозом. До прикладу, на сайті «Все про алергію» є мапа, де можна слідкувати за рівнем концентрації пилку в нашому регіоні. Коли він високий, то бажано носити маску, окуляри, або й взагалі не виходити з дому.
Можна також купити кондиціонери зі спеціальними фільтрами, що не пропускають пилок в оселю. Такі ж фільтри є й для автівок. Після повернення з вулиці треба обовʼязково переодягатися, щоб не контактувати з пилком, який осів на одягу. В ідеалі варто одразу піти в душ, щоб максимально змити з себе все.
Які помилки найчастіше роблять люди під час лікування алергії?
— Ми аналізували графік продажів антигістамінних препаратів у нашому регіоні. І побачили різке зростання навесні. Тобто люди йдуть в аптеки і займаються самолікуванням. Далеко не факт, що куплені антигістамінні вам підійдуть і що дозування буде правильно підібраним.
Основною помилкою є спроби самостійно боротися з симптомами, а не з причинами алергії. Обираючи самолікування потрібно розуміти, що можна ще більше собі нашкодити. І тоді вже замість нежитю у вас можуть зʼявитися більш серйозні проблеми зі здоровʼям, як ось бронхіальна астма.
Читайте також:
Сонячні промені чи добавки? Як навесні підтримувати потрібний рівень вітаміну D3 в організмі
Що варто знати про кліщі? У МОЗ розповіли, як вберегтися
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.