Шість годин міліція переписувала купюри «хабара» для Качура – 1 мільйон 850 тисяч гривень. Сьогодні за статтею 368 ч.3 Кримінального кодексу це «коштує» від восьми до дванадцяти років…
Така проста математика справи, якщо ще не брати до уваги передвиборчу кампанію – скоро Немирів вибиратиме мера. Без Качура. Бо він уже не встигає зареєструватися кандидатом на міського голову – у суботу, 26 червня, Ленінський суд на два місяці продовжив йому арешт. Вдала міліцейська операція чи замовна сенсація? Хто ж диктує правила гри із затриманням Віктора Качура – у розслідуванні «RIA».
«24 червня працівники Управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю у Вінницькій області затримали мера Немирова Віктора Качура під час отримання 1,85 млн. гривень хабара.
Чиновника затримали прямо в будівлі міськради, де відбувалася передача грошей від директора відкритого акціонерного товариства за вирішення питання про передачу земельної ділянки площею 1,5 га в оренду з подальшим її викупом». Такою є офіційна інформація, яку озвучила прес-секретар обласної прокуратури Ірина Вихованець. Ще додала, що Качур затриманий і перебуває в слідчому ізоляторі у Вінниці…
Читайте також:
Мер попався на хабарі
Капличка на цвинтарі – причина конфлікту в Немирові
Віктор Качур - фігурант кримінальних справ (ФОТО)
Віктор Качур говорить про тюрму на свободі
Адвокат Віктора Качура спеціалізується на мерах
Мер-хабарник Віктор Качур зав'язав із політикою
Екс-мера Немирова судять у Вінниці
Екс-мера Немирова відпустили із залу суду
- Ви не уявляєте, що у нас робилося!, - із неприхованим захопленням розповідають у Немирові. – З дванадцятої години і до восьмої вечора з міськвиконкому нікого не випускали і не впускали. Телефони заставили людей вимкнути, потім як приїхала «швидка»… І ніхто ж не знає, що це там відбувається – маски-шоу з автоматами… Море версій! Але ввечері вже всі говорили, що взяли Качура…
«Затримали п’ятьох, а не відпустили лише мого чоловіка»
Правда, дружині мера слідчий зателефонував лише о третій ночі.
- Сказав, що чоловік не прийде ночувати, - згадує Ірина Качур. – Я переконана, що це політичне замовлення – Віктора намагаються не допустити до виборів. Він не влаштовує Глуся (співвласник компанії «Nemiroff», народний депутат – фракція БЮТ). Бо він не кишеньковий мер, не такий, як той хоче. Недавно Віктор прозвітував про свою роботу і спростував міф про благодійність для міста компанії «Nemiroff». Ми очікували, що буде резонанс, але щоб настільки… Затримали п’ятьох - усіх відпустили того ж дня, окрім Віктора…
Однак версія міліції відрізняється. За словами першого заступника начальника ГУМВС у Вінницькій області полковника міліції Сергія Григорчука, злочинну схему отримання незаконної винагороди міський голова розробив разом із спільником, керівником збанкрутілого підприємства, будівлі якого знаходилися на цій землі.
- Їх двох і затримали – мера і спільника «на гарячому» в службовому кабінеті під час отримання хабара.
Проте голова ради директорів цього «збанкрутілого підприємства» - ВАТ «Агромаш» Геннадій Хаджинов розповів свою правду про те, що відбувалося – де передавали гроші і хто був присутній.
- То де ж тепер Ваші два мільйони за півтора гектари?
- Зникли з міліцією. Як і покупець. Моментально…
Був покупець, який представився Андрієм Аверчуком. Він хотів купити один цех для якихось своїх потреб. Назвали йому ціну – два мільйони гривень. Він погодився, але сказав, що буде розраховуватися частково готівкою. Нам все одно, можливо є незадекларовані кошти, про таке ж не питають. Уклали з ним договір купівлі-продажу, потім цей Аверчук місяць їздив - то у нього немає дозволу дружини, то ще щось… Я вже навіть не витримав і сказав: «Купуєте чи ні, якщо ні - не морочте голову». Відчував, що щось не те, серйозні люди так не роблять, а цей мутний… Врешті-решт, домовились, що 200 тисяч перераховує через банк, а решта – готівкою. Готівку він ніяк не міг «донести» - то завтра, то післязавтра… Чесно кажучи, я почав побоюватися, що операція купівлі не відбудеться, що це «кидок», бо стільки разів переносив дату.
- Навіщо ж продавали?
- Це рішення спостережної ради - так проголосували. Гроші потрібні заводу – необхідно відремонтувати дах, платити зарплату, ті ж податки… І от коли я поїхав у Білорусь – до мами на ювілей – 75 років, мені телефонує директор: покупець готовий повністю розрахуватися. Я делегував свого представника, адже потрібно було ще підготувати доповнення до угоди, віднести гроші у банк. Головне – прослідкувати, щоб нас не обманули. У мене були підозри стосовно рейдерської атаки: заплатити частину суми, а потім через суд почнуть доводити, що це їхнє. Таке практикують і, чесно кажучи, цього боявся. Тим більше, цей Андрій Аверчук вимагав ще й передачу землі під цим цехом. Я пояснював йому, що земля передається автоматично з цехом, ніяких додаткових зусиль не потрібно – це подальша стандартна процедура купівлі нерухомості: продавець пише, що відмовляється від землі на користь покупця. Для мене це очевидні зрозумілі речі. Та судячи з того, як далі розвивалися події, то можу лише здогадуватися, навіщо Аверчуку потрібен був документ на землю.
- Геннадію Анатолійовичу, у державному акті на право постійного користування землею «Агромашу» внесені зміни у землекористуванні – рішенням сесії у 2001 році 11 гектарів передано Немирівській раді. Тобто мер все ж таки має відношення до цієї землі?
- Насамперед: «Агромаш» - це не комунальне підприємство. Зрозумійте правильно, це звичайна процедура: земля під цехом переоформлюється на нового власника і за користування нею уже він платить у міську раду, а не в «Агромаш». От і все. Ну не можна ж перенести цех, а землю забрати. По суті, для міського бюджету це нічого ж не змінило – надходження будуть ті самі. Кілька років тому таким чином продали ресторан «Агромашу», прохідну… Немає у цьому криміналу – є відповідне законодавство.
- Чому Віктор Качур був присутнім під час передачі грошей?
- Як свого товариша, попросив бути присутнім – виступити гарантом. До того ж офіс нотаріуса, в якого оформляли документи, знаходитися на території міськвиконкому. І от коли мій представник почав перерахувати гроші, Віктор Миколайович зайшов. А те, що у нього руки були вимащені у фарбі, якою помітили купюри, то вони були у всіх вимащені - варто було потиснути один одному…
Наступного дня мій представник розповів, як налетіли в масках, положили їх. Директора заводу так вдарили по голові, що довелося «швидку» викликати. Чоловік у віці 60 років, а тут…
«Думав, їх всіх постріляли – ніхто не брав трубку»
- Ви дзвонили цікавились, як минула зустріч із покупцем?
- Звичайно. Ніхто не відповідав, я вже думав, що їх постріляли. Сума велика… Потім зателефонував друзям, поросив їх дізнатися, що відбувається…
Я б хотів звернутися до міліцейського керівництва - організаторів операції «хабар». Соромно і противно спостерігати, як придумують таку авантюру, причому – безграмотно, люди, які не розуміються ні в економіці, ні в юриспруденції. Адже є право передачі продавця покупцю – комерційна операція. Прикро, що хтось страждає від цілеспрямованої провокації. А арешт Віктора Качура і звинувачення у хабарі – це провокація чистої води.
Ну невже хабар у два мільйони дають у кабінеті нотаріуса у присутності п’ятьох людей? Так не буває…
Качур, напевно, не янгол, але… Припустимо, у його справі не було політичного замовлення. Неважливо, що у це мало хто вірить. Є ті, хто переконані, що його усунули як потенційного конкурента у боротьбі за владу у Немирові. (До речі, торік київський УБОЗ врятував життя Качура – його вбивство замовили, хоча тоді про це не розголошували). Чи назвуть це «боротьбою з корупцією – зміцненням держави»? Почекаємо…
А що буде із тим покупцем, який приніс майже два мільйона готівкою – за дачу хабара теж є відповідальність, по закону навіть у тюрму саджають? Почекаємо… Далі точно буде – вибори ж скоро.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер