Що зміниться у правилах відстрочки від мобілізації для студентів і працівників освіти — розповідає адвокат

- Відбулися зміни по відстрочці в освіті. Хто тепер зі студентів втратить право на відстрочку і що зміниться для викладачів? Запитали в адвоката.
В Україні планують звузити перелік військовозобов’язаних осіб, які не підлягають мобілізації. Уряд затвердив законопроєкт про внесення змін до статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Вони торкнуться педагогів, наукових працівників та студентів.
На основні питання про зміни у відстрочці по освіті відповідає адвокатка Наталя Опольська.
Чи матимуть право на відстрочку чоловіки після 25-ти років, які навчаються в професійно-технічних училищах?
Якщо Вам, до прикладу, 26 років і Ви почали здобувати кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» або «фаховий молодший бакалавр» після досягнення 25-річного віку — у наданні відстрочки від призову на військову службу Вам буде відмовлено. Поки закон не набув чинності, рекомендую уточнити який кваліфікаційний рівень Ви здобуваєте.
Чи залишається чинною вимога про послідовність освіти?
— Вимога про послідовність освіти залишається незмінною. Тобто, відстрочка надається лише тим, хто здобуває освіту вперше на цьому рівні. Повторне навчання (наприклад, друга вища) не буде підставою для оформлення відстрочки, оскільки буде порушення ступеневості освіти.
Водночас обмежень по віку для студентів вищих навчальних закладів (бакалаври, магістри, аспіранти), а також докторантів та лікарів-інтернів/резидентів не передбачено. Для цієї категорії військовозобов’язаних умови для отримання відстрочки збереглися такими ж, як і раніше:
- відсутнє порушення послідовності освіти;
- денна або дуальна форма навчання.
Чи будуть мати відстрочку педагогічні працівники позашкільної освіти?
— Законопроєктом пропонується надання відстрочки педагогічним працівникам державних та комунальних закладів позашкільної освіти, що здійснюють діяльність у еколого-натуралістичному, науково-технічному, дослідницько-експериментальному або військово-патріотичному напрямках.
До позашкільних закладів відносяться, до прикладу, палаци, центри, будинки дитячої творчості, клуби, станції юних техніків.
Ця норма поширюється на працівників, які станом на 1 січня 2025 року були офіційно працевлаштовані та залишаються працювати за основним місцем роботи з педагогічним навантаженням не менше ніж 0,75 ставки.
Чи залишиться право на відстрочку для інших педагогічних працівників?
— Без змін зберігається право на відстрочку для:
- науково-педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти, які мають науковий ступінь;
- наукових, науково-педагогічних, педагогічних працівників закладів вищої освіти;
- наукових працівників наукових установ і організацій;
- педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, загальної середньої та позашкільної освіти.
Важливою умовою залишається офіційне працевлаштування за основним місцем роботи з навантаженням не менше ніж 0,75 ставки.
Чи може змінюватись цей проєкт Закону?
—Так, може. Наразі проєкт на стадії опрацювання в комітеті, строк якого до 30 днів. Впродовж цих 30 днів законопроєкт можуть повернути на доопрацювання або ж розпочати підготовку до першого читання. За регламентом всього може бути три читання, після чого, в разі ухвалення законопроєкт передається на підпис до голови ВРУ, а згодом до президента. В строк 15 днів президент або підписує закон, або повертає його на повторний розгляд з внесенням своєї пропозиції щодо змін.
Коли Закон набуде чинності?
— Закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення на офіційному вебсайті Верховної Ради.
Якщо особу залишили на повторне вивчення курсу без відрахування, чи матиме така особа право на відстрочку?
— Так, матиме, але за умови, якщо навчальну дисципліну студент закриє в межах строку виконання навчальної програми. Тобто, залишення на другий рік навчання не продовжить тривалість отримання відстрочки. До прикладу, якщо тривалість навчання на освітньому ступені «бакалавр», то строк надання відстрочки не зможе перевищувати чотири роки.
Читайте також:
Чи є підставою для звільнення зі служби догляд за батьками з інвалідністю — пояснює адвокат
Правовий статус людей з інвалідністю у питаннях військового обліку та мобілізації — пояснює адвокат
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.