Правовий статус людей з інвалідністю у питаннях військового обліку та мобілізації — пояснює адвокат

- В Україні для деяких категорій громадян призовного віку діє відстрочка від мобілізації, серед них — люди з інвалідністю. Втім, є винятки.
- Чи необхідно проходити ВЛК військовозобов’язаним з інвалідністю? Чи потрібно такій людині з’являтись до ТЦК та СП, якщо повістка надійшла поштою? Чи має право на перетин кордону обмежено придатний військовозобов’язаний? На ці та інші питання відповідає адвокат.
Мережею шириться багато інформації, про те, що особам з інвалідністю не потрібно нічого робити і не потрібно приходити в ТЦК тільки тому, що встановлено групу інвалідності. Досить часто громадяни, побачивши подібну інформацію, трактують її по-різному, не усвідомлюючи наслідків та не вчиняють ніяких активних дій зі свого боку.
Вінницька адвокатка Наталя Опольська дає відповіді на найпопулярніші питання стосовно військового обліку та мобілізації людей з інвалідністю.
Чи необхідно проходити ВЛК військовозобов’язаним з інвалідністю, якщо їх визнали обмежено придатними?
З 15 лютого 2025 року набрали чинності зміни до законодавства, які звільняють осіб з інвалідністю від обов’язку проходити повторний медогляд для встановлення придатності до служби.
Обов’язковий повторний огляд стосується лише військовозобов’язаних віком 25-60 років, які не мають статусу інвалідності.
На який закон посилатись, якщо ТЦК та СП зобов’язують людину з інвалідністю пройти ВЛК?
— Якщо особа з інвалідністю раніше визнана обмежено придатною, її права регулює ЗУ «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист»», де зазначено:
«…пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби зобов’язані громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю».
Тобто, якщо у вас є офіційно встановлений статус інвалідності, повторно проходити ВЛК не потрібно, навіть якщо вас було визнано обмежено придатним раніше.
В ситуації, коли особі не було раніше встановлено обмежень, можна керуватись Постановою КМУ від 14 лютого.2025 року. №163. Відтак, якщо в реєстрі Оберіг наявна інформація про інвалідність, особа не підлягає направленню на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, зокрема, з метою взяття на військовий облік.
Чи має право на перетин кордону обмежено придатний військовозобов’язаний з інвалідністю?
— В умовах воєнного стану право на виїзд за межі України зберігається, зокрема, за особами з інвалідністю, що підтверджується чинною Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27 січня 1995 року.
Це право не скасовується наявністю відмітки про обмежену придатність до військової служби. Головне — наявність офіційно встановленої інвалідності, підтвердженої відповідними документами (пенсійним посвідченням, довідкою МСЕК тощо).
Які документи необхідні для перетину кордону?
— Законом встановлено чіткий перелік документів, за умови наявності яких особа з інвалідністю матиме право на виїзд за кордон: посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.
Таким чином, для реалізації права на виїзд за кордон важливо:
- мати при собі належно оформлені документи, що підтверджують інвалідність;
- мати військово-обліковий документ (або його електронну версію);
- не перебувати у розшуку згідно з даними Єдиного реєстру.
Для уникнення проблем на кордоні радимо мати при собі оригінали документів або належним чином завірені копії, а також переконатися, що вас не подано на доставку на підставі порушень правил військового обліку.
Також Постановою КМУ №560 передбачені додаткові повноваження для керівників органів охорони державного кордону та їх структурних підрозділів.
Відтак, при перевірці документів, особам чоловічої статі віком від 18 до 60 років можуть відмовити у перетині державного кордону, якщо:
- у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів є дані про розшук особи Національною поліцією;
- особа не має військово-облікового документа (у паперовій або електронній формі).
Чи мають право ТЦК та СП або органи Національної поліції доставляти для проходження ВЛК людину з інвалідністю?
— Ні, примусове доставлення особи з інвалідністю виключно для проходження ВЛК не допускається.
Відповідно до законодавства, працівники ТЦК та СП мають право лише вручати повістку або направлення на ВЛК. Саме по собі проходження медогляду не є підставою для примусового доставлення.
Доставлення може здійснюватись виключно органами Національної поліції та лише у передбачених законом випадках, зокрема:
- якщо особа порушує правила військового обліку/мобілізаційного законодавства, і на неї попередньо подано працівниками ТЦК та СП звернення до поліції за ст. 210 або 210-1 КУпАП;
- якщо в особи виявлено через реєстр «Оберіг»порушення правил військового обліку або наявна відмітка «необхідно звернутися до ТЦК та СП»;
- якщо складення протоколу про адміністративне правопорушення неможливе на місці зупинки.
Таким чином, особу з інвалідністю не можуть доставити до ТЦК та СП лише для проходження ВЛК — це можливо лише за наявності відповідних правових підстав, пов’язаних із порушенням вимог законодавства.
Чи потрібно людині з інвалідністю з’являтись до ТЦК та СП, якщо повістка надійшла поштою?
— Якщо особа з інвалідністю отримала повістку, вона підлягає виклику до ТЦК та СП, як і інші військовозобов’язані. Закон не передбачає автоматичного звільнення від обов’язку з’явитися виключно через наявність інвалідності, навіть за умови оформленої відстрочки. Крім того, відповідальність за неявку буде така ж, як і для інших категорій військовозобов’язаних.
Нагадаємо, що повістка вважається врученою у таких випадках:
- якщо адресат відмовився від отримання — робиться відповідна позначка на поштовому повідомленні,
- якщо поштар вказує, що особа відсутня за адресою, зазначеною при оновленні даних у ТЦК,
- якщо отримано лист і особа розписалась про це.
Якщо протягом трьох робочих днів особа не забирає повістку, поштар робить позначку «адресат відсутній» і повертає лист до ТЦК.
Навіть якщо людина не знала про повістку або її не доставили через халатність, за законом вона все одно вважається повідомленою, а процедура — належною.
Як людина з інвалідністю може пройти «заочно» ВЛК за її бажанням?
— Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2025 р. № 163, особи з інвалідністю мають можливість пройти військово-лікарську комісію «заочно» — без медичного огляду та особистої явки.
Це можливо за наявності в Єдиному державному реєстрі призовників або в електронній системі охорони здоров’я підтвердженої інформації про інвалідність чи наявність захворювання без встановленої інвалідності (тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, отримали тяжку травму, потребують трансплантації органу, потребують паліативної допомоги).
Для цього потрібно подати на розгляд ВЛК копії одного або кількох з таких документів:
- документ, що підтверджує наявність захворювання, за формою №080-3/о,
- для дітей з інвалідністю (призовники) — медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років або його дублікат,
- посвідчення або інший документ, що підтверджує призначення на таку дитину соціальної допомоги,
- для повнолітніх — довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи,
- пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги.
Рішення ВЛК ухвалюється без медичного огляду на основі поданих документів, а також даних, отриманих з електронної системи охорони здоров’я, Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів та інших державних реєстрів згідно з законом.
Документи можуть подаватися в копіях, за умови пред’явлення оригіналів. Копії документів (крім медичних) можуть бути засвідчені підписом заявника.
Читайте також:
Як звільнитися з військової служби, якщо є троє і більше дітей до 18 років — пояснює адвокат
Повістка надійшла поштою: що буде, якщо не з’явитися до ТЦК та СП? Відповідає адвокат
Чи є незаконна мобілізація підставою для звільнення? Пояснює адвокат
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
NicollеПоняла
-
Читач6815 хв на Пирогова 46 і ти здоровий. Лікують усіх. Звертайтесь цілодобово)))