Повістка надійшла поштою: що буде, якщо не з’явитися до ТЦК та СП? Відповідає адвокат

Повістка надійшла поштою: що буде, якщо не з’явитися до ТЦК та СП? Відповідає адвокат
  • Після отримання повістки Укрпоштою військовозобов'язані мають з'явитись до ТЦК — так само, як і після вручення повістки особисто. 
  • Що буде, якщо проігнорувати повістку, яка надійшла поштою? Ми запитали у адвоката.

У зв'язку з війною та мобілізацією багато чоловіків в Україні отримують повістки до Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Однією з форм вручення повісток є відправлення через пошту. 

Багатьох цікавить, що буде, якщо повістку на пошті не забрати, та які правові наслідки це може мати. Відповіді на ці та інші питання дає адвокатка Наталя Опольська.

Коли повістка вважається врученою?

Відео дня
  1. — У випадку, коли в поштовому повідомленні проставляється відмітка про відмову від отримання листа — повістка вважається врученою. У разі проставлення відмітки про відсутність особи за зареєстрованим або фактичним місцем проживання, яке військовозобов’язаний вказав при оновленні даних — повістка вважається врученою. І тоді, коли особа погоджується отримати лист та ставить підпис про це на поштовому повідомленні — повістка вважається врученою. 

Коли проставляється відмітка про відсутність особи за зареєстрованим або фактичним місцем проживання?

— У разі відсутності адресата за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв’язку інформує адресата за наявним номером телефону або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».

Якщо ж протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв’язку адресат не з’явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник поштового зв’язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою. Після чого, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня, повертає такий лист до відправника.

Досить часто зустрічаються випадки, коли повістки не надходять особі, через халатність поштаря і військовозобов’язаний навіть не здогадується про наявність такої повістки. Проте законодавство прописане таким чином, що навіть якщо особа не знала про її наявність або ж відмовилась від отримання, повістка всеодно вважатиметься врученою, а процедура доставлення листа відповідатиме належному оповіщенню.

Що робити військовозобов’язаному в такому випадку? 

— У таких випадках я рекомендую звертатися до суду. Суди у випадку доведеності неналежного інформування військовозобов’язаного стають на бік заявника.

Наприклад, Восьмий апеляційний адміністративний суд встановив, що поштове відправлення від ТЦК було повернуто через «відсутність адресата за вказаною адресою» 15 жовтня 2024 року, тоді як ТЦК викликали чоловіка на 14 жовтня 2024 року. Таким чином, поштове відправлення повернулось до ТЦК на наступний день, який був визначений для явки позивача до ТЦК. У цій справі суд зазначив, що позивач не вважається належно оповіщеним.

Подібна справа була розглянута Третім апеляційним адміністративним судом, який встановив, що поштове відправлення від ТЦК було повернуто у зв'язку із «відсутністю адресата» за вказаною адресою, але доказів обізнаності чоловіка щодо наявності поштового відправлення не надано, а судом не встановлено. 

Відповідно, в обох випадках штраф ТЦК скасували. Суди зосереджувалися на питанні дотримання процедури оповіщення, яка була порушена.

Якщо військовозобов’язаний має відстрочку чи бронювання, чи потрібно з’являтися до ТЦК по повістці, що надійшла поштою?

— Наявність бронювання чи відстрочки не звільняє особу від обов’язку з’являтися по повістці до ТЦК та СП. 

Якщо особі надійшла повістка, вона зобов’язана прибути на дату та час, що зазначені в ній. Бронювання та відстрочка не звільняють від обов’язків, що передбачені мобілізаційним законодавством. Однак, мобілізувати особу, у якої є відстрочка чи бронювання, ТЦК та СП не можуть.

Повістки приходять лише тим, хто оновив дані?

— Повістки поштою надходять і тим військовозобов’язаним, які не оновлювали дані, і тим хто їх оновив. У обох випадках обов’язок для особи однаковий — з’явитися до ТЦК та СП. Для тих, хто уточнив дані через застосунок Резерв+, органи ЦНАП, ТЦК та СП, повістка надходить на ту адресу, яка була вказана, як актуальна.

Яка відповідальність, якщо повістка прийшла не на оновлену в Резерві адресу, а на попередню?

— В такому випадку варто звернути увагу на наступне:

  • якщо людина при оновлені даних вказала актуальну адресу проживання, але повістка була надіслана на іншу, таке порушення підлягатиме успішному оскарженню;
  • якщо ж, уточнюючи дані, військовозобов’язаний вказав як актуальну адресу ту, за якою не проживає і не має фізичного доступу до поштової кореспонденції, підстав для оскарження в такому випадку не буде.

Рішення по розгляду протоколу виноситься на розсуд керівника ТЦК та СП та у відповідності до чинного мобілізаційного законодавства і може бути оскаржене в судовому порядку.

Чи приходять повістки поштою, якщо людина живе не за місцем реєстрації?

— Повістка поштою надсилається на ту адресу, яку військовозобов'язаний вказав під час оновлення даних. Повістка прийде за адресою реєстрації лише в тому випадку, коли дані неоновлені.

Протягом якого часу потрібно забрати повістку з пошти?

— Якщо протягом трьох робочих днів після інформування (телефоном або через поштову скриньку) працівником пошти про наявність повістки громадянин не з’явився для її отримання, працівник робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою» і повертає такий лист до відправника.

Протягом якого часу потрібно з’явитися до ТЦК та СП, якщо дата, яка стоїть в повістці, вже прострочена?

— Повістка надсилається поштою протягом 48 годин після підпису керівником ТЦК та СП. З’явитися за цією повісткою потрібно протягом семи днів після дня її надсилання.

Однак досить часто при отриманні повістки з пошти семиденний строк прибуття до ТЦК та СП уже минув. Оскільки при отримані особа ставить підпис та дату, в такому випадку неявка в строк не вважатиметься порушенням та за необхідності може бути оскаржена.

Коли штраф за неявку по повістці поштою сплачувати не потрібно?

— Перш за все, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення особа має розуміти, що сплата штрафу означає визнання провини.

Неправомірне накладення штрафу вважатиметься за:

  • неявку по повістці, яка була направлена на адресу, яка відрізняється від тієї, яка вказана при оновленні даних;
  • відсутність доказів про направлення/повернення повістки ТЦК та СП;
  • неналежне повідомлення військовозобов’язаного про наявність повістки;
  • явку по повістці в дату, що відрізняється від прописаної, у зв’язку з невчасним повідомленням.

Якщо наявна одна з вищеперерахованих обставин, і людина бажає оскаржувати рішення — штраф сплачувати не потрібно.

Чи можна оскаржувати цей штраф та як це зробити?

— Штрафи ТЦК та СП передбачають два види оскарження:

  • перший — на стадії розгляду адміністративної справи в ТЦК та СП шляхом подання письмових пояснень особисто в день розгляду або поштовим зв’язком;
  • другий — на підставі отриманої постанови про стягнення суми штрафу, яка може оскаржуватись або до вищестоящого ТЦК та СП, або в судовому порядку.

Якщо пояснення не дали бажаного результату і особа отримала постанову, проте не погоджується з нею, раджу чим швидше звертатися до суду, оскільки такий шлях буде більш дієвим. Зважайте на те, що з дня винесення постанови є всього 10 днів для подання позовної заяви. Якщо строк пропущений, його можна поновити лише за наявності поважних причин, до прикладу, якщо отримання постанови було пізніше, ніж керівник ТЦК її виніс або ж особі не було відомо про її наявність.

Чи можуть накласти штраф за неявку по повістці поштою, якщо в людини є інвалідність?

— Так, можуть. Незважаючи на те, чи є у особи інвалідність, відстрочка чи бронювання, повістка поштою все одно може надійти. Абсолютно у всіх військовозобов’язаних, незалежно від наявності «імунітету» у вигляді відтермінувань, є обов’язок прибути по повістці, а тому й відповідальність для всіх однакова — штраф в сумі 17 000 грн.

Що робити, якщо отримав повістку поштою, але є обставини, через які не можеш зʼявитися до ТЦК?

— В такому випадку, аби не мати проблем із поданням особи на доставку до ТЦК та в подальшому накладенням штрафу, необхідно повідомити ТЦК та СП, на адресу якого виписано повістку, про поважну причину неявки.

Нагадаємо, що поважними причинами визнаються:

  1. перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
  2. смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

Тобто, якщо у вас є одна з вищеперерахованих обставин, до ТЦК та СП необхідно направити поштою або особисто подати заяву з копіями підтверджуючих документів у строк — три дні. Зверніть увагу на те, що якщо, до прикладу, ви хворієте та перебуваєте на лікарняному, але не повідомили про це ТЦК та СП, вас буде подано на доставку з подальшим ймовірним накладенням штрафу.

По закінченню обставини вам необхідно з’явитися в строк сім днів, оскільки наявність однієї з поважних причин не скасовує повістку.

 

Читайте також:

Чи є незаконна мобілізація підставою для звільнення? Пояснює адвокат

Новий закон про штрафи від ТЦК та СП: для кого їх зменшать і спростять оплату

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (4)
  • Дмитрий Подолян
    😂🤣
  • Anatolii Anatolii
    Чия печатка на повістці ?

keyboard_arrow_up