Чи є незаконна мобілізація підставою для звільнення? Пояснює адвокат

Чи є незаконна мобілізація підставою для звільнення? Пояснює адвокат
  • Процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною? А визнання процедури призову протиправною не дає право звільнитися з військової служби?
  • Чи так це — запитали в адвоката.

Питання законності мобілізації залишається важливим, оскільки подекуди цей процес супроводжуватися порушеннями прав громадян. Наразі, доволі часто виникають ситуації, коли військовозобов'язані вважають свою мобілізацію незаконною і прагнуть її оскаржити. Разом з адвокаткою Наталею Опольською розглянемо правові аспекти цього питання.

У яких випадках мобілізація вважається незаконною?

— Закон забороняє мобілізацію трьох категорій військовозобов’язаних: 

Відео дня
  1. які мають оформлену відстрочку;
  2. які мають діюче бронювання від підприємства;
  3. які визнані військово-лікарською комісією тимчасово непридатними та непридатними до військової служби.

Мобілізація, яка буде вчинена в порушення процедури (до прикладу, без проходження ВЛК військовозобов’язаним) також вважатиметься незаконною і може бути оскарженою в судовому порядку.

Чи є незаконна мобілізація підставою для звільнення?

 Кожен випадок індивідуальний, немає єдиної формули, яка б підійшла усім. Помилковим буде твердження про те, що якщо особу незаконно мобілізовано, то зворотного шляху немає, адже мобілізація військовозобов’язаних відбувається відповідно до чіткої процедури, яка прописана в законі. 

Чи буде звільнено зі служби, якщо мобілізовано без належної процедури ВЛК?

— Найчастіше порушення з боку ТЦК та СП полягають в неналежному медичному обстеженні особи, що є порушенням процедури мобілізації. Однак, для звільнення з військової служби цього недостатньо. На практиці (з досвіду) можливо лише добитися повторного проходження ВЛК і за його результатами вже ініціювати переведення з бойових частин, або ж звільнення, за умови, що є підстави для списання за станом здоров’я.

Чому якщо ТЦК та СП порушили процедуру проходження ВЛК особу не звільнять з військової служби?

— На сьогодні маємо актуальну судову практику щодо таких справ. Постановою від 5 лютого 2025 року Верховний Суд наголосив на тому, що процедура призову військовозобов`язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу.

У цій справі, Суд виніс рішення, що якщо особу мобілізовано з порушеннями процедури проходження ВЛК, його не повинні звільнити з військової служби. 

Тобто, якщо в судовому порядку особа оскаржить процедуру мобілізації та визнає її протиправною, це всеодно не буде підставою для звільнення та повернення до статусу військовозобов’язаного.

З огляду на постанову Верховного Суду варто враховувати, що якщо особа не пройшла ВЛК під час призову, це не означає, що вона є непридатною. Крім того, така обставина не є підставою для звільнення, оскільки звільнення не призведе до поновлення прав позивача, так як і проведення медичного огляду не змінить порушену процедуру призову. 

Чи в усіх випадках незаконна мобілізація не впливатиме на звільнення зі служби? 

— Ні, наголошую на тому, що кожен випадок індивідуальний і потрібно добиватися справедливості усіма можливими способами. 

Я б рекомендувала проконсультуватися, бо кожна справа має свої особливості та індивідуальні обставини. У постанові Верховного Суду від 5 лютого 2025 року акцент був саме на непройдене ВЛК. Отже, звільнення у зв’язку з порушенням процедури мобілізації, навіть щодо неналежного проведення ВЛК, теоретично можливе, однак, варто проаналізувати конкретні обставини кожного випадку.

Чи можна оскаржити наказ про мобілізацію без звернення до суду?

— Оскарження наказу про мобілізацію можливе двома шляхами:

  • перший — оскарження до вищестоящого ТЦК та СП;
  • другий — оскарження до адміністративного суду.

Ми радимо звертатись одразу до адміністративного суду, оскільки рішення суду є обов’язковим до виконання на всій території України та буде більш ефективним, аніж результат по зверненню зі скаргою до ТЦК та СП.

Чи буде вважатися незаконною мобілізація, якщо в особи є право на відстрочку, однак немає документа про наявність цієї відстрочки в Резерв + чи довідки?

— Довести, що така мобілізація є незаконною вкрай складно, хоча ми всі розуміємо, що інколи людина хотіла реалізувати своє право, а їй просто не надали таку можливість. Наявність права на відстрочку не свідчить про волевиявлення особи його реалізувати. І саме на цьому будують свою позицію ТЦК. 

Якщо у військовозобов’язаного є право на відстрочку, але він ним не скористався, це розцінюється, як бажання особи бути мобілізованим.

Наголошую на тому, що більшість з підстав для відстрочки не є наскрізними з підставами для звільнення. Тому, якщо ви не бажаєте проходити військову службу, звертайтеся  завчасно з заявою та документами, які будуть підтвердженням відстрочки або ж бронювання від підприємства. За відсутності підтверджуючих документів, до прикладу, довідки про відстрочку або ж відомостей про це у Резерв+, у ТЦК та СП є усі законні підстави аби мобілізувати вас.

 

Читайте також:

«Чоловік лягає на операцію, я залишусь одна». Чи звільнять зі служби сина незрячих батьків?

Новий закон про штрафи від ТЦК та СП: для кого їх зменшать і спростять оплату

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (5)
  • Владимир Бурлаченко
    верховний суд викинув Конституцію України на смітник.  ст. 60 вже нічого не вартує.
  • Oleksandr
    А пані юрист не розкаже як саме оскаржити коли людину насильно забирають і на наступний день вона на полігоні за сотні км  , без телефону і озброєною охороною ... ?
  • Вика
    Короче,всех на убой😒😱😒
  • Юра Дав
    Только добровольно можно.

keyboard_arrow_up