Як звільнитися з військової служби, якщо є троє і більше дітей до 18 років — пояснює адвокат

Як звільнитися з військової служби, якщо є троє і більше дітей до 18 років — пояснює адвокат
  • Законом про військову службу підставою для звільнення зі служби, як для контрактників, так і для мобілізованих під час воєнного стану, буде наявність трьох і більше дітей віком до вісімнадцяти років.
  • Які документи потрібні для звільнення — розповідає адвокат.

Законом України «Про військовий обов’язок та військову службу» встановлено чіткий перелік підстав, за умови наявності яких військовослужбовець може звільнитися.

Однією з таких підстав є перебування на утриманні у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років. Але крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

Однак, при реалізації права на звільнення з військової служби, військовослужбовці зіштовхуються з труднощами. Найчастіше вони полягають у відсутності документів, необхідність яких передбачає інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

Відео дня

Які документи потрібні для звільнення з лав ЗСУ, якщо військовослужбовець має трьох чи більше дітей віком до 18 років — розповідає вінницька адвокатка Наталя Опольська.

  1. Яким законом визначено перелік документів, які військовослужбовець має подавати разом з рапортом?

— Перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби зафіксований в Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. 

Саме цим нормативно-правовим актом керуються військові частини при перегляді поданих документів військовослужбовцем.

Наразі, більшість документів, які має подати військовослужбовець ідентичні переліку, який законодавець встановив для отримання відстрочки.

  1. Які документи потрібні для звільнення військовослужбовцю, в якого усі діти народжені в одному шлюбі?

— Якщо троє дітей (або більше) народжені в одному шлюбі, перелік документів достатньо простий. 

До рапорту військовослужбовець має долучити:

  • копію свідоцтва про народження дітей (із обов’язковим зазначенням батьківства;
  • копію свідоцтва про реєстрацію шлюбу з матір’ю дітей;
  •  копію довідки про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів, видану органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем. 

Це основні документи, за відсутності яких буде відмовлено в задоволені рапорту на звільнення. За наявності, також можна додати посвідчення члена багатодітної сім’ї та довідку про склад сім’ї.

  1. Які документи потрібно для звільнення якщо діти народжені в різних шлюбах?

— Крім обов’язкових свідоцтв про народження дітей, де військовослужбовець зазначений батьком та свідоцтва про шлюб, необхідно додати до рапорту один з таких документів:

  • копію рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком;
  • рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з одним з батьків;
  • письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти, та участь другого з батьків у їх вихованні (нотаріально посвідчений);
  • рішення суду про встановлення факту перебування дітей на утриманні військовослужбовця.

Також військовослужбовцю потрібно надати нотаріальний договір про сплату аліментів на дитину (дітей) від попереднього шлюбу.

З практики, нотаріуси складають єдиний договір, яким визначено місце проживання дітей, участь батька у їх вихованні та сплату аліментів.

  1. Якщо дитина народжена не в шлюбі, але військовослужбовець записаний батьком дитини, чи буде це підставою для звільнення?

— Так, оскільки по Закону підстава вказує на факт утримання трьох і більше дітей та не пов’язана з обов’язковою наявністю зареєстрованого шлюбу.

У такому випадку, головне — запис військовослужбовця, як батька, у свідоцтві про народження дитини. 

Перелік документів для звільнення буде таким ж, як і для військового, який утримує дітей з різних шлюбів. Тобто, обов’язкова наявність нотаріального договору або рішення суду/органу опіки і піклування, що підтверджують місце проживання дитини, участь у її вихованні батька та утримання.

  1. Для чого потрібен нотаріальний договір між військовослужбовцем та колишньою дружиною і що обов’язково в ньому має бути зазначено?

— Військовослужбовець, діти якого народжені в різних шлюбах має довести три факти:

  • утримання дитини(дітей) від попереднього шлюбу шляхом сплати аліментів;
  • місце проживання дитини(дітей) від попереднього шлюбу з батьком;
  • участь батька у вихованні дитини(дітей) від попереднього шлюбу.

Тобто, в договорі обов’язково має бути вказано усі три пункти, інакше за результатами розгляду рапорту надійде відмова. На жаль, судова практика по оскарженню відмови у задоволені рапорту в більшості випадків є негативною для військовослужбовця.

Тому, при поданні рапорту переконайтеся, що додали усі необхідні документи, які визначено інструкцію. У такому випадку, якщо надійде відмова у звільненні, її можна буде оскаржувати.

  1. Який порядок оскарження відмови у звільненні?

— Якщо військовослужбовець отримав неправомірну відмову у задоволені рапорту на звільнення та не погоджується з нею існує два шляхи оскарження:

  • Адміністративний порядок — передбачає направлення скарги до вищого командування. Строк розгляду такого звернення до 30 днів з моменту реєстрації. 
  • Судовий порядок — передбачає подання позовної заяви до адміністративного суду. Строк розгляду такої справи може тривати від 4 до 6 місяців з моменту відкриття провадження.

Рекомендуємо звертатися з позовною заявою до суду, адже такий спосіб захисту є більш ефективним незважаючи на його тривалість.

  1. Що потрібно, щоб йти за звільненням до суду?

— Для звільнення з військової служби в судовому порядку військовослужбовцю спершу необхідно подати рапорт з копіями документів на ім’я командира. За результатом розгляду рапорту військова частина зобов’язана надати письмову відповідь. 

Лише за наявності письмової відмови виникає право на звернення з позовною заявою до суду. Для подання обґрунтованої позовної заяви необхідно додати копії усіх документів, які були подані з рапортом та відмову, яку надала частина. 

 

Читайте також:

Повістка надійшла поштою: що буде, якщо не з’явитися до ТЦК та СП? Відповідає адвокат

Чи є незаконна мобілізація підставою для звільнення? Пояснює адвокат

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Читач68

    Ніяк

keyboard_arrow_up