Чи є підставою для звільнення зі служби догляд за батьками з інвалідністю — пояснює адвокат

Чи є підставою для звільнення зі служби догляд за батьками з інвалідністю — пояснює адвокат
  • У яких випадках військовозобов’язані, які постійно доглядають за батькам з інвалідністю, можуть мати право на відстрочку від мобілізації?
  •  У цій статті адвокат пояснює правовий контекст та процедури отримання відстрочки від мобілізації в Україні через постійний догляд за рідними з інвалідністю.

За інформацією вінницької адвокатки Наталі Опольської, військовослужбовці можуть звільнитися з військової служби у зв’язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків і не лише.

— Також можна звільнитися по причині догляду батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. 

За яких умов рапорт на звільнення буде задоволено?

Відео дня

— Для того, аби поданий рапорт на звільнення було задоволено за результатами розгляду, необхідна наявність усіх без виключення підстав, що перераховані нижче:

  • наявність І або ІІ групи інвалідності у одного з батьків (батьків дружини);
  • наявність потреби в постійному сторонньому догляді;
  • відсутність інших членів сім’ї, які можуть здійснювати такий догляд, або ж такі члени сім’ї самі потребують постійного догляду. 

Чи обов’язкова наявність потреби в догляді, крім встановленої інвалідності?

— Так, військовослужбовці, які подають документи на звільнення повинні враховувати важливу деталь: наявність у одного з батьків інвалідності не є автоматичною підставою для звільнення.

Наявність лише інвалідності може свідчити про порушення здоров’я, але не завжди передбачає, що людині потрібен щоденний фізичний догляд або допомога у побуті. Саме тому закон вимагає додаткове медичне підтвердження. 

Які документи потрібні для звільнення військовослужбовцю, якщо один з його батьків потребує постійного догляду?

— Наказ Міністерства оборони України №170 від 10 квітня 2009 року. встановлює перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби. 

Так, для звільнення зі служби у зв’язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків, військовослужбовцю потрібно зібрати наступний перелік документів:

1) документи, які підтверджують відповідні родинні зв’язки з цією особою (особами): 

В більшості випадків під цей пункт підпадає свідоцтво про народження військовослужбовця та паспорт громадянина України особи, над якою здійснюється догляд. В окремих випадках, до прикладу, в разі зміни імені/прізвища/по-батьків одного з осіб, додається відповідне свідоцтво, яке це підтверджує.

2) один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків). 

В даному випадку Закон вимагає надати один із документів, що підтверджує потребу у постійному догляді інших осіб, які є членами сім’ї, а також акт обстеження сімейного стану військовослужбовця.

3) один із документів, що підтверджує інвалідність особи та потребу в догляді: 

Для осіб, яким раніше було встановлено І групу інвалідності для підтвердження подається лише довідка МСЕК, оскільки в ній зазначено як групу інвалідності, так і потребу в постійному сторонньому догляді. 

Для тих, хто визнаний особою з інвалідністю ІІ групи або ж отримав групу нещодавно по новому порядку потрібно додавати як довідку МСЕК або рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи  із зазначенням інвалідності, так і рішення ЛКК, в якому вказано потребу в догляді.  

Які документи потрібні для звільнення військовослужбовцю, якщо один з батьків його дружини потребує постійного догляду?

— Документи, які необхідно додавати до рапорту як по догляду за одним зі своїх батьків, так і за одним із батьків дружини, суттєво не відрізняються.  В другому випадку потрібно додатково долучити свідоцтво про шлюб з дружиною, яке безпосередньо буде підтвердженням родинних зв’язків.

Також зважайте на те, що оформлення догляду саме за батьками дружини вимагає більшого переліку документів в частині підтвердження неможливості іншими членами сім’ї здійснювати догляд. 

Кого відносять до інших членів сім’ї, які можуть здійснювати догляд?

— Під час розгляду питань, пов’язаних із звільненням з військової служби у зв’язку зі здійсненням догляду, ключовим є виключення усіх можливих підстав для відмови у задоволені рапорту, зокрема через наявність інших членів сім’ї. Законодавство України передбачає два основних ступені спорідненості, які враховуються при прийнятті рішень.

До осіб першого ступеня споріднення належать:

  •  батьки (рідні мати та батько);
  • діти, у тому числі усиновлені;
  • чоловік або дружина (офіційно зареєстрований шлюб).

До другого ступеня споріднення належать:

  • рідні брати та сестри (ті, що мають спільних батьків або одного з них);
  • онуки.

Тобто, за наявності хоча б однієї особи з вище зазначених,необхідно додатково підтвердити, що в них відсутня можливість здійснювати догляд. 

Яка процедура оформлення акту обстеження сімейного стану військовослужбовця?

— Наказом Міністерства оборони України від 23.07.2024 № 495 запроваджено необхідність оформлення акту обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд. По процедурі затверджувати його має керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Механізму оформлення вищезазначеного акту чітко не визначено. На сьогодні, відсутнє жодне роз’яснення або посилання про участь командира військової частини в оформленні або ініціюванні оформлення акту обстеження сімейного стану військовослужбовця, однак єдина установа зазначена в Наказі, яка затверджує акт обстеження сімейного стану військовослужбовця — ТЦК та СП.

Найкраще звертатися як із заявою від особи, яка потребує догляду, до ТЦК та СП щодо ініціювання проведення обстеження, так і з рапортом до безпосереднього командира щодо подання звернення до ТЦК та СП про виїзд комісії. 

Яка судова практика по звільненню з такої підстави?

— 27 лютого 2025 року Верховний Суд України у складі Касаційного адміністративного суду ухвалив важливе рішення у справі №380/16966/24 щодо звільнення військовослужбовця зі служби у зв’язку з доглядом за батьком з інвалідністю І групи. Це рішення формує актуальну судову практику  та надає роз’яснення, яким чином має тлумачитися поняття «відсутність осіб, які можуть здійснювати догляд».

Позивач звернувся до суду з проханням про звільнення зі служби через необхідність здійснення постійного догляду за батьком, який має інвалідність І групи. З поміж інших осіб, які зобов’язані доглядати батька наявний рідний брат Позивача, який також проходить військову службу. 

Восьмий апеляційний адміністративний суд задовольнив позов, зобов'язавши військову частину звільнити позивача. У касаційному провадженні Касаційний адміністративний суд Верховного Суду України залишив рішення суду першої інстанції без змін та зазначив, що поняття «відсутність» охоплює не лише фізичну відсутність особи, а й її нездатність виконувати обов'язки з догляду через об'єктивні обставини, такі як перебування на військовій службі.

В даному випадку спостерігаємо досить поширену проблему серед сімей, в яких декілька членів сім’ї несуть службу в лавах ЗСУ.

Суд підкреслив, що військова служба є такою обставиною, що унеможливлює фактичне здійснення догляду, оскільки військовослужбовці, з огляду на службові обов'язки, не можуть вільно розпоряджатися своїм місцеперебуванням, часом та виконувати функції, несумісні з проходженням військової служби.​

Отже, ключове правове значення цього рішення полягає у визнанні того факту, що проходження військової служби другим військовослужбовцем у сім’ї об'єктивно унеможливлює здійснення ним постійного догляду, що є важливою юридичною обставиною, яка повинна враховуватись при розгляді подібних рапортів.

Рішення також має прикладне значення: воно зобов'язує командування більш ретельно аналізувати індивідуальні обставини справи та не відмовляти у звільненні лише з формальних причин. Водночас воно створює передумови для однакового правозастосування судами нижчих інстанцій.

 

Читайте також:

Правовий статус людей з інвалідністю у питаннях військового обліку та мобілізації — пояснює адвокат

Як звільнитися з військової служби, якщо є троє і більше дітей до 18 років — пояснює адвокат

Повістка надійшла поштою: що буде, якщо не з’явитися до ТЦК та СП? Відповідає адвокат

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up