Суд визнав директора «Іллінціводоканалу» корупціонером: за що на нього відкрили нове провадження?

Суд визнав директора «Іллінціводоканалу» корупціонером: за що на нього відкрили нове провадження?
  • Місцеві мешканці Іллінців скаржаться на роботу КП «Іллінціводоканал». Хтось нарікає на халатність, хтось — на тарифи, а дехто вбачає в роботі підприємства корупційну складову.
  • Що не так із керівництвом водоканалу? Журналісти провели розслідування.

Це розслідування бере початок ще з жовтня 2024 року. В Іллінцях місцева мешканка їхала велосипедом та посеред дороги, якою зазвичай пересуваються місцеві жителі, впала в рівчак без огорожі. Його залишили після робіт майстри водоканалу.

Жінка зазнала тяжких травм. Після цього поліція повідомила, що за вказаним фактом слідчі розпочали кримінальне провадження за статтею 288 Кримінального кодексу України.

Відео дня
Стаття 288. Порушення правил, норм і стандартів, що стосуються убезпечення дорожнього руху карається штрафом від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до п’яти років.

Після цієї події головному редактору RIA/20 хвилин Вадиму Павлову та журналісту Віталію Павловському почали надходити скарги від місцевих мешканців. У них ішлося про те, що керівництво КП «Іллінціводоканал» зловживає службовим становищем — зокрема, у частині надання додаткових послуг, таких як: прочистка каналізації, ремонт труб, проблеми з водопостачанням, роботи в будинку та біля нього, пов’язані з водогоном або каналізацією, обслуговування приватних підприємств, викачування вигрібних ям тощо. 

Скаржилися також на те, що замість офіційних рахунків і квитанцій, працівники підприємства озвучували вартість робіт усно та вимагали готівкову оплату без будь-яких підтверджуючих документів (наприклад, актів виконаних робіт). Були питання і до тарифів, які виставляв водоканал.

Журналісти взялися перевіряти ці факти та з'ясовувати причини подібних дій.

Що вдалося з’ясувати?

Керівником КП «Іллінціводоканал» є Юрій Томащук. Окрім того, що він обіймає посаду директора, він також зареєстрований як фізична особа–підприємець за видом діяльності «Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.».

Скрин з YouControl

Згідно з інформацією з ресурсу YouControl, Томащук включений до реєстру корупціонерів. Це пов’язано з тим, що 26 лютого Іллінецький районний суд визнав його винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП (порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів), та наклав штраф у розмірі 3 400 гривень.

Скрин з YouControl

Що саме зробив директор водоканалу? Він уклав чотири договори з ФОПом свого сина і ще один — із власним ФОПом. Загальна сума контрактів склала 176 328 гривень. Про наявність конфлікту інтересів, як зазначено в постанові суду, Томащук не повідомив. У суді він визнав свою вину.

Після цього посадовця не було звільнено. Іллінецька міська рада в офіційній відповіді редакції зазначила, що обізнана про справу, але санкції відповідної статті не передбачають позбавлення права обіймати посаду.

І це все?

Під час вивчення доказів і спілкування з мешканцями Іллінців з’явилися підстави вважати, що керівник підприємства систематично використовує своє службове становище, створивши та використовуючи власний ФОП для дублювання функцій комунального підприємства. Зі свідчень місцевих жителів випливає, що до приватної діяльності залучаються ресурси, техніка та працівники КП, а кошти, отримані внаслідок такої діяльності, спрямовуються не на потреби громади, а до приватних структур.

Так, Людмила Кальчук на подвір’ї біля будинку, розвішуючи білизну, випадково наступила на край кришки каналізаційного люка. Через її несправність кришка різко перехилилася вбік, і жінка провалилася лівою ногою до люка.

— Унаслідок падіння я відчула сильний біль і зрозуміла, що, ймовірно, вивихнула ногу, — розповіла вона. — Я звернулася до лікарні, де після рентгенографії мені діагностували перелом лівого колінного суглоба. Була накладена гіпсова пов’язка. Протягом двох місяців я проходила лікування.

У своїй заяві до поліції Людмила писала, що працівники КП «Добробут», які прибули на місце, відмовилися визнавати відповідальність, переклавши вину на працівників водоканалу.

Ще одна місцева мешканка, Марія Понура, подала скаргу на роботу КП «Іллінціводоканал» у зв’язку з тим, що підприємство виставляє неправомірні тарифи та неофіційно проводить розрахунки.

— Протягом останніх чотирьох років я користувалася послугами як приватних асенізаційних машин, так і водоканалу — оплачувала готівкою без документального підтвердження, — писала Марія у своїй скарзі. — Із серпня 2024 року я особисто звернулася до посадових осіб підприємства, щоб укласти договір відповідно до п. 3 підпункту 4 абз. 1 Постанови КМУ № 409 від 06.08.2014 р. «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» щодо вивезення рідких нечистот з вигрібної ями двічі на рік із помісячною оплатою за 3,6 м³. Мені було відмовлено, оскільки посадові особи не знали, як цю послугу оформити.

Коли жінка звернулася до бухгалтерії, головна бухгалтерка Надія Дмитрівна сказала: «У касу готівку не приймаємо, платіть водієві, тариф — 356 грн».

— Я провела оплату за надані послуги готівкою водієві без відповідних документів. Рішенням виконкому Іллінецької міської ради від 27.06.2024 року № 150, п. 1.1, послуги з приймання стічних вод, які вивозяться автомобільним транспортом на очисні споруди, за 1 м³ — 17,50 грн — були введені лише з 01.07.2024 року, без оприлюднення цього рішення в ЗМІ та на сайті «Комунальний кабінет абонента», — писала Марія Понура. — Мені незрозуміло, який тариф для населення з вивезення рідких нечистот автомобілем підприємства: 297 грн, як передбачено у п. 1.2 цього рішення, чи інший, для подання тарифу до Іллінецького відділення ПФУ.

Ще одна мешканка Іллінців розповіла, що під час підведення води до її будинку не отримала жодного кошторису від підприємства, а суму, яку потрібно було сплатити, їй повідомили усно.

— Вони назвали суму і сказали, куди платити. Кошти я переказала одному з майстрів, він пішов у водоканал. Документів про кошторис або акт виконаних робіт надано не було, — говорить жінка. — Але й води в мене досі немає. Лише повітря — але рахунки приходять.

Нове провадження

На підставі зібраних матеріалів редакція RIA/20 хвилин звернулася до Управління стратегічних розслідувань ГУНП у Вінницькій області з повідомленням про кримінальне правопорушення.

У результаті поліція внесла відомості до ЄРДР за ч. 4 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

Частина 4. Дії, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, якщо вони вчинені у великих розмірах або в умовах воєнного чи надзвичайного стану, караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Публічно звернулася також ГО «Дорожній контроль Вінниця» до керівництва Вінницької області та громади міста Іллінці.

Що про це каже сам директор?

Журналіст «20 хвилин» Віталій Павловський особисто зустрівся з Юрієм Томащуком та запитав його про діяльність КП «Іллінціводоканал» та його ФОП.

— Скажіть, будь ласка, чи дійсно ви, маючи ФОП, займалися підприємницькою діяльністю, паралельно дублюючи роботу «Іллінціводоканалу»?
— Ні, це не правда.
— Тобто коли вам надходили кошти від громадян, які замовляли певні послуги, ви не використовували робочу силу та техніку водоканалу?
— Ніколи. Я людям ніколи не проводив воду як ФОП.
— Я не кажу лише про воду. Можливо, ви виконували якісь інші роботи?
— Ніколи.

У розмові Юрій Томащук запевнив, що єдине, чим займався — це будівельні роботи з прокладання водопроводу, на які офіційно виграв тендер. Наразі у директора працює п’ятеро осіб, а ФОП зареєстрований як платник третьої групи.

На запитання, яким чином чоловік зміг заробити близько трьох мільйонів гривень, зазначених у його декларації, він пояснив, що це сума, яку йому виплатили за раніше згаданий тендер.

— Зі мною не розрахувались, а розрахувались тільки тоді, — зауважив Томащук.

Водночас він заперечив, що використовував працівників водоканалу у діяльності свого ФОП. Єдиний працівник, який надавав йому послуги, був оформлений як підприємець, і всі офіційні транзакції, за його словами, він може продемонструвати при необхідності.

— Скажіть, будь ласка, ходять чутки, можливо, це неправда, що у приміщенні водоканалу стояв касовий апарат вашого ФОП. Це могло бути?
— Ніколи. Ну, люди, ви що, смієтеся?
— У нас є свідки, які подали відповідну заяву. Це офіційна інформація. Я сам був свідком, коли її подали.
— Такого не було ніколи. Не було.

Також директор водоканалу заперечив, що після надання послуг мешканцям кошти розраховувалися готівкою, а не через касу.

— Могло бути таке, що люди просили: «Візьміть гроші, заплатіть», — приїхали й заплатили. Але щоб я сам взяв гроші — Боже борони. Ви розумієте, це ж не одна людина. Якщо я один пішов, тихенько щось зробив — тоді так, але тут — люди. Сьогодні від цього не сховаєшся. Такого немає. Будь ласка, будь-хто, скажіть, кому пробивали — ми знайдемо квитанцію, коли він заплатив, і покажемо, — запевнив Юрій Томащук.

Що каже поліція і прокуратура?

Речниця поліцейського главку Заріна Маєвська підтвердила, що за фактом звернення редакції відомості внесено за ч. 4 ст. 191 ККУ. І наразі триває досудове розслідування. 

По справі з падінням місцевої мешканки Іллінців у траншею, то також триває досудове за ст. 288 ККУ. 

— Очікуємо результатів експертизи, — сказала речниця. 

Прессекретар прокуратури Вінницької області підтвердила, що прокуратура здійснює процесуальне керівництво досудовим розслідуванням.

— Надано вказівки щодо проведення необхідних слідчих дій, — вказала Ірина Вихованець.

А ми й надалі стежитимемо за розвитком подій у цій справі та одразу повідомлятимемо вам.

 

Читайте також:

Закупівлі під час війни: що й у кого купує Жмеринська міська рада

Військові, підлітки, місцеві: хто працював на ФСБ у Вінниці та як їх покарали?

ТОП підрядників Вінницької міськради: хто найчастіше виграє тендери та що саме закуповують?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up