Як студентам отримати законні 0,5 відсотка?!

Ось уже більше року з часу, коли вступив в силу новий і прогресивний ЗУ «Про вищу освіту».  Кожен голова студентського самоврядування чи студентський активіст знає, що даний закон дещо розширив права студентів щодо управління вищим навчальним закладом. Тут вам і збільшена квота в конференції трудового колективу – до 15%, що дає більший вплив на вибори керівника ВНЗ, і участь в забезпеченні якості освіти, що не менш важливо. Передбачений вплив студентів на навчальний процес, побут, умови харчування,  проживання в гуртожитках і, навіть, призначення заступників деканів, директорів інститутів та проректорів.

Але я б хотів поговорити про новації, що стосуються:

1) прав реєстрації органу студентського самоврядування як громадської організації;

2) прав розпоряджатися коштами та іншим майном, що перебувають на балансі та банківських рахунках органів студентського самоврядування.

Чому саме про ці новації? – тому, що саме вони є ключем до отримання усім відомих, але, нажаль, далеко не усім доступних 0,5 відсотка власних надходжень, отриманих вищим навчальним закладом від основної діяльності(спецфонду). Для того, щоб мати уявлення про які суми йде мова наведу приклади найбільших вузів м.Вінниці, згідно розміщених на їх сайтах кошторисів.

ВНМУ –  544 799,5 грн.

ВДПУ – 134 650 грн.

ВНТУ – 127 200 грн.

ВНАУ – 195 775 грн.

ВТЕІ КНТЕУ – 76 000 грн.

ДонНУ – 234 300 грн.

Саме такі суми закон гарантує на потреби студентського самоврядування в цих університетах. Вкотре акцентую увагу на тому, що це суми-мінімум, адже в законі вжите формулювання «не менш як 0,5 відсотка», тобто може бути більше, але, ні в якому разі, не менше!

Звичайно ж таки, що студентські ради повинні скласти плани роботи та кошториси, які мають бути затверджені голосуванням вченої ради.

Отож, гроші закладені в кошторис є, але вони на рахунку ВНЗ в казначействі, тому отримати їх через касу не вийде, що ж робити?

Тут на допомогу прийшов  КабМін, який 2 вересня прийняв Постанову про порядок банківського обслуговування  вищих навчальних закладів, чим дозволив вузам зберігати кошти спецфонду на рахунках державних банків.

Звідси випливає 2 сценарії отримання фінансування:

  1. Напряму із банківського рахунку ВНЗ.

Наприклад, голова студради може подавати керівнику ВНЗ заявки із вказівкою суми, напряму платежу та обгрунтуванням його потреби, згідно кошторису. Не можна сказати, що це пряме управління коштами, але доступ до них точно отримати можна, правда усі обмеження, накладені на вузи будуть стосуватися і студрад.

  1. За посередництвом зареєстрованої громадської організації.

Зареєструвати орган студентського самоврядування як громадську організацію (ГО), відкрити банківських рахунок, куди будуть надходити кошти з навчального закладу. Доречі, даний варіант зручний тим, що можна буде фінансову допомогу і членські внески також приймати на цей же рахунок. Але маю сумніви, що так легко буде перевести кошти самоврядування з казначейства чи рахунку ВНЗ на рахунок ГО – це, все ж таки, бюджетні кошти.

Ось такі існують варіанти, але обидва потребують правого допрацювання, адже ні порядок реєстрації органів студентського самоврядування як ГО, ні порядок використання коштів студентами з банківських рахунків ВНЗ не передбачені. Крім того такі механізми необхідно прописати і в Положенні про вуз, і в Положенні про студентське самоврядування. А це означає, що перед студентськими організаціями і Студентським Парламентом Вінниччини, зокрема, постало завдання сприяти якнайшвидшому проясненню цього важливого для студентського самоврядування питання.

Коментарі (0)

Ось уже більше року з часу, коли вступив в силу новий і прогресивний ЗУ «Про вищу освіту».  Кожен голова студентського...

Важливо, щоб студентам надавалися не лише декларативні права, а й забезпечувалося їх реальне виконання. Мова йде про перелік...

Не хотілося  починати своє блогерство тут  негативними речами, але що поробиш?! Це актуально! Думаю, кожен чув...

Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 Для вінничан на травень приготували 11 екскурсій і турів. РОЗКЛАД 20:02 У Вінниці на благодійному ярмарку зібрали 39 тисяч гривень на потреби ЗСУ 19:39 Шляхом Наталі Добринської. Вінничани борються за путівки на чемпіонат світу з багатоборства 19:00 Втік з частини? Нові деталі мобілізації 21-річного хлопця з Тульчина Від читача 16:40 Кіберполіція запускає проєкт "БРАМА" 18:24 Вінничан попереджають про планове відключення газу на кількох вулицях міста 17:15 Чоловіки за кордоном: як новий закон про мобілізацію в Україні вплине на них? 15:49 Безпека на Великдень: які заходи посилять в регіоні на свято та проводи 15:00 У пошуках школи англійської мови для своєї дитини? Зверніть увагу на огляд кращих шкіл Вінниці (партнерський проєкт) 14:59 «Невже не пустять на цвинтар?» - Що треба знати про обмеження в’їзду у прикордоння 14:23 Спомини про воїна, який отримав смертельні поранення, прикриваючи тил побратимам 13:21 Пожежа на Замостянській: загинула 71-річна жінка, трьох дітей госпіталізували photo_camera 12:50 Скільки заробляють вінницькі нардепи? Друга частина огляду декларацій за 2023 рік 12:15 Тромбоз: чому виникає і чи можливо його уникнути? (Новини компаній) 12:12 Легковик зіткнувся з потягом: загинув начальник Хмільницького центру зайнятості Юрій Шевченко photo_camera 10:44 Без води та світла. Де у Вінниці 29 квітня відключають послуги 10:27 Оновити салон авто за 5000 грн - не просто, але реально! (Новини компаній) 09:37 На фронті відбулося понад 130 бойових зіткнень, найбільше — на Авдіївському напрямку 09:20 Готові великодні кошики, паски та ковбаски. Де замовити у Вінниці (партнерський проєкт) 08:31 Сьогодні вітаємо Богдана та Артема. Історія та прикмети 29 квітня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up