Електронна Вінниця: хто гальмує послуги онлайн?

Електронна Вінниця: хто гальмує послуги онлайн?

На Вінниччині переведення усіх державних послуг у онлайн-режим розпочалося у листопаді 2015 року. Оформлення субсидії чи реєстрацію у чергу на дитсадок можна замовити на сайті міськради. Але за готовим документом доведеться йти до “Прозорого офісу”

 

Можливість замовити адміністративні послуги на сайті Вінницької міськради з’явилася сім місяців тому. Тоді ряд міст почав надавати деякі державні послуги онлайн - чи то надання інформаційних довідок, чи то реєстрація підприємницької діяльності.

А вінничанин Микола Селезньов каже - коли оформляв собі субсидію через Інтернет, дійшов висновку, що бюрократії з тих пір не поменшало.

- Вирішив оформити субсидію, розраховував на сайті міськради через “Калькулятор субсидії”. Доводилося потім багато бігати у міськраду. Кінцева сума виявилась приблизно такою, як у онлайн-розрахунках. Та із онлайн-послугами  - у реальності та сама звична бюрократична тяганина, яка й була завжди, – каже Микола.Без візитів до “Прозорого офісу” оригінал документа, попередньо замовленого онлайн, дійсно не отримати. Волонтер порталу державних послуг igov.ua Вадим Мукомол пояснив, чому.

Відео дня

- На момент подачі заявки міськрада не може встановити вашу особу: ви - анонімний користувач. І тільки коли приходите за результатом послуги у “Прозорий офіс”, вас вже ідентифікують як громадянина Вінниці - за паспортом. Тут є ризик натрапити на шахраїв, - каже Вадим.

Поки що вінничани звертались за Інтернет-послугами не надто активно. Так, Євген Іщук, заступник голови Департаменту адміністративних послуг, розповів наступне:

- На сьогодні на сайті vmr.gov.ua доступні 25 адміністративних послуг. Увесь перелік послуг є у персональному кабінеті на нашому сайті. За 2015 рік було усього 18 звернень онлайн. Можливо, через незручності сайту, а можливо - не хочуть надавати персональні дані.  

Портал держпослуг IGOV: у Вінниці не “пішов”

IGov - волонтерський проект, підтриманий “Приватбанком”. Цей портал - аналог Державного сайту адміністративних послуг. На ньому зібрано послуги, які державні органи України надають громадянам та бізнесу. За даними аналітиків Інформаційної кампанії “Сильніші разом”, розвивається він набагато динамічніше за сайт-оригінал. Володимир Романенко каже - до його департаменту декілька разів приходили волонтери цього порталу із пропозицією співпраці. Проте...

- Ви, звичайно, можете скористатися послугами через igov, але майте на увазі: це - волонтерський проект. У випадку втрати персональних даних , хто буде відповідати за втрату такої інформації? - каже Володимир.

За словами Володимира, алгоритм дії через цей портал такий: ви хочете звернутися до міськради, а завантажуєте всю інформацію про себе на волонтерський сайт. Потім ви повинні таким же чином зареєструватися на сайті, який безпосередньо надаватиме вам послугу.

- Цей портал перевірятиме аудиторська компанія “PricewaterhouseCoopers”. За результатами їх дослідження вирішиться подальша доля цього Інтернет-ресурсу. А поки ми запропонували волонтерам компромісний варіант - спільно надавати послуги через сайт міськради, що має схожу назву i.gov.ua

Євген Іщук підтвердив слова Володимира Романенка.

- Із igov.ua відмовилися працювати з однієї простої причини - це комерційна організація, і яким чином вона розпоряджатиметься наданою інформацією - невідомо.

Волонтери igov: “Прозорий офіс” - просто впорядкована черга”

На захист проекту волонтер igov.ua Вадим Мукомол каже - усі дозволи та ліценції у порталу є. А причина вінницької паузи проекту - відсутность політичної волі у чиновників.

- Коли приходиш до чиновника, стикаєшся із тим, що він не каже “так”, але й не каже “ні”. Вони постійно  посилаються на вище керівництво - мовляв, треба порадитись, отримати усі необхідні дозволи, - сказав Вадим.

За словами волонтера, йде конкурентна боротьба: міськрада не хоче визнавати те, що не має змоги забезпечити усі держпослуги у мережі Інтернет.

- Скажімо так: із нашим проектом послуг, які можна отримати через Інтернет у Вінниці було б набагато більше. Але цей проект для чиновників - зайва робота, - каже Вадим.

Нема законодавчої бази, щоб працювати в повну силу

У Вінницькій міськраді поки що чекають на прийняття у Верховній Раді кількох законопроектів, що повинні вирішити проблему ідентифікації громадян - у тому числі і онлайн. Це, головним чином, проект Закону “Про електронні довірчі послуги” та проект “паспортного” закону. Без них ні Вінниця, ні в цілому Україна, не можуть запустити електронне урядування у повну силу.

Повноцінний онлайн-документообіг між державою та користувачем послуг поки що неможливий, каже Володимир Романенко. Бо на сьогоднішній день законом не визначено алгоритм, яким чином правомірно надавати держпослуги онлайн.

- Для прикладу наведу проект закону 3224, який регулює ID-картки. Поки у картці немає електронного підпису та чіпу, картка не буде функціональною. Як тільки буде вирішено питання із ідентифікаціїю особи, тоді можна буде говорити про ефективне надання послуг онлайн, - каже Романенко.

*За інформацією відділу звернень апарату Вінницької міської ради та її виконкому

Окрім того, не визначена юридична сила документа, отриманого онлайн. Із документа, отриманого онлайн, можна отримати тільки роздруківку - тобто копію замість оригіналу. А багато організацій вимагають саме оригінали документів.  

- Ми можемо надавати можливість отримувати онлайн-документ - про трудовий стаж, про заробітну плату. Але вона буде надана у вигляді копії. Чи буде вона сприйнята тим органом чи організацією, яка буде кінцевим споживачем цієї інформації? - питає Євген Іщук.

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 На Вінниччині випустили марку на честь 32-річчя прикордонного загону photo_camera 20:05 Вічна пам'ять Героям: 13 захисників з Вінниччини відзначили посмертно photo_camera 19:23 БК «Вінниця» виграв Першу лігу, а Юрія Шкондю визнали найкращим гравцем чемпіонату photo_camera 19:17 Великдень онлайн: де дивитися богослужіння ПЦУ та УГКЦ play_circle_filled Від читача 15:59 Командир батальйону полку ССО «Рейнджер» розповів про службу у спецпідрозділі 18:31 Пожежа у недіючому столярному цеху: вогонь охопив площу у 100 квадратів photo_camera 18:22 Скільки їсти і що краще не їсти взагалі, щоб великодні святкування не перетворити на лікарняні 18:16 У Хмільнику під час пожежі загинула людина 17:55 В Єрусалимі зійшов Благодатний вогонь play_circle_filled 17:09 Є 25 вакансій для медиків у Вінницькій області: де шукати пропозиції 17:05 Ведучий «Орел і Решка» відвідав Вінницю. Розповів про місцевих малих виробників play_circle_filled photo_camera 17:00 Три види пасок та шоколадні яйця готували на майстер-класі разом з учасницею МастерШеф та ТМ Зерносвіт (партнерський проект) 16:16 У 16-му ліцеї провели «Парад капелюшків» на підтримку українських військових play_circle_filled 15:12 Освітяни Калинівщини приготували для українських захисників майже три тисячі пасок photo_camera 14:45 Збірна України зіграє у Польщі на чемпіонаті Європи з хокею-5 14:25 Щоб не плакати, ми сміялись: добірка нових мемів про війну photo_camera 13:13 У Вінниці водій ВАЗу збив жінку на пішохідному переході. Потерпіла в лікарні 13:05 Футболісти, черлідери і фрізбісти згуртувалися, аби разом прибрати рідне місто 12:35 Як поводяться вінничани під час хвилини мовчання? Ми запитали 12:17 Великдень у Вінниці: правила безпеки та обмеження play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up