У святих книгах написано, що Олексій, чиє ім’я в перекладі з грецької означає “захисник”, був сином заможної римської родини. Був заручений з дівчиною царського роду, але у шлюбну ніч Олексій утік до Риму та добровільно став жебраком біля храму Богородиці. Жебракував він по світу 34 роки.
Вже по його смерті виявилося, що Олексій був людиною святого життя - чоловіком Божим. Цього святого вшановували здавна як на Заході, так і на Сході, зокрема і в Україні.
У народі святого Олексія особливо шанують пасічники. 30 березня вони виносять вулики після зими й моляться святому, аби був добрий урожай меду. Шанують його й мисливці. У деяких селах на Теплого Олекси жінки якраз висаджують капусту. Вважається, що посаджені у цей день овочі дадуть найкращий урожай.
«Олексій, чоловік Божий, зиму нанівець зводить», – говорили у давнину. З цього дня уже розпочиналася справжня весна.
На Олексія всіма силами прагнуть затримати журавлів, бо вважали, що гніздо цього птаха приносить будинку щастя. Діти, побачивши журавлиний ключ, вибігають на вулицю та кричать йому в слід: «Журавлі, журавлі, я вам дорогу перейду!».
Якщо дівчина зустріне лелеку – має впасти або присісти додолу. Тоді, за повір’ями, перед нею швидко стане суджений.
Хто на Теплого Олекси почує вівсянчину пісню, буде весь рік веселий. Якщо промовити до неї: «Іду в ліс по рогіз, ходи зі мною», то рік буде врожайним на ягоди та гриби.Народні прикмети:
Які на Олексія струмки (великі чи малі), така і пройма (розлив).
Тепла сонячна погода віщує врожай на хліб і багаті рої.
Якщо ранок ясний, рої будуть виходити ранками, а як вечір ясний, рої будуть виходити вечорами.
Великі струмки снігу, що розтанув, передвіщають мокре літо.
Яка погода на Олекси, то така і на Великдень буде.
Якщо на теплого Олекси бджоли зроблять перший обліт, буде добрий медозбір.
Цікавинки про цей день можна дізнатись також у відео:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер