Колись тут вирувало життя: яким був та яким може стати острів Кемпа?

Колись тут вирувало життя: яким був та яким може стати острів Кемпа?
  • У центрі Вінниці, просто посеред річки Південний Буг, лежить острів Кемпа, якого майже не видно. Не в буквальному сенсі, звісно, а тому, що він випав з міського життя, хоча завжди був його частиною.
  • Спершу — як укріплення з фортецею, потім — як транзитна територія між берегами, а згодом — як простір для відпочинку, спорту й культури. Сьогодні ж він порослий чагарниками, без мосту, без людей. 

Кемпа виник штучно. Майже пів тисячі років тому півострів у центрі річки перекопали й насипали вали, перетворивши на острів. Згодом тут збудували деревʼяну фортецю, яка мала захищати місто від загарбників, але з відведеною роллю вона не впоралася — острів неодноразово захоплювали татари, а фортецю палили. Під час одного з нападів згоріли важливі документи, серед них — грамота про Магдебурзьке право для Вінниці.

На початку 20 століття Кемпа став важливою міською артерією: через острів проклали трамвайні мости, що з'єднували правий та лівий береги. Під час Другої світової переправи сильно пошкодили. Їх так і не відновили, натомість збудували Центральний міст, що ним трамваї курсують й сьогодні. 

Відео дня

У повоєнні роки змінилася й функція острова — він став місцем відпочинку. Називався він тепер Фестивальним. До слова, у 1970-1980 роках тут справді проходив фестиваль естрадної пісні «Зорі над Бугом». 

Дістатися сюди можна було через понтонну переправу, що її встановили з боку Замостя. На острові облаштували пляж, відкрили ресторан і пивний бар, спортивні й танцювальні майданчики, працювала кінозала. Тут же був парк і станція з човнами, які можна було брати на прокат. 

Острів перебував у відомстві Агрегатного заводу. І збереглася інформація про те, що на ньому навіть жив один із працівників з родиною, щоб слідкувати за порядком на Фестивальному. 

У 1990-х та пізніше понтонна переправа все ще дозволяла вінничанам потрапляти на острів, та назвати його привабливим для відпочинку вже не можна було: майже ніякого благоустрою не зосталося, натомість відпочивальники лишали по собі чимало сміття. 

У 2010 році у Вінниці почали реконструкцію набережної. На материковій частині міста зʼявився фонтан «Рошен» з амфітеатром, а на острів перенесли частину світломузичного обладнання. Понтон під час робіт прибрали нібито тимчасово, але не повернули його досі. Відтоді до острова немає офіційного доступу з берега.

Та острів все ще має великий потенціал для повернення в міське життя. До початку повномасштабної війни, у мерії був амбітний план на розбудову безперервної набережної Південного Бугу. Проєкт має назву «Алея 12,7», де цифри означають довжину майбутньої набережної в кілометрах.

Острів Кемпа повинен був стати важливою частиною цього проєкту. За пропозицією архітекторів, посадовців, урбаністів цю місцину мали з’єднати із набережною у трьох місцях — неподалік від фонтану «Рошен», з боку «Авангарду» та поблизу фабрики «Рошен».

Втілити у життя цю частину проєкту планували впродовж 2027-2028 років. Однак у 2020 році розпочалася пандемія коронавірусу, а потім велика війна, тому наразі невідомо, в якій перспективі Кемпа знову стане відкритим для містян. 

Читайте також:

Від «Росії» до «Миру»: куди зникли вінницькі кінотеатри минулого

З Ладижина, Бершаді і Ямполя: люди, яких знає Україна та світ. Частина 3

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up