У цей день, 7 лютого, 80 років тому помер Микола Садовський

У цей день, 7 лютого, 80 років тому помер Микола Садовський
1944 року у Києві на честь Микола Садовського назвали вулицю та провулок. У 1957 році Вінницькому театру присвоєно ім'я корифея української сцени.

Народився у селі Костувате на Херсонщині, вчився в Єлисаветградському реальному училищі, замолоду брав участь в аматорських гуртках. З початком Російсько-турецької війни прямо з училища іде на фронт добровольцем. Він бере участь практично у всіх найбільших битвах на Балканах, в переправі через Дунай, обороні Шипкинського перевалу, в кінці кампанії дійшов до самого Константинополя. Був нагороджений Георгієвським хрестом, представлений до офіцерського чину. Однак Микола Тобілевич не спокусився військовою кар'єрою, а вернувшись на Єлисаветградщину зайнявся сімейним захопленням — театром.
З 1881 р. в професійному театрі у трупах Г. Ашкаренка, М. Кропивницького, М. Старицького, а 1888 року організував власну трупу. У 1898 р. трупа Садовського об'єдналася з «Товариством російсько-малоросійських артистів» братів Тобілевичів (І. Карпенка-Карого та П. Саксаганського), а ще двома роками пізніше (1900 р.) до них приєднався ансамбль М. Кропивницького. У 1905 р. на запрошення з Галичини Садовський очолював театр «Руської Бесіди» у Львові, чим (разом з М. Заньковецькою) сприяв значному піднесенню театральної культури на Західноукраїнських землях. Повернувшись до Києва, Садовський заснував перший український стаціонарний театр, який розпочав свою роботу 1906 року в Полтаві, а потім діяв аж до 1919 в Києві. Артисти київського міського театру у січні 1919 майже повним складом на чолі з Садовським переїхали до Кам’янця-Подільського.

У роки української державності Садовський працював головним уповноваженим у справах народних театрів — в червні 1919 його призначено головноуповноваженим з питань організації народних театрів для фронту і тилу на території УНР; 1920 року в Галичині, з 1921 — очолював театр «Просвіти» в Ужгороді. З 1923 р. жив у Празі. У вересні 1922 дирекція харківського театру ім. Т. Шевченка прохає уряд УСРР надати дозвіл повернутися М. Садовському. Після повернення до УРСР (1926 р.) Садовський у тодішній політичній ситуації вже не мав права на власний театр і виступав у своєму репертуарі в різних театрах, знімався у головній ролі у фільмі «Вітер з порогів» (1929 р.); залишив спогади «Мої театральні згадки», опубліковані посмертно (1956 р.).

Як актор Садовський відзначався винятковою пластичністю, простотою, глибиною і щирістю почуттів, хоч і не позбавлених характером гри «нутром» (від великих емоцій до спаду). Садовський уславився в героїчно-історичному — Богдан Хмельницький (в однойменній п'єсі М. Старицького), Сава Чалий (І. Карпенка-Карого), Гетьман Дорошенко (Л. Старицької-Черняхівської) і героїчно-побутовому репертуарі: Дмитро («Не судилося» М. Старицького), Опанас («Бурлака» І. Карпенка-Карого); був першим Командором («Камінний господар» Лесі Українки) і Городничим на українській сцені («Ревізор» М. Гоголя); крім того, виступав у оперному репертуарі й уславився як виконавець українських народних пісень.

Відео дня
>Садовський також вніс свій вклад до збагачення українського репертуару перекладами («Ревізор» М. Гоголя, лібретта опер «Галька» С. Монюшка, «Продана наречена» Б. Сметани та ін.). Як режисер Садовський виховав цілу плеяду українських акторів (О. Петляш, О. Корольчук, Є. Хуторна, М. Малиш-Федорець, І. Ковалевський і багато ін.), даючи їм велику волю в творенні образу. Роль Садовського як культурного і громадського діяча виходить далеко за межі театру. У товаристві інших корифеїв і сучасних йому діячів у різних галузях культури й мистецтва (М. Лисенко, Л. Старицька-Черняхівська, В. Кричевський і багато ін.) діяльність Садовського сприяла народженню нового покоління української інтелігенції 20 століття.
Надгробок Миколи Садовського

Помер 7 лютого 1933 у Києві. Похований на Байковому кладовищі (надгробок — граніт, мармур; скульптор Е. М. Фрідман; встановлений в 1935 році)[5].

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 Героя сотні людей зустрічали на колінах: зворушливі кадри з Погребищенської громади photo_camera 20:07 Уланівська громада втратила Героя: загинув Василь Коваль 19:26 Як карають за коментарі та дописи у соцмережах? Проаналізували судові справи Вінниччини 19:09 На Гайсинщині п'яний водій намагався «відкупитися» за 60 000 гривень Від читача 13:48 Вінничани можуть вивчати польську мову на безоплатному курсі — деталі 18:08 Син, батько та дід: історія родини рятувальників Дудків з Могилів-Подільського photo_camera 17:12 Без паніки: у Вінницькому районі підриватимуть кар'єр play_circle_filled 17:08 Народжений у вишиванці: богатирчик Артемчик з'явився на світ у Жмеринці photo_camera 16:11 До Дня сім'ї: як три покоління родини Сотнічуків захищають кордон України photo_camera 15:30 Два позови у судах Вінниці, один — у Києві: чому Буша просить допомоги? 15:04 Мотоцикл та велосипед не поділили дорогу в Браїлові. Є травмовані 14:09 Що горіло на Амосова? У Вінниці 15 рятувальників боролися з вогнем play_circle_filled photo_camera 13:13 Від червоного хрестика до «білошви». Пройдіть тест до Дня вишиванки 12:36 В аварії у селі Дяківці постраждали мати з 6-річною дитиною 12:07 Вишивають Перемогу: унікальний рушник Ободівської громади стане символом сили та надії play_circle_filled photo_camera 11:17 Збірна вінницьких важкоатлетів боротиметься за медалі на чемпіонаті України 11:08 Сьогодні — День вишиванки. Народний репортаж із соцмереж вінничан до свята photo_camera 10:25 Де поставити зубні імпланти у Вінниці? Огляд кращих стоматологій Вінниці (партнерський проєкт) 10:14 Де у Вінниці 15 травня відключили воду та світло? Перелік адрес 10:03 Більше 60 «шахедів» знищили: наслідки нічної атаки дронів по Україні
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up