Ми прийшли, а їх нема
- Якби ми усі тут не зібралися, вони точно влаштували б свій шабаш, - каже викладач Вінницького технічного університету Сергій Кармановський.
Причина для занепокоєння дійсно була. За даними, якими оперувала вінницька міліція, очікувалося, що на святкувати 120-річчя з дня народження Адольфа Гітлера на місце розташування Вервольфу з’їдеться велика кількість неофашистів.
Як повідомили у відділі зв’язків із громадськістю УМВС області, спокій ставки Вервольф у день народження фюрера охороняли близько двох сотень бійців внутрішніх військ. Серед них сотня – це представники спецпідрозділу «Ягуар». Був підігнаний навіть бронетранспортер із символікою «Беркута».
Фашистів не дочекалися
Але попри очікування правоохоронців, ні вдень, ні вночі неофашисти так і не з’явилися. Натомість, свої прапори на руїнах головної резиденції фюрера в Україні переможно встановили представники Прогресивної соціалістичної партії України, партії «Київська Русь» та козацькі організації. Серед державних прапорів над Вервольфом майоріли стяги Російської Федерації і Республіки Білорусь.
Синьо-жовтого двоколору видно не було.
- Нас запросили сюди побратими із Українського козацтва, - каже отаман Війська вірних козаків чорноморських імені гетьмана Богдана Хмельницького, генерал-осавул Олег Дрямін. – Ми приїхали з Одеси, щоб разом із іншими козаками стати на заваді святкування дня народження Гітлера. Напевно небагато в Україні знайдеться сімей, у яких ніхто не загинув від рук його прибічників під час Другої світової. А тепер знайшлася наволоч, яка робить із нього героя. Ганьба!
Крім Українського та Чорноморського козацтва, до чергування на ставці Вервольф долучилися також представники Запорізького козацтва (керівник обласної організації генерал-осавул Василь Льопко). Озброюватися для протидії фашистам вони не стали, лише генерал-осавул Володимир Бевзюк (Українське козацтво), тримав при собі схований у чоботі батіг.
Пікнік на руїнах
Поза антифашистськими демонстраціями у цей день опинилася велика кількість людей, які приїхали до Вервольфу просто відпочити. Не звертаючи уваги на прапори, козаків та правоохоронців, вони прогулювалися поміж руїн, фотографували одне одного та влаштовувалися на пікніки. Більшість із них навіть не підозрювала, що 120 років назад саме у цей день народився Адольф Гітлер.
- Ми дізналися про це у міліціонерів, - розповідає вінничанин Микола Сабовський, який привіз до Вервольфу усю свою родину. – Спочатку я навіть думав, що нас сюди не пустять. Але нічого такого. Нам ніхто не заважає, ми собі спокійно гуляємо.
Однак не до всіх відпочиваючих міліціонери поставилися так лояльно. Одна із компаній викликала особливу цікавість правоохоронців. Мабуть їм не сподобалися камуфляжі штани та нехитрі зачіски парубків. Але провівши обшук речей та не знайшовши нічого протизаконного, міліціонери залишили компанію у спокої.
- Ми приїхали сюди відсвяткувати Великдень, - пояснив згодом «20 хвилинам» причину візиту до Вервольфу один із хлопців, що представився як Вольдемар.
Скінхеди тут не ходять
Цікавим є те, що за твердженнями місцевих жителів, масові приїзди скінхедів на ставку Гітлера - явище рідкісне. Про це говорить і Юрій Горецький, що живе у будинку, розташованому за сто метрів від Вервольфу.
- Останній раз скінхеди великими гуртом збиралися тут ще п’ять-шість років назад, - каже він. – Тоді їх було дуже багато. Вони собі намети порозбивали, вогнища розводили, музику слухали. Але з того часу нічого такого.
Окрім скінхедів, за словами Юрія Горецького, роки два тому ставку навідували і інші бритоголові:
- Приїжджали якось сюди ці, як його... лисі, в оранжевих простирадлах ходять... ну ці... як його... Кришнаїти! – каже він.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер