Льотчик з Вінниці гинув так, щоб врятувати спляче місто

Льотчик з Вінниці гинув так, щоб врятувати спляче місто
Цієї неділі - роковини загибелі екіпажу, в якому другим пілотом був вінничанин Сергій Дядечко. Рік тому екіпаж відвернув літак, який падав, від житлового району пакистанського міста Карачі. Льотчики - лауреати національної премії «Гордість країни». Але не герої держави. Дружинам загиблих міністр оборони сказав: «Я їх туди не посилав»

Героями вважає Пакистан український екіпаж вантажного літака Іл-76, який віз гуманітарну допомоги до Судану, але розбився у передмісті найбільшого пакистанського міста рік тому, 27 листопада. Героями нації визнали українці сімох своїх земляків і росіянина за те, що вони зуміли відвернути літак від житлового масиву. Гинули так, щоб врятувати життя іншим. Цієї неділі Вінниця сумуватиме за Сергієм Дядечком, що був другим пілотом героїчного екіпажу.
- Усього 90 секунд польоту було, але вони зуміли розвернути літак, завантажений, з повними баками, туди, де було менше вогнів. Впали на будівельний майданчик, - каже дружина Сергія Дядечка Маргарита. - Якби упали на місто, були б тисячі жертв.
Гордість нації, а герої - Пакистану
- Наших чоловіків номінували на національну премію «Гордість нації», журі проголосувало одноголосно, і нас запросили на нагородження, - каже Маргарита Дядечко. - Нам важливо, щоб люди знали, що є серед нас такі, що про себе в останню хвилину не думали. Вони вже були приречені. Вирішили, що треба врятувати тих людей, які під ними.
З Вінниці на церемонію вручення премії поїхала вся родина Сергія Дядечка. На сцену виходила мати загиблого майора запасу. «Видатні приклади відваги» - це була остання номінація премії. Коли одну на вісім героїв статуетку отримувала дочка командира екіпажу, глядачі у залі аплодувала стоячи, а потім плакали під пісню «Огромное небо», яку співала Еріка разом з військовим ансамблем. «Пускай мы погибнем, но город спасем...»
- Тисячі пакистанців впевнено крокуватимуть у майбутнє завдяки такому героїчному вчинку, - сказав про екіпаж Надзвичайний та Повноважений посол Ісламської Республіки Пакистан в Україні Ахмад Наваз Салім Мела. – Ці люди - наші герої. Вічна їм пам’ять.
Їхній досвід оцінили за кордоном
Отримана посмертно нагорода тепер у Кривому Розі, в музеї пам’яті екіпажу. Звідти рік тому поїхали у своє останнє відрядження троє загиблих у катастрофі.
А у Вінниці свого героя бачили востаннє другого вересня минулого року. Тоді льотчик запасу відлетів у чергове закордонне відрядження. Як каже дружина, дітям заробляти. Його синові Олександру тепер 24 роки, дочці Катерині – 19. Вона до 23 років буде отримувати пенсію за батька.
Чим ще допомогла держава сім’ям загиблих українських льотчиків? Нічим, бо всі вони вже не військовослужбовці. Звільненні і працювали на приватні авіакомпанії.
- Ми зверталися у Міністерство оборони. Просили, щоб нам залишили хоча б статус дружин військовослужбовців, які загинули. Але нам сказали, вони всі були пенсіонери. Якщо там працювали, це була їхня добровільна справа. Міністр просто сказав: «Я їх туди не посилав», - говорить дружина вінничанина. – А у багатьох лишилися діти, яких ще треба учити. У когось вже є онуки, яким теж треба допомагати стати на ноги. Наші чоловіки були висококласні спеціалісти, які мали колосальний досвід. І ці люди працювали на когось, бо нашій державі не потрібні.
Під бортом миготів мегаполіс
Тієї ночі вантажний літак грузинської авіакомпанії «Санвей» з українсько-російським екіпажем та 40 тоннами гуманітарної допомоги, прямував до Африки і дозаправлявся в Пакистані. Але ледве пілоти підняли ІЛ-76 у повітря зі смуги аеропорту Карачі, спалахнув двигун літака. Система аварійного гасіння не спрацювала. Вогонь перекинувся на інший двигун. Сьогодні кажуть, що офіційна версія катастрофи – технічна несправність літака. Тоді ж запевняли: машина було технічно справною.
Під бортом завантаженого літака з повними баками пального миготіло нічне місто. За місцевим часом була майже перша година ночі. За російським часом – 21.45. Через те, що під ними був мегаполіс, а за кілька секунд вибух міг знищити усе в радіусі кількох гектарів, екіпажу належало зробити останній у їхньому житті вибір.
У ці останні миті життя пілоти вирішили змінити курс. Відвели літак убік від густонаселеного району. Врятували сотні людей тим, що врізалися в землю у практично безлюдному місці. Загинуло четверо пакистанців. А екіпаж - у повному складі.
Командир Тарас Нижник, штурман Олександр Шпунт, другий пілот Сергій Дядечко, бортінженер Євген Солоденко, бортрадист Володимир Малий, технік Віктор Корольов, технік В'ячеслав Абатуров і російський борт-оператор Олександр Ульянов. Колеги-льотчики згадують загиблих у Пакистані пілотів як дуже досвідчених, професіоналів льотної справи.
Родина та друзі Сергія Дядечка зберуться у неділю, 27 листопада. Замовили панахиду, поминальний обід, запланували похід на кладовище.

Довідка
Звільнили Сергія Дядечка після 20 років вислуги у 2001 році. Льотчиком він став після навчання у Вищому військовому авіаційному училищі. Працював помічником командира корабля у військово-транспортних авіаційних полках. Службу у Вінниці почав у 1997 році з посади помічника командира корабля авіаційного загону 11 окремої авіаційної ескадрильї Генштабу Збройних сил України.
Більше п’яти років Сергій Дядечко очолював обласну організацію Спілки офіцерів України. Пішов з посади, але лишився у складі виконкому, бо знов почав літати.
Був першим головою Спілки офіцерів, який здобув право членства у житловій комісії гарнізону. Його пам’ятають, як принципового керівника, гарного юриста, вірного друга.

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (24)
  • Anonymous

    Вечная память!!!!!! Семья Сергея Дядечко примите наши соболезнования
  • Anonymous

    Таких людей надо на родине в пример ставить и гордится а эти мудаки как министр обороны которому медали и ордена покупались или дарились, никогда не поймет что значит пожертвовать своей жизнью ради спасения сотен других. Я даже сомневаюсь что этот министр в армии служил((. Прискорбно осознавать, что в нашей стране не население а поголовье крупного рогатого... Есть исключения конечно, но...(((
  • Anonymous

    Таких людей надо на родине в пример ставить и гордится а эти мудаки как министр обороны которому медали и ордена покупались или дарились, никогда не поймет что значит пожертвовать своей жизнью ради спасения сотен других. Я даже сомневаюсь что этот министр в армии служил((. Прискорбно осознавать, что в нашей стране не население а поголовье крупного рогатого... Есть исключения конечно, но...(((

    Anonymous reply Anonymous

    А кто жертвовал своей жизнью ради спасения? Или мы не все знаем? Они падали и просто пытались упасть так, чтобы не в жилую зону (ну и вдруг сами спасутся). Я думаю, что там надо еще с владельцами самолета разбираться правильно ли он обслуживался и не истек ли его срок годности, что на нем погибли люди, а могли погибнуть еще и жители деревни.

    Anonymous reply Anonymous

    Хоть одни нормальные слова, ипонимающей человек.Спасибо!

    Anonymous reply Anonymous

    так любой человек при любых обстоятельствах надеется выжить, просто не у всех это выходит.
  • Anonymous

    афигеть!!! Недавно говорили какие "сволочи" МЧСовцы ибо незвхотели изза бобика под лед лезть, а теперича человек который пускай не имея выбора но спас несколько пускай даже сотен жизней уже не герой а гастарбайтер! Мне грустно за нашу страну....

    Anonymous reply Anonymous

    Ты не плутай туризм и миграцию. Давайте еще звезду героя дадим наемникам. которые в Югославии воюют, на стороне чеченов воевали против России и т д. Уже бандеровцам героев Украины дали, и пенсии назначили. как участникам ВОВ. Шухевича и Бандеру уже героями сделали, кто следующий?

    Anonymous reply Anonymous

    Ты не плутай туризм и миграцию. Давайте еще звезду героя дадим наемникам. которые в Югославии воюют, на стороне чеченов воевали против России и т д. Уже бандеровцам героев Украины дали, и пенсии назначили. как участникам ВОВ. Шухевича и Бандеру уже героями сделали, кто следующий?
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 ТОП важливих новин на «20 хвилин» від 29 квітня до 6 травня, які ви могли пропустити play_circle_filled 20:23 Учні сьомого ліцею на благодійному ярмарку зібрали 140 тисяч гривень на безпілотники для ЗСУ 19:42 ІТ-компанія допомагатиме Подільському зоопарку піклуватися про оленів, коней та орланів photo_camera 19:03 У Вінниці відзначатимуть 160-річчя Михайла Коцюбинського. Що саме запланували? Від читача 15:59 Командир батальйону полку ССО «Рейнджер» розповів про службу у спецпідрозділі 18:15 Субсидії на неопалювальний період: хто отримає автоматично, а кому треба переоформити 17:06 Оля Полякова долучилася до благодійного вечора, де зібрати сім мільйонів на потреби ЗСУ 16:10 Вакцина проти COVID від AstraZeneca може викликати тромби 15:10 Можливі зміни: дати останніх дзвоників та екзаменів у 2024 році 14:30 «Найголовніше, за що ми молимося — за нашу Перемогу». У храмах Вінниці відзначають Великдень play_circle_filled photo_camera 14:25 Українські майстри розписали 800 писанок і встановили рекорд photo_camera 13:13 Нові сектори з пенсійних питань для МВС у трьох областях: де їх знайти 12:34 Суд виніс вирок драгдилеру, який постачав наркотики до колонії 12:05 Вінниця чудотворна: розповідаємо про місця сили, де трапляються дива 11:17 Скасування ‎статусу обмежено придатний. Що потрібно знати призовникам 10:25 «Пироговський пікнік» у Вінниці буде з благодійністю, майстер-класами, фудкортом (ПРОГРАМА) photo_camera 10:11 Вигідно відкласти пенсію. Як українське законодавство стимулює працювати довше? 09:48 рф завдала 5 ракетних, 69 авіаударів і 74 обстріли з систем залпового вогню. Є жертви серед цивільних 09:34 Першокласники 15-го вінницького ліцею завітали до рятувальників photo_camera 09:07 Діти-переселенці отримали тисячу ортопедичних рюкзаків з канцтоварами
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up