Смерть рідної людини завжди застає зненацька. Попри емоції, родичам все одно доводиться займатися похованням. Журналісти розібралися, що потрібно робити, коли у вас померла близька людина і скільки будуть коштувати похорони у межах міста.
Коли померла людина, необхідно викликати «швидку» та поліцію. Медики констатують смерть і дають відповідну довідку, а поліцейські складають акт про огляд тіла. Ці документи необхідні для подальшого оформлення смерті та отримання дозволу на поховання.
— Коли не стало тещі, ми зателефонували одразу ж до сімейного лікаря. Він сказав викликати «швидку», ті приїхали, оглянули її і віддали нам довідку. Потім отримали підпис з печаттю від сімейного, пішли в РАЦС за свідоцтвом. Там за це заплатили приблизно 5 грн, — розповідає про свій досвід Вадим.
Агенти ритуального бюро допомагають вирішити всі організаційні питання. Поки близькі люди померлого займаються підготовкою необхідних документів, фахівці вже починають шукати ділянку на кладовищі, допомагають доставити тіло покійного у морг, на відспівування та цвинтар. За такі послуги доведеться заплатити близько 7000 грн.
Директор ритуального бюро Володимир Васильєв зазначає, що саме в зимовий період тарифи підвищуються. В інші сезони всі організаційні моменти можуть обійтися в 5500 - 6000 грн.
Один з вінничан, на ім'я Вадим розказав, що одного разу йому довелося звернутися до ритуальної агенції.
— Теща померла вранці. Ми закрутилися, поки провели копів та фельдшерів, потім я зателефонував у ритуальне агентство, до нас приїхала їхня людина з цілим переліком всіляких речей і на місці почала домовлятися з моргом про транспортування тіла, — згадує Вадим.
Там покійника готують до поховання: тіло омивають, бальзамують та одягають. У разі необхідності судмедексперти проводять розтин.
Одна доба перебування в холодильній камері коштує 100 грн, зазвичай тіло людини перебуває там 2-3 дні. Бальзамування триває близько двох тижнів і коштує це приблизно 2500 грн. Таку процедуру можна провести за бажанням родичів померлого, вона не обов’язкова.
А за те, що померлу людину помиють, вдягнуть та зроблять макіяж чи зачіску, доведеться заплатити 1500 грн. Якщо покійник готував собі одяг заздалегідь, його потрібно передати в морг. Якщо ж його немає, то в ритуальному бюро пропонують вже готові комплекти.
Чоловічий костюм може обійтися в межах 1000 – 3000 грн. Жіночий костюм вартуватиме 500 – 1500 грн.
Покійника потрібно буде перевезти з дому в морг, а згодом транспортувати для здійснення поховальних обрядів (прощання, відспівування) і у кінцеву точку – на кладовище. Вартість катафалку у Вінниці сягає тисячі гривень. Стільки ж коштують і автобуси для перевезення людей в межах міста.
— За місце на кладовищі ми нічого не платили. Нам просто показали ділянку, де поховають тещу. Заплатили лише за те, що викопували яму. Оскільки в нас була нестандартна труна через вагу тіла, то довелося накинути грошей», — каже Вадим.
— Копка могили у зимовий період коштує 1200 грн за умови стандартних розмірів труни (2 м довжини, 65 см у плечах, 45 см в ногах). Якщо нестандартні розміри труни — 1430 грн, — каже Володимир Васильєв.
Вінничанин Володимир розповідає, що для того, щоб поховати батька на цвинтарі, довелося все ж заплатити.
— Чотири роки тому помер тато. Для того, щоб його поховали не в кущах, а знайшли «нормальне» місце, нам довелося викласти 500 доларів посередникам, які займалися пошуками. За яму заплатили десь до півтори тисячі гривень, — розповідає він.
Ціна на труну коливається від 1200 грн до 30 000 грн. Найпростіша і найдешевша виглядає все одно яскраво — обтягнута атласною тканиною або велюром (1400 грн). Ціна дерев’яної полакованої домовини стартує від 3 400 грн. Окремі ритуальні товари для труни, на кшталт савану і подушки коштуватимуть в межах 300-400 грн.
Вінки коштують від 200 до 700 грн. На перший час можна також встановити хрест — дерев’яний (від 300 грн) або лакований (1000 грн). Найнижча ціна на пам’ятник починається з тисячі гривень. А от «крайньої вищої точки» у ціновій політиці немає – все залежить від фантазії замовника, складності проєкту та виду каменю.
— Ми встановлювали гранітний пам’ятник за 8 тисяч, взяли широку плиту. На одній половині портрет тещі, а інша половина пуста – це було бажання її чоловіка. Під пам’ятником потрібно залити бетонну основу, а після встановлення потрібно облицювати його гранітом або керамічною плиткою. Це я робив самостійно і витратив 13 тисяч грн загалом. Якщо такі роботи виконують інші люди, то доведеться доплатити ще тисяч сім за роботу. Загалом, пам’ятник – це найдорожча позиція, — розповів Вадим.
Послуги батюшки та півчих у Вінниці коливаються в межах 400-500 грн. Священник приїздить куди викличуть агенти ритуального бюро (за домовленістю з клієнтами) — додому, в залу для прощання або одразу на цвинтар.
— Останнім часом відспівують просто на кладовищі. Це пов’язано з карантинними обмеженнями через коронавірус. Така «скорочена» панахида триває хвилин 40, а стандартна близько години, — розповідає директор ритуального бюро.
Поминальне кафе в залежності від кількості запрошених гостей та обраних страв буде коштувати в межах 4000 грн на 10 людей.
Директор ритуального бюро зазначає, що без урахування солодощів та алкоголю одне місце коштуватиме приблизно 190 грн.
— Зараз попитом вони не користуються через пандемію. Люди бояться кудись ходити, щоб не заразитися. Найчастіше поминають вдома, люди самостійно готують їжу, — зазначив Володимир Васильєв.
Як розповів Володимир Васильєв, за останні півроку його бюро ритуальних послуг займалося похованням «ковідних» покійників приблизно 30 разів. Працівники ставляться до такої роботи збентежено і неохоче – бояться захворіти. Тому тариф на деякі процедури трохи завищують.
— Хлопці, які несуть труну не дуже хочуть цього робити. Звичайний «винос» – це взяли у морзі, доправили на кладовище, донесли до могили — коштує 150 грн. Але якщо це «ковідний» покійник, беремо за подвійним тарифом. Люди бояться ризикувати за малі гроші. Клієнти нас розуміють і не сперечаються. Звісно, все це робимо у засобах захисту, з масками, рукавичками, — каже Володимир Васильєв.
Він також розповів процедуру підготовки до поховання померлих людей від коронавірусу.
— Померлого обробляють спеціальними розчинами, перекладають тіло у пластиковий мішок, який теж обробляють. Потім кладуть у труну — знову обробляють, і навіть після того, як закриють домовину, теж має бути обробка. Зараз вже доведено, що заразитися коронавірусом від померлої людини неможливо, але все одно страшно, — сказав він.
Приблизна вартість похоронів у Вінниці складає близько 14 300 грн. В цю суму не вкладали хустинки, рушнички, свічки, одяг для покійника, музичний супровід та поминальний обід.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 49 від 4 грудня 2024
Читати номер
Anhelina Kozak
Нелли Жуковская
Гість
Так хвилює екологія, то не нийте, а купіть гроб з 9-шароаого гофрокартону, а не лакований і все. І згниє бимтро, і дешево, і нешкідливо для грунтів)))
Гість