Вінниця очима журналістки з Івано-Франківська

Вінниця очима журналістки з Івано-Франківська
Засновниця івано-франківського онлайн-журналу Ufra, журналістка Світлана Ославська приїхала на два тижні до Вінниці за програмою редакційних обмінів Media Development Foundation. Якою вона побачила місто у перший день свого двотижневого стажування і чим Вінниця подібна до Києва та Івано-Франківська, Світлана написала для «20 хвилин».

Кожну людину, котра приїздить до Вінниці вперше, цікавить розвінчання міфів – про трамвай, вай-фай, фонтан. Одразу розчаровуєшся: вай-фай у трамваї дійсно працює, на зупинках є розклад руху, а фонтан саме готують до п’ятого сезону. І коли вже міфи виявились правдою, лишається уважно дивитися на місто.

Останні півроку я живу в Івано-Франківську і звикла до вузьких і тіснуватих вуличок у центрі. Тому найперше, що впадає в око у Вінниці – це простір, якого багато. Широка вулиця Соборна, кілька просторих перехресть на шляху від Центрального парку до вокзалу – тут хочеться вдихнути більше повітря.

Відео дня

Але ще до Івано-Франківська я мешкала в Києві та Харкові. У місті австрійсько-польської забудови встигаєш скучити за височезними колонами сталінського ампіру. Вінниця готова запропонувати й це. Звісно, не розмах Хрещатика – тут архітектура більш пристосована до виміру людини, але фонтан у парку і кілька колонних портиків утамували мою спрагу за помпезною архітектурою. 

У центрі Вінниці впадають у вічі й споруди, родом з 60 – 70-х років минулого століття, так звана друга хвиля радянського модернізму (перша була у 20-х роках). По-перше, це будинки, вкриті тілесного кольору плиткою, яку філософ Владімір Паперний назвав «неусвідомленою імітацією людської шкіри». По-друге, архітектурні химери: «Книжка», Вінницька арка, Радіоконцертна зала «Райдуга» (про яку на сайті Wikimapia.org зазначено лише те, що в приміщенні знаходиться громадський туалет). В українських містах архітектура цього періоду дуже недооцінена.

Останніми роками лише в Києві на неї починають звертати увагу – доказом є недавня виставка «Надбудова», яка звертала увагу на проекти київського повоєнного неомодернізму (наприклад, готель «Салют» біля метро Арсенальна, Світломузичний театр або «Тарілка» біля Либідської). Якщо придивитися до цих будівель уважніше, стає зрозумілим і нестандартний підхід архітекторів, і те, що вони також можуть бути туристичними принадами. Але нелюбов до цих об’єктів викликана часто тим, що їх будували, руйнуючи давніші архітектурні споруди, або й старі цвинтарі (це об’єднує, скажімо, «Райдугу» і драматичний театр в Івано-Франківську).

У Вінниці – і цим вона подібна до інших невеликих міст України – комерція ще не витіснила із центру житло, як це відбувається повсюдно в європейських містах. Але Вінниця все ж має відчутний потяг до європейськості. Це помітно не тільки в спробах наблизити міський транспорт до берлінського ідеалу. Назви площ та ресторанів також говорять про бажання Європи. Логіка, здається, така: як назвімо корабель, туди він і прямуватиме. А тому посеред величезного, ще цілком радянського на вигляд парку загубився ресторан «Європа» із прапором ЄС на вході.

Що не потрапляє до «вінницького міфу»? Занедбаний кінотеатр на центральній вулиці («Яка ж там акустика!» – згадують вінничани), зруйнований міст на острів Кемпа («Як було б гарно проводити тут літні опен-ейр фестивалі»), плями скляної кітчевої архітектури а-ля Дубаї в центрі міста («І тут якась теплиця!»), хаос зовнішньої реклами – хоча, до честі міста, зазначу, що нав’язливих аудіооголошень не довелося почути.

Так виглядає міський простір Вінниці з першого погляду. За два тижні стажування побачу, чим здивує мене це місто, а в чому, можливо, підтвердить найгірші сподівання.  

Світлана Ославська

066 77 341 61

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (4)
  • Дарья
    Світлана у нас чудове місто, щирі люди, завжди готові допомогти у скрутну хвилину, ми як одна родина. У нас є багато чудових місць де можна багато чого побачити та отримати незабутні враження, починаючи із Планетарія, фонтан, музеї, парк, сквери, театри, і закінчуючи вулицями міста. Сподіваюсь ти не розчаруєшся нашим містом.
  • Анонім
    Атлічна, нада зделать токоежи самое тока назвать иванофранкофск гласами винечан
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
14:15 Погода зі «сюрпризами»: синоптики попереджають про складні вихідні в Україні 13:20 Затест усліпу та інші оригінальні цікаві способи знайти свій аромат (Новини компаній) 13:13 П'яна сварка закінчилася трагедією: на Козятинщині чоловік убив жінку 12:33 Дадуть до 500 тисяч гривень на бізнес. У Вінниці триває конкурс ваучерів Від читача 13:48 Вінничани можуть вивчати польську мову на безоплатному курсі — деталі 12:14 Ситуація на фронті: ворог атакує авіацією та дронами, тривають запеклі бої photo_camera 11:04 На Вінниччині за добу ліквідували 11 пожеж: горіли будинки та відкриті території photo_camera 10:23 Ветерани грають виставу та озвучують «На вушко–2»: розмова з директором Барського МХАТу Григор’євим 10:05 Куди у Вінниці піти на курси: твоя нова робота (партнерський проєкт) 09:34 Де у Вінниці 16 травня відключили воду та світло? Перелік адрес 08:45 Сьогодні вітаємо Аркадія та Федора. Історія, заборони та прикмети 16 травня 08:11 Український F-16 зник з радарів під час нічного бою: пілот катапультувався 21:01 Героя сотні людей зустрічали на колінах: зворушливі кадри з Погребищенської громади photo_camera 20:07 Уланівська громада втратила Героя: загинув Василь Коваль 19:26 Як карають за коментарі та дописи у соцмережах? Проаналізували судові справи Вінниччини 19:09 На Гайсинщині п'яний водій намагався «відкупитися» за 60 000 гривень 18:08 Син, батько та дід: історія родини рятувальників Дудків з Могилів-Подільського photo_camera 17:12 Без паніки: у Вінницькому районі підриватимуть кар'єр play_circle_filled 17:08 Народжений у вишиванці: богатирчик Артемчик з'явився на світ у Жмеринці photo_camera 16:11 До Дня сім'ї: як три покоління родини Сотнічуків захищають кордон України photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up