Скільки дітям можна «сидіти» в телефоні і як зберегти зір школяра? Розповідає лікар-офтальмолог

Скільки дітям можна «сидіти» в телефоні і як зберегти зір школяра? Розповідає лікар-офтальмолог
  • Чи допоможе «відро чорниці» врятувати зір, скільки часу першокласнику можна «сидіти» в телефоні і як правильно читати книги, щоб дитина не зіпсувала зір.
  • Про це 20minut.ua розповіла Тетяна Щербина, лікар-офтальмолог Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні.

Дитина пішла в школу і навантаження на її зір збільшились. Якщо до навчання додати ще «сидіння» в телефоні, комп’ютерні ігри та телевізор — це може виявитися непосильним для дитячих очей. Як результат — цілий ряд офтальмологічних захворювань і найпоширеніше з них короткозорість.

За словами офтальмолога Тетяни Щербини, за день через її кабінет проходить 25–30 дітей. Проблеми із зором зустрічаються у кожної 2–3 дитини.

Тому про здоров’я очей дитини варто подбати до того, як у неї з’являться проблеми із зором. Тим більше, що для цього досить дотримуватися нескладних правил.

Відео дня

Дозуйте зорові навантаження

Тривалість роботи над домашнім завданням для дітей молодших класів не повинна перевищувати 1 годину, середніх класів — 2 години. Якщо дитина відвідує додаткові заняття, вони не повинні тривати понад півтори години в навчальні дні та три години у вихідні.

— Дотримуйтесь правил зорового навантаження: читаємо 20 — 30 хвилин — відводимо погляд вдалину, — розповідає Тетяна Щербина. — Книжка має стояти на підставці, адже вона формує правильний кут потрапляння зображення на сітківку ока. В іншому випадку, в дитини може сформуватись набутий астигматизм (авт. — недолік ока, зумовлений несферичною формою рогівки або кришталика).

Обмежте гаджети

«Сидіння» в гаджетах — улюблене заняття сучасних дітей. Безумовно, таке проведення часу корисним не назвеш. Крім синдрому «сухого ока» (симптоми: втома і почервонінням очей, відчуття піску в очах, труднощі при фокусуванні) надмірне захоплення гаджетами може призвести до розвитку короткозорості.

— У всіх дітей, які заходять до мене в кабінет я запитую скільки часу вони проводять за гаджетами та в яку пору доби, — розповідає Тетяна Щербина. — Якщо вечір — одразу прошу батьків прибрати у дитини гаджети. Взагалі потрібно прибрати всі види гаджетів за дві години до сну, у тому числі та телевізор.

Але, не потрібно приймати гаджети за абсолютне зло, просто у всьому потрібна міра. Потрібно контролювати час проведений дитиною за смартфоном, телевізором та ноутбуком.

— Дітям до 5 років гаджети повністю протипоказані, це стосується телефонів та планшетів, телевізор можна дивитись дозовано, до 15 хвилин в день, — розповідає лікар. — Дітям від 5 до 12 років можна поперемінно користуватись телефоном та планшетом і дивитись телевізор до одної години в день, але з паузами, щоб очі відпочили. Дітям з 12 років можна те й інше, але не підряд і не у вечірній час.

Організуйте робоче місце правильно

Робоче місце школяра має бути організовано за всіма правилами. По-перше — добре освітлено. Крім природного освітлення в кімнаті мають бути присутні штучні джерела світла: основний (люстра) і додатковий — настільна лампа потужністю 40–60 Вт. Під час роботи школяр не повинен сутулитися, тому стілець не має бути надто високим і м’яким.

— Оптимальна відстань до очей при використанні гаджетів — не менше 35–40 сантиметрів, — каже лікар. — Від телевізора дитину потрібно садити не ближче п’яти метрів, але все залежить від розміру екрану: чим більший екран, тим далі від нього треба сидіти.

Якщо дитина працює за комп’ютером, монітор повинен знаходитися на відстані 60–80 см від очей і бажано на 20 см нижче рівня очей. Краще використовувати антибліковий екран. Якщо такої можливості немає, відверніть монітор від джерел світла, щоб мінімізувати відблиски.

— Також допомагають окуляри для роботи за комп’ютером, вони прибирають шкідливе синє випромінювання від монітора, — каже Тетяна Щербина.

Не бійтеся окулярів

Існує упередження, що носіння окулярів сприяє подальшому погіршенню зору. Це не так. Обов’язкова умова для розвитку зорового апарату — надходження в мозок чіткої картинки від сітківки ока. Якщо цього не відбувається, мозок отримує невірну інформацію і звикає бачити погано — розвивається «ледаче око». І якщо вчасно не провести корекцію, зір буде погіршуватися і далі. Тому якщо лікар рекомендує окуляри, відмовлятися ні в якому разі не потрібно.

— Часто можна почути від батьків та дітей, що вони бояться окулярів, — розповідає Тетяна Щербина. — Бувають випадки, коли батьки просять лінзи. Протипоказань у них майже немає, але лінзи потрібно правильно підібрати. Якщо це маленька дитина, то в наших умовах це зробити буде складно. Але якщо це дитина старше п’яти років, то все можна підібрати. Спочатку ми навчаємо одягати лінзи батьків, а потім вже вони навчають дитину. Доросліших дітей навчаємо без батьків.

На ранніх стадіях погіршення зору, його можна виправити зниженням навантаження на очі лікувальною гімнастикою. Дорослим така гімнастика зір швидше за все вже не виправить, але можна покращити їх стан.

— Нещодавно у нас був випадок, коли мама привела дитину у якої зі 100 % зір впав до 40 %, — розповідає лікар. — Ми одягнули окуляри, два місяці робили гімнастику, прибрали всі гаджети й зір повністю відновився.

Як зрозуміти, що в дитини погіршився зір

Міфи про зір

Носити окуляри шкідливо для очей

Деякі люди відмовляються від окулярів і контактних лінз або носять їх час від часу, оскільки впевнені: якщо полегшувати життя за допомогою засобів корекції зору — очі «розслабляться» і будуть бачити ще гірше. Це не правда. Коли людина не носить окуляри, її внутрішні м’язи ока не функціонують. Через це може боліти голова і падати працездатність, але головне — «недокорекція» призводить до погіршення зору

Важливо їсти моркву та чорницю

Морква і чорниця багаті вітамінами A, C і E, які необхідні для гарного зору. Проте це не означає, що потрібно налягати саме на ці продукти. Для того щоб засвоїлась наша норма вітамінів для зору потрібно з’їсти неймовірну кількість чорниці та моркви за один раз, запити це все молоком та газованою водою, щоб воно засвоїлось. Спеціальної їжі, яка може відновити зір, не існує. Але важливо приймати вітаміни, які прописує лікар.

Байдуже, в якому положенні читати та дивитись телевізор

Читайте та дивіться телевізор лише сидячи. Неправильне положення збільшує навантаження на очі. Лежачи з ноутбуком на животі в темній кімнаті ви завантажуєте свій зоровий апарат. Від цього ваш зір може погіршуватись.

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (14)
  • Владимир Видеомастер

    Любой гаджет кроме электронной книги излучает свет и имеет большую контрастность. Бумажные и электронные книги в этом плане намного опаснее, так как они свет отражают и их контрастность зависит от внешнего источника света. Курите матчасть.

    Леся Гудзь reply Владимир Видеомастер

    Паперова книга має визначену санітарними нормами яскравість білого, яка НЕ ВІДБИВАЄ світло. Такий папір застосовується у дитячій літературі та шкільних підручниках. "Курите матчасть", пане розумнику)))
  • Наталія Яременко Кашик

    Лікар в окулярах тому, що, на відміну від людей без професійної офтальмологічної освіти, розуміє необхідність постійної повної корекції зору згідно із протоколами і клінічними дослідженнями
  • Bodya Butenko

    20 років за комп'ютером і телефоном зір 1,0 розкажіть, що я не так роблю

    Грицько Штахета reply Bodya Butenko

    >розкажіть, що я не так роблю

    Ти читаєш таблицю для перевірки зору не зі стінки за 10 метрів, а з екрану, це ж очевидно )))
  • Дарья Чепайкина

    У неї в руках не гаджет, а ручка! Сприймайте поради нормально!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:11 Церковний календар на травень 2024 року: дата Великодня та інших важливих релігійних свят 19:43 На Вінниччині три медзаклади надають безкоштовну допомогу передчасно народженим немовлятам 18:07 Дванадцять класів та три роки профільної освіти: як зміниться навчання у вінницьких школах 17:46 Додому «на щиті» повертається Андрій Коценко, який понад рік вважався безвісти зниклим Від читача 13:03 EPAM Україна та ГО «Загартовані серця» передали Силам оборони 100 автомобілів 17:44 Моделі морських дронів і корвету «Вінниця». Фінішував чемпіонат з судномодельного спорту photo_camera 16:33 Через низький рівень вакцинації на Вінниччині зростає кількість хворих на кашлюк 15:50 Найцікавіші відео про Вінницю. Яким наше місто бачать у різних популярних проєктах? play_circle_filled 15:24 До лав Небесного війська приєднався Геннадій Шуліков з Вінниччини 14:12 Уродженця Вінниччини генерала Олександра Яковця призначили головою Адміністрації Держспецтрансслужби 12:42 Наркозбувачка з Вінниці знову попалась на зберіганні наркотиків у великих розмірах photo_camera 11:47 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає photo_camera 11:23 Під час масованої ракетної атаки ворог серйозно пошкодив обладнання на чотирьох ТЕС 10:21 В останню земну путь вінничани проводжатимуть Костянтина Шушкова 09:07 Сьогодні відзначають Всесвітній день ветеринара. Історія, заборони та прикмети 27 квітня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up