Останнім часом у Вінниці набирає популярності фрі-файт – український різновид змішаних єдиноборств. В ньому зростає не тільки масовість, але й результати. В нашому місті вже з’явився перший майстер спорту з фрі-файту Дмитро Лейбук, а на нещодавньому командному чемпіонаті України вінницька збірна посіла високе третє місце.
Кореспондент RIA завітав на тренування чоловічої збірної області з фрі-файту, яка готувалася до всеукраїнських змагань. Воно проходило на базі спортклубу «Січ», що діє на базі осередку Товариства сприяння оборони України.
Удари ногами, руками і боротьба
Заняття проводив тренер збірної Вінниччини з фрі-файту Ігор Дишловенко, який також є фахівцем з кікбоксінгу, ушу-саньда і ММА. На ньому були присутні бійці збірної області, наймолодшим з яких – лише 16 років. Але ці юнаки вже успішно виступають на дорослому рівні.
Тренування почалося з пробіжки по колу, вправ для спини, ніг і шиї, розтяжок. Розминка в середньому займає 20 хвилин.
Далі спортсмени відпрацьовували ази борцівської, боксерської і кікбоксерської техніки, больові і задушливі прийоми та уходи від них, удари в партері тощо. За словами Ігоря Дишловенка, бійці годину займаються боротьбою, по півгодини – ударною технікою руками і ногами. Зрозуміло, не обійшлося і без видовищних спарингів.
Як бити лежачого
У правил фрі-файту є кілька суттєвих особливостей в порівнянні з популярним у світі ММА та іншими видами змішаних єдиноборств.
– У фрі-файті, на відміну від ММА, заборонено бити лежачого руками зі стійки. Це можна робити лише з колін. У нашому виді спорту також заборонено проводити такий травмонебезпечний прийом, як скручування п’ятки опонента, – розповів Ігор Дишловенко.
Юнак перемагає чоловіків
16-річний Вадим Дзюбенко у фрі-файт прийшов недавно, але вже став призером Кубка України. Вадим з успіхом б’ється не лише проти однолітків, але й перемагає дорослих фрі-файтерів. Раніше юнак кремезної статури займався мікс-файтом, боксом і кікбоксингом.
– У цих видах спорту я був переможцем чемпіонатів міста, області і відкритих Кубків України. Нині займаюся виключно фрі-файтом. Вважаю, що саме цей вид – для справжніх чоловіків. У ньому можна продемонструвати незламний дух, характер і волю для перемоги, – каже Вадим Дзюбенко.
24-річний Сергій Нестерук також був призером Кубку України.
– Мені подобається те, що у фрі-файті можна використовувати прийоми боксу, боротьби, карате, дзюдо, рукопашного бою, айкідо тощо. Тобто наш вид об’єднує практично всі контактні види спорту, – каже Сергій Нестерук. – Я сам найчастіше застосовую для перемоги кидкову техніку, адже з шести років займався греко-римською боротьбою.
Сергій Нестерук працює висотником-альпіністом, займається утепленням будинків. Каже, що робота слугує тренуванням до фрі-файту, а спорт допомагає підтримувати форму для професіональної діяльності.
Стрімкий розвиток
В 2014 році на Вінниччині була зареєстрована обласна федерація фрі-файту. Вона почала активно працювати в останні 1,5 роки.
– За цей час ми підготували першого майстра спорту і вісім кандидатів у майстри. Наша обласна збірна – молода і перспективна. Це засвідчили результати Кубку України, де ми стали призерами в командному заліку. Даємо бій основним конкурентам – з Тернопільської, Івано-Франківської, Київської і Харківської областей, – сказав в.о. президента обласної федерації фрі-файту, ініціатор започаткування фрі-файту на Вінниччині Вадим Кудіяров.
Сьогодні фрі-файтом у Вінниці займаються близько 80 спортсменів, які виступають в чемпіонатах області і України. З ними займаються сім тренерів.
– Щоб досягати результатів у фрі-файті, необхідно мати певний досвід і навички. Тому у наш вид спорту приходять, як правило, бійці, що мають певну базу. Тобто які раніше займалися греко-римською боротьбою, дзюдо чи іншими контактними видами спорту, – розповів Вадим Кудіяров.
Довідка RIA
З історії виду спорту
Фрі-файт (англ. free-fight – «вільний бій») – змішане бойове мистецтво, український варіант змішаних контактних єдиноборств. Часом зародження фрі-файту прийнято вважати 1995 рік, коли було закладено основу Школи «Пересвіт». Основоположником цієї Школи і взагалі стилю є Андрій Старовойт.
Матеріалом для створення системи «фрі-файт», з одного боку, стали знання, які збирав Андрій Старовойт по всьому світу в центрах розвитку бойових мистецтв. З іншого боку, цей вид спорту увібрав дієві сучасні прийоми ведення бою.
– Філософія фрі-файту полягає не лише в тому, щоб виховати гарних спортсменів, але й патріотів Вітчизни. У нинішній непростий для країни навички українського бойового мистецтва обов’язково стануть у нагоді чоловікам, – сказав Вадим Кудіяров.
Де займатися?
Тренування з фрі-файту у Вінниці відбуваються на базі клубів «Січ» (вул. Визволення, 2, тел. 097-954-83-02, 093-738-21-17 – тренер Ігор Дишловенко), «Патріот», «Нокаут» і «Сакура» (на базі КСК «Маяк»). Запрошуються не тільки юнаки і дорослі, але й діти, починаючи з п’яти років.
– У маленьких бійців є повний комплект амуніції, що унеможливлює травми. Це щитки, шоломи з масками, рукавички, жилети, бандажі. А ось дорослі бійці використовують тільки рукавички, капу і бандаж, – розповів Ігор Дишловенко. –
Поки осередків обласної федерації фрі-файту в районах Вінниччини немає. Їх створення – в подальших планах.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер