Розквітне торгівля дітьми і корупція в органах опіки, батьки перестануть бути авторитетом, збільшиться число дітей, вилучених з сім'ї, влада отримає контроль над дорослим населенням країни - все це і не тільки, на думку активістів, чекає вінничан після впровадження ювенальної юстиції
- Ювенальна юстиція направлена на знищення традиційної сім’ї, де є тато і мама, - розповідає представник громадської організації Батьківський комітет Ірина Щербанюк. - Натомість дітям з першого класу розповідають про мастурбацію, педерастію, педофілію та інші содомістські речі. Таке чекає і нас. Дітей відбиратимуть та продаватимуть “гомікам”, адже ті неспроможні їх завести.
Представники Батьківського комітету також розповсюджують листівки, в яких вони закликають приєднуватися до батьківського руху та боротися із впровадженням ювенальної юстиції в Україні.
Жінка захворіла - соцслужби “перебділи”
Від перших зародків ювенальної юстиції в Україні жителька Стрижавки Ольга отримала неабиякий стрес, відчувши усю силу піклування держави про неї та її дітей.
На початку вересня 2013 року Ольга прийшла в приватний медичний центр у Вінниці, щоб перевіритися. Консиліум із трьох лікарів поставив жінці діагноз - позаматкова вагітність та наполягав на негайній операції, адже вона ніби загрожувала її життю. За операцію одразу запросили 5000 гривень, мотивуючи, що вони це роблять дуже швидко й безболісно. Жінка не очікувала такого перебігу подій. Вдома її чекали троє дітей. Ольга написала лікарям розписку, що їй повідомили про небезпеку для життя, після чого поїхала додому.
- Я не хотіла робити операцію, адже почувалася нормально, - розповідає Ольга. - Я проконсультувалася в іншого лікаря і спробувала вирішити проблеми без хірургічного втручання, дотримуючись його порад. У мене це вийшло. За тиждень УЗД показало, що мені нічого не загрожує. Але те, що я пережила протягом двох тижнів - згадую зі слізьми.
Як тільки Ольга повернулася додому, їй почали дзвонити з пологового будинку. Так як вона відмовилася від негайної госпіталізації, хтось з лікарів звернувся до міліції, щоб знайти жінку. Але ті сплутали місце проживання, шукаючи її по такій же вулиці, але тільки у Вінниці. За два тижні до Ольги приходили з жіночої консультації, головний лікар поліклініки, а міліція навіть хотіла насильно доставити на операцію. Завідувачка однієї лікарні в телефонній розмові сказала Ользі, що та неадекватна і не зрозуміло, як виховує інших трьох дітей та погрожувала “натравити” соціальні служби.
- Після цих слів до нас приходили з Вінницького районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, - обурюється Ольга. - Навіть у школі в моїх діток розпитували, де мама і що з нею. Але діти захистили мене. Дуже допомагав мій чоловік, відгороджуючи від цієї “уваги”. Ми задіяли юристів та громадські організації для допомоги. Тільки після цього цькування припинилося.
Соціальні служби були досить наполегливими, що принесли Ользі моральні переживання за свою сім’ю. Фактично жінка проти ювенальної юстиції, адже зародки її в такому вигляді - не найкраща перспектива.
Європейські захисники дітей коментують
Представник UNICEF в Україні з питань захисту прав дітей Руслана Сірман каже, що в Україні існує величезна проблема із захищеністю прав дітей. Особливо це стосується будинків дитини, інтернатів, притулків, де ніхто навіть не намагається розібратися в причині деструктивної поведінки дітей, які вчинили те чи інше правопорушення.
- Ювенальна юстиція – це система правосуддя дружня до дитини, де діти, які знаходяться у конфлікті з законом, повністю захищені в своїх правах, - розповідає Руслана Сірман. - Завдання цієї системи - профілактика правопорушень серед неповнолітніх. Разом із тим, діти не повинні розлучатися з сім'єю і ювенальна юстиція направлена на забезпечення прав дитини та підтримку сім'ї - місця, де дитина має бути захищена. Також існує хибна думка, що ювенальна юстиція – це створення систем покарання дітей та вилучення їх із сім’ї. Наголошую, що мова йде саме про гуманізацію правосуддя по відношенню до дитини. Тобто запровадження нових форм роботи із дітьми, посилення профілактики попередження вчинення повторних злочинів, створення м’якших, порівняно із дорослими, юридичних процедур, надання допомоги, реабілітації та виховання, щоб виправити їхню асоціальну поведінку та поставити на правильний шлях.
Зобов’язання України перед Європою та перспективи ювенальної юстиції
Для прикладу, станом на 1 січня 2011 року в Україні в різних установах відбували покарання 1432 дитини. 54,8% з них позбавлені волі на 3-5 років, з яких 58,3% – раніше вже притягувалися до кримінальної відповідальності, а 24,9% – до засудження не навчалися і не працювали. Це вказує на реальну проблему, коли в Україні виховуються діти, схильні постійно порушувати закон. По суті, їх ніхто не намагається перевиховати, встановити причини такої поведінки та допомогти. Їх просто закривають від суспільства, не пояснюючи, що саме ті зробили не так.
Як відомо, Україна - один з активних членів ООН. В нашій державі ратифіковані усі основні міжнародно-правові документи ООН з прав людини, в тому числі й Конвенцію ООН про права дитини. Саме в статті 40 вищезгаданої конвенції вказується на те, що Україна зобов’язується створити окрему систему судочинства для дітей, тобто систему ювенальної юстиції.
Ідея створення ювенальної юстиції в Україні просувається з 2001 року. Значний вплив на цей процес здійснює Дитячий фонд ООН (UNICEF). Так у 2009 році Верховна Рада затвердила план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини. У 2011 році президент Янукович указом схвалив концепцію розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх, що є фактично частиною системи ювенальної юстиції.
В ідеалі ювенальна юстиція покликана зменшити рівень рецидивної злочинності, серед дітей, а також запровадити систему, спроможну забезпечити законність, обґрунтованість та ефективність рішень щодо дітей, які конфліктують із законом.
Фактично в Україні існує багато елементів, з яких складається ювенальна юстиція. Але комплексу, як такого - не існує. Це робить систему не досконалою та не до кінця ефективною.
Вінницька мама за ювенальну юстицію
Одна з “сучасних” вінницьких мам Вінниці Тетяна Злотницька довіряє майбутній системі ювенальної юстиції, адже вона намагається виховувати своїх двох дочок за останніми віяннями дитячої психології та педагогіки.
- Я читала про ювенальну юстицію дещо і хочу сказати, що мені сподобалася сама концепція, - розповідає Тетяна. - Це дуже добре, коли дитина захищена державою від будь-яких неправомірних дій відносно неї. Прекрасно, коли дітьми, які вчинили якісь проступки, будуть займатися індивідуально, вивчаючи її внутрішній світ і причини, які спонукають дитину до порушень. Адже це діти і до них не можна ставитися як до злочинців, їх можна навчити так не коїти. Але, є деякі побоювання, щоб не сталося як часто в нас в країні відбувається. Тобто, нівелюється суть допомоги дітям, а акценти робляться на документах і паперах - “головне, щоб усе було заповнено правильно”. Але сподіваюся, що таку гарну ідею не спотворять, адже діти часто страждають в першу чергу від дій власних батьків.
Батьківський комітет - проти
Один з найактивніших українських противників введення ювенальної юстиції в Україні - громадська організація “Батьківський комітет”. ЇЇ активісти займаються інформаційним просвітництвом людей: працюють з батьками, співпрацюють з навчальними закладами, організовують акції, роздають листівки. Представник Батьківського комітету у Вінницькій області Ірина Щербанюк прокоментувала перспективи ювенальної юстиції в Україні та до чого це може призвести.
- Чотири роки тому ми почали діяти, після тривожних дзвіночків із заходу, - коментує Ірина. - В Європі у батьків масово відбирають дітей під надуманими приводом - неналежний догляд. Насправді там створена система торгівлі дітьми, про що говорять судді з заходу. Цифра вражає - два мільярда євро на рік. Інша стаття оборудок - це будинки сімейного типу, коли за кожну усиновлену дитину люди отримують величезні кошти. Третя стаття прибутків - це чорна трансплантологія. Дітей ріжуть на органи, що приносить комусь величезні гроші.
Традиційну сім’ю там не поважають. Такі реалії чекають і Україну, де інтереси нормальної сім’ї, радянські традиції виховання та християнські цінності просто нівелюються.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер