В Донецькому національному університеті розповіли про історію цього свята та чому саме незалежній Україні набагато більше ніж чверть сторіччя. Студентам прочитала лекцію кандидат історичних наук, доцент Марія Бистра.
- Акт Злуки між УНР та ЗУНР - це втілення української національної ідеї, - каже вона. - І сьогодні серед істориків проходять дискусії щодо “віку” незалежної України. Є думка, що 24 серпня 1991 року було відновлення незалежності України. Бо її проголошення відбулось ще 1919 року. Тому саме Незалежній Україні вже майже сто років.
Об'єднання двох республік, що виникли після розпаду Російської та Австро-Угорської імперії, втілило мрію українського народу про єдність України. Однак проіснувало трохи більше року через суперечності їх керівництва та окупації Польшею Західної України.
- Урок історії говорить про те, що державність і незалежність легше створити ніж втримати, - каже лектор Марія Бистра. - На сьогоднішній день, перед українським народом стоїть ще одне питання - формулювання державної ідеї. Що робити далі та куди рухатись - це питання майбутнього.
Наприкінці минулого століття українці висловлювали важливість цього дня, організовуючи тематичні флешмоби: у 1990-му році між Львовом, Івано-Франківськом та Києвом патріотичні сили організували живий ланцюг. І в новому столітті така традиція підтримувалася: у 2008 — 2011 роках у Києві такі «ланцюги» утворювали на мосту Патона. Під час лекції виступив проректор з науково-педагогічної, виховної та соціальної роботи Микола Удод, який був учасником першої такої акції. Він був одним з двох людей від Донецького державного університету.
- Ми стояли на вулиці в Києві, трималися за руки і було дуже холодно, - згадує Микола. - І це була мирна акція. Навколо їздили фургончики з великими камерами та зафільмували всіх учасників. І на кожну людину “Живого ланцюга” 1990 року правоохоронці збирали матеріали.
На лекції представили відео, де показані фотографії, дати, на яких український Донбас та невеликий фрагмент історії донецького вишу.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер