Гвоздика Коцюбинського. Як письменник привіз насіння квітки в Україну

- Михайло Коцюбинський надзвичайно любив квіти: такої кількості їх описів годі знайти ще в когось з українських письменників.
- Саме Коцюбинський завіз на українські землі з італійського острова Капрі новий сорт гвоздики, відомий нині як «гвоздика Коцюбинського».
А ви знали, що улюблені українцями гвоздики — «ті самі витончені квіти з пишними, хвилястими, грайливими пелюстками» — з’явилися в нас завдяки письменнику? Так-так, не флористу, не ботаніку. А українському класику — Коцюбинському.
Народжений у Вінниці Михайло Коцюбинський любив сонце, трави, море і зелень. Навіть портрет є роботи Михайла Жука, де письменник на тлі червоної красолі.
Михайло Коцюбинський дуже любив квіти, вони супроводжували письменника на протязі всього життя. Коли видатний Сонцелюб повертався з далеких країв, то мав звичку привезти до себе на батьківщину насіння цікавих рослин, які припали йому до душі.
Зі своїх мандрів на Капрі він привозив екзотичні рослини — в саду й досі висаджують екзотичні агави.
На території садиби письменника у Вінниці, окрім меморіальних будівель, є садок, де ростуть могутні липи та груші-глеки, які булипосаджені ще дідом Михайла Коцюбинського — Максимом Абазою, а також барвисті клумби з різноманітними рослинами садиби.
Влітку садиба письменника рясніє різнобарв'ям трав і квітів, з-поміж них — тамариск, магонія дуболиста, туї, мальви, троянди, лілії, вейгела, будлея, ліатріс тощо. Серед цієї безлічі рослин є і не дуже примітна, на перший погляд, гвоздика. Однак, ця квітка має свою історію.
В 1909 році, повертаючись з італійського острова Капрі, Михайло Коцюбинський привіз в Україну насіння гвоздики, акліматизував її, і вже потім в національній науковій літературі ця квітка стала відома як «гвоздика Коцюбинського».
«Італійська гостя» напрочуд добре прижилася на українській землі. З Чернігова, де жив тоді письменник, вона розійшлася по всій Україні.
У народі ті квітки звуть іскорками, зірочками, зорьками, тоді як видатний селекціонер і шведський природодослідник Карл Лінней ще у ХVІІІ ст. назвав гвоздики діантусами (лат. dianthus). Він поєднав два грецьких слова «діос» і «антос», що в перекладі означає «божественна квітка».
Дочка письменника Ірина у спогадах про свого батька писала: «Він любив квіти, з захопленням вивчав їх, ботанічні знання були у нього досить великі. В садочку, що оточував наш будинок, яких тільки квітів не було».
Квітам, як і взагалі природі, присвячені чимало сторінок талановитих творів Михайла Коцюбинського.
Читайте також:
У центральному парку запрацювали атракціони. Яка вартість квитків?
«Стимул розвиватись»: першим лауреатом театральної премії «Лідія» став актор Артур Константинов
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.