Її жертвами стали грабіжники єгипетських гробниць... Хати, заражені нею безжально спалювали... Щоcекунди вона з’їдає тонни продуктів і руйнує будівлі ... Вона ненажерлива, всепроникна і всюдисуща. Вона проникла, навіть, у космос... Це... «її паскудність» цвіль
Помста фараонів і знищення «Миру»
Переказують, що мстиві фа-раони, навіть, через тисячі років карали нахаб, які тривожили їх вічний спокій. Грабіжників, які проникали до гробниць, з часом уражували невиліковні хвороби і зухвальці помирали у страшних муках. Проте причиною смерті людей, що розкривали гробниці, було не давнє фараонове за-кляття, а, як з`ясували науковці, ...жовта цвіль, що містить сильну отруту. Вона спричиняє важкі пневмонії й рак печінки...
В 1997 році американський астронавт Майкл Фоул, що гостював на орбітальній станції «Мир», стверджував, що всередині там пахне грибами й вогкістю. Її стіни в багатьох місцях вкриті різнобарвною цвіллю, а від спор грибків сльозяться очі й свербить шкіра. Лише нещодавно російські вчені з Інституту медико-біологічних проблем підтвердили цю інформацію. Грибки псували пластик, метал і навіть стекло - ледь не прогризли наскрізь ілюмінатор. Цвіль ставала особливо ненажерливою, реагуючи на сонячну активність. Існує версія, за якою цвіль виступає головним винуватцем більшості неполадок на станції «Мир». У тім числі й з бортовим комп’ютером. Ситуація загострювалась катастрофічно, і цвіль розрослася настільки, що подальша експлуатація станції в населеному режимі була вик-лючена. Можливо, саме поразка в битві із грибками й змусила втопити «Мир»...
Взагалі грибки та цвіль супроводжують нас протягом всієї історії існування людства, а з’явилася вона набагато раніше самої людини. Та лише недавно до цвілі стали ставитися як до серйозної проблеми. Ми звикли до запаху цвілі в під’їздах старих будинків. Ванна кімната із чорними гриб-ками сьогодні нікого не шокує, а пліснява у підвалі на при-садибній ділянці не заважає зберігати там овочеві запаси. Як боротися із цією пошестю, а може проблеми і не існує? Тому чи варто дивуватися масовим алергіям та утрудненому диханню, або тому, що ідеально збудований будинок гниє і вимагає щорічного ремонту?
Портрет супротивника
Цвіль (пліснява, снядь) - простонародна назва грибка, що буває цвілевим (росте на камені, бетоні, фарбі), грибком синявого (росте в клітковині дерева), грибком гниття (бактеріальна, біла, бура гнилизна, що росте на деревині), дріжджовим грибком (на хар-чових продуктах). Цвілеві грибки поширені практично всюди.
Це особливі утворення. Вони мають спільні риси з бактеріями, рослинами, та тваринами. Так же як і рослини, грибки всмоктують живильні речовини всією своєю поверхнею, а не заковтують, як тварини. Однак, на відміну від рослин, грибки не можуть використовувати сонячну енергію й синтезувати органічні молекули з вуглекислого газу повітря. На відміну від рослин, цвіль, разом з бактеріями, руйнує органічну матерію, виділяючи при цьому вуглекислий газ, летючі речовини, ефірні олії й мінеральні речовини.
Цвіль поширюється у вигляді мікроскопічних спор. Разом з вірусами та бактеріями спори цвілі присутні в повітрі у вигляді дрібних пилових часток. Цвіль най-більш активна восени. Проте добре почуває себе і при міну-сових температурах. Вона, як і дерева взимку, не «живе активним життям» (не утворює спор), але й не вмирає. При підвищенні температури цвіль знову починає утворювати спори.
Цвіль обожнює вологу
Вважається, що ідеальні умови для появи й поширення цвілі при кімнатній температурі в умовах підвищеної вологості й неефективної вентиляції - температура плюс 200С і відносна вологість повітря вище 95%. Ще цвіль обожнює бруд. Чим брудніше житло, тим більше грибків.
У фасадах з каменю й бетону волога утворюється в результаті конденсації, осідаючи на повер-хнях стін дрібними крапельками. У ванних кімнатах конденсат - звичайне явище - результат різ-ниці температур поверхні й по-вітря.
При потраплянні на сиру поверхню пліснява проростає найтоншими нитками (міцелій). Вона активно розмножується на багатьох матеріалах і покриттях: бе-тонІ, штукатурці, дереві, плас-тиках, гумі, лінолеумі, пофарбо-ваних поверхнях, килимових покриттях, книгах, тощо.
Сприятливі умови для її роз-витку створюються у квіткових горщиках.
Мікроспори цвілі можуть підійматися по вентиляції із вологих підвалів. Волога проникає через пори, отвори, тріщини або негер-метичні шви будинків, всмок-тується в цоколь будинку або в стіни. Поява цвілі у цьому випадку неминуча. Ще одна із причин появи вологи - протічки від сусідів зверху (зі старого даху), старих систем опалення, водо-постачання й каналізації.
«Синдром хворого приміщення»
Мешканці міст проводять в закритих приміщеннях, включаючи робочі місця до 80-90% часу. При диханні у забруднених оселях велика кількість мікроорганізмів осідає на легенях (клітини цвілевих грибків здатні глибоко проникати в легеневу тканину), викликаючи хворобливі стани. Такі стани в закордонній літературі названі терміном «Хвороботворний вплив закритого приміщення» або «Синдром хворого приміщення»). Деякі види грибків можуть викликати діатез у дітей, алергію, що переходить в астму й навіть онкологічні захворювання.
Мігрень, нежить, отит, бронхіт, риніт, бронхіальна астма, серцевосудинні порушення, мікотоксикоз - ось короткий перелік захворювань, пов’язаних зі цвіллю. Іноді в людей зі зниженим імунітетом можливі цвілеві поразки внутрішніх органів. Всі перераховані захворювання носять хронічний характер й викликають труднощі при лікуванні.
Алергійним ринітом, відомим як сінна лихоманка, страждає понад 36 мільйонів людей. У більшості випадків першопричиною цього захворювання є алергенна цвіль. Кількість людей, що страждають алергією на цвіль, збільшується щорічно й, в основному, це люди із бронхіальною астмою. Принаймні в 15% дітей із бронхіальною астмою виявляється підвищена чутливість до алергенів цвілевих грибів.
Найотруйнішою вважається жовта цвіль, яка продукує отруту афлатоксин. Жовта цвіль уражає харчові продукти (найбільш піддані зараженню лівер, риба, молоко, рис, земляні горіхи). Відкриваючи банку з бабусиним ва-ренням, ми часто бачимо зверху тонкий шар цвілі. Перша асоціація - пеніцил. Насправді ж ця «безвинна» цвіль - справжня отрута, що може накопичуватися в організмі й призводити до раку печінки.
Зброя проти цвілі
Після того, як проблема окреслена, познайомимося з засобами для її подолання.
Традиційні
• Ушкоджені ділянки поверхонь матеріалів обробляли мідним купоросом (ОТРУТА!), канцелярським клеєм або сечею.
• Для знищення цвілі в підвальних приміщеннях ретельно зашпаровують всі щілини й запалюють у металевій або керамічній посудині шматочки сірки (200 г на кожні 100 м3 оброблюваного приміщення). Швидко вийти з льоху й щільно закрити за собою двері!!!. При горінні сірки утвориться сірчистий газ, який і знищує плісняву. За 6-9 годин після обробки сірчистим газом льох провітрюють, а для більш швидкого висихання ставлять ящик з негашеним вапном, яке добре поглинає вологу й залишки сірчистого газу. За відсутності сірки очищені стіни льоху промащують сумішкою рівних частин гашеного і хлорного вапна в невеликій кількості води або су-мішкою формаліну із хлорним вапном, теж розведених водою.
• Уражені цвіллю місця меблів можна обробити за допомогою пензля отруйним для грибка розчином, що містить на 1 л води 22 г залізного купоросу, 44 г алюмокалієвого галуну (квасці) й 18 г кухонної солі.
• Від цвілі на книгах можна позбутися за допомогою розчиненого водою формаліну (ОТРУТА!). Ватяний або марлевий тампон змочують формаліном і сильно відтискають, потім акуратно знімають ним цвіль; при цьому її не можна втирати або розмазувати по аркушах паперу. Обробку повторюють ще раз новим тампоном.
• Щоб хліб не пліснявів протягом тижня на невеликий ватяний тампон наносять 5-10 крапель йодної настойки й кладуть цей тампон у невелику аптечну склянку, закриту чистим шматочком вати. Склянку вміщують разом із хлібом у поліетиленовий пакет і щільно зав’язують. Сполуки йоду, випаровуючись скрізь вату, створюють у пакеті «убивчу» для цвілі атмосферу; у той же час йоду так мало, що смак хліба зовсім не страждає.
• Плями цвілі на стінках холодильника або в хлібниці знімають ганчіркою, змоченою у водному розчині питної соди (1 чайна ложка на 1 склянку води). Згодом очищене місце протирають столовим оцтом.
• Можна освітлити дерево, обробивши його розчинами з вмістом хлору (наприклад, «Білизна»). Пам’ятайте, що при цьому хлор руйнує структуру дерева.
• Лікувальну природну сіль «Бішофіт» також можна застосовувати для антисептичної обробки дерева.
Сучасні засоби
І нарешті, сучасні продукти хімічної промисловості для боротьби з цвіллю, які пропонують в магазинах.
• Розчин для проведення санації D12a, що використовується для обробки вражених грибком або водоростями поверхонь при одночасному укріпленні основи матеріалу.
• Засіб з вмістом хлору в аерозольній упаковці для видалення плісняви на плитці, декоративних стиках, стінах, стелях та кам’яній кладці.
Кожен з них має свої сфери застосування та особливості, про які краще за все розповість продавець-консультант. Але при цьому потрібно дотримуватися головного правила – ретельно дотримуватись правил корис-тування засобами, пам’ятаючи, що він містить їдкі речовини.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.