Чого тільки не було цього року! Скандали через забудову, битва за пам'ятник Тараса Шевченка, протести та перекриття доріг. Тим не менш, ми зуміли знайти і приємні речі: серед них — історія вартового чистоти зі Стрижавки, перший масовий забіг на 21 кілометр та порятунок річки Південний Буг.
У наш перелік не потрапили більшість подій листопада-грудня, що ще добре пам’ятають вінничани. А от що трапилося на початку року чи навесні? Згадуємо разом з вами.
На початку 2018-го, вінничан вразив скандал з продажем історичного будинку на Соборній, 29. Річ у тому, що колишній готель «Центральний», в якому довгий час працювала прокуратура, вирішили знести. А на місці триповерхівки — побудувати торгово-офісний центр.
Попри те, що споруду звели в 1893 році, вона не є пам’яткою архітектури. І влада, і новий власник не вбачають сенсу відновлювати історичний готель. На їхню думку, «будівля в аварійному стані».
При цьому вартість готелю у центрі міста виставили на рівні однокімнатної квартири на Поділлі — 1 мільйон 25 тисяч гривень.
Масштабна атестація старої міліції мала відсіяти «недостойних» для нової поліції. У 2016 році атестацію пройшли 2757 працівників поліції. Не пройшли — 110. Усі інші залишилися працювати так, як вони є.
У січні 2018-го нам стало відомо, що деяким «міліціонерам» вдалося повернутися на посади: 31 людина не пройшли атестацію, були звільнені за службову невідповідність, і повернули собі посади за рішенням суду. Та ще й отримати компенсації за вимушені прогули від держави.
«У Вінниці епідемія кору», «у лікарнях немає вакцин», «хворіють всі, треба закривати школи на карантин» — такі чутки ширилися містом у січні цього року. Тоді разом з лікарями ми розвіяли чутки про епідемію, адже станом на кінець 2017 року захворіло 107 вінничан. Тоді як у 2006 році хворіло одразу 3133 вінничан!
При цьому спалахи кору були всю зиму та весну 2018-го. Медики запевняли, що вакцин вистачить на всіх. І щоб не поширювати хворобу — пропонували вінничанам активніше долучатися до щеплення.
Поки вінничани жахалися від кору, ГРВІ та грипу, Валерій Лобур сидів на вулиці у футболці в мороз та пив чай. З дитинства чоловік не відчуває холоду. Узимку чоловік ходить по Хмільнику, де живе, в тенісці або легкому светру, без головного убору.
Вінницькі лікарі вперше зустріли такий випадок. Казали, що у Валерія Лобура погано розвинуті рецептори холоду. Проте це немає згубного впливу на його організм, він живе повноцінним життям.
На Театральній минулого року встановили меморіал Героям Небесної сотні «Дерево свободи». І тут не обійшлося без скандалу, адже пам’ятний знак встановили на місці народного пам’ятника Тарасу Шевченку.
Сутички між активістами та охоронцями тривали до початку лютого, територію навколо площі охороняли з собаками. Бюст Шевченка передали до музею школи №22, а 7 лютого врешті-решт відкрили пам’ятник Героям Небесної сотні.
Едуард Педоренко заробив авторитет у селищі добровільним прибиранням сміття. Робить так, адже любить свій край та хоче зберегти природу від сміттєзвалища.
У його школі-гімназії вже давно діє екологічний проект. Сміття по селу допомагають збирати друзі, а «приймає» відходи вчителька-сусідка, що вчить, як сортувати непотріб. У селищній раді ставили Едуарда у приклад комунальникам, які працювали не так ефективно як ентузіаст.
Протести і перекриття руху на вулицях стали справжнім хітом цього року.
Перекривали Соборну військові пенсіонери, що вимагали пенсію не менше 150 доларів. Пікетували міську раду переселенці з тимчасово окупованих територій Сходу та Криму, аби отримати обіцяну землю під будівництво.
Перекривали центральну вулицю мешканці новобуду «Європейський квартал», які хотіли, щоб влада покарала забудовників їхнього комплексу; власники «євроблях» вимагали справедливої ціни за розмитнення; а жителі мікрорайону «ВПЗ» перекрили дорогу, щоб їм нарешті увімкнули електроенергію.
Таємничі підземелля пронизують увесь центр Вінниці. У березні ходи, яким понад 400 років, «відкрилися» вінничанам. На парковці поряд зі Спасо-Преображенським собором утворилося провалля.
Влада досі міркує, чи потрібно їм робити з цих підземель туристичну фішку. Адже, юридично, катакомб у Вінниці немає; вони не є пам’яткою архітектури та невідомо, в якому нині стані. Але приклад європейських міст доводить, що катакомби є «золотою жилою».
Цієї весни Вінницю сколихнула неприємна новина: у районі Тяжилова та Військового містечка «оселився» маніяк, що чіплявся до дітей. Його жертвою стала 11-річна школярка. У батьківських групах панікували, казали про згвалтування дитини.
У квітні збоченця затримали на Старому Місті. Там він завів з перехожою школяркою розмову на дорослу тему. Але чоловік в тюрму так і не потрапив: суд визнав чоловіка недієздатним та призначив примусове лікування.
З 1 квітня стартувала медична реформа, яка змінює первинну ланку медицини. Кожна вінницька родина має укласти угоду з сімейним лікарем, педіатром, терапевтом, аби отримувати гарантовані державою медпослуги безкоштовно.
З того часу, ⅔ населення Вінниці підписали декларації з сімейними лікарями. У 93 тисяч жителів міста ще є час до 1 липня визначитися з тим, до кого «підписатися». А з літа 2019 року медреформа відкриє вінничанам ще й безоплатну діагностику та нескладні операції за державні кошти.
Уперше у Вінниці науковці медичного університету самостійно провели ребальзамацію тіла Пирогова. До 2018 року процедуру виконували російські вчені, які тримали в секреті формулу розчину.
Десяте «омолодження» видатного хірурга успішно зробили два досвідчені анатоми з медуніверситету — професор Юрій Гумінський та доцент Сергій Гриценко, їм допомагали два молоді науковці і працівники музею. Унікальний медичний експеримент повного збереження тіла триває вже 137 років!.
У суботу, 28 квітня, Вінниця поринула у масове спортивне дійство AUTO.RIA Вінниця Напівмарафон. Кілька тисяч людей бігли дистанції на 1,5, 10 та 21 кілометр!
21 кілометр першим подолав Богдан Семенович з села Ківшовата, що у Київській області. А найдовшу дистанцію першою пробігла вінничанка Віра Овчарук.
Після забігу отримали сотні фотографій, приємних відгуків від учасників. Також ми поговорили з одинадцятьма учасниками AUTO.RIA Вінниця Напівмарафон, які найбільше нас здивували. Серед них і дівчина на одній нозі, канадський поліцейській, і 2-річна Софійка.
У 2018 році зросла вартість квитків у громадському транспорті. Спочатку нову ціну з 1 липня отримали маршрутники: проїзд по 6 гривень. А з 20 серпня квитки подорожчали і у муніципальному транспорті — 4 гривні у трамваях, тролейбусах та 5 гривень у автобусах.
Причина зростання — перевізники не можуть возити за старою ціною, бо запчастини, пальне подорожчали. І вони готові були відмовитися від роботи на маршрутах.
Рекордсменом року є голова обласної федерації стронгмену і діючий спортсмен Сергій Грачов. На площі біля мерії він протягнув два муніципальні автобуси загальною вагою понад 22 тонни – на 19 метрів за 19 секунд.
Зробив це із другої спроби, що додало інтриги. Досягнення занесли до Книги рекордів України. Воно є унікальним, адже Сергій Грачов важить лише 85 кг. Раніше аналогічну вагу тягнули лише стронгмени-суперважковики.
Улітку, поблизу водозабору «Вінницяводоканалу» почали чистити річку Південний Буг. Для цього міська влада придбала земснаряд за 3,2 мільйона гривень. Брали його у Херсоні, а потужності вистачає, щоб зчищати до 800 кубометрів намулу на добу.
При тому, у Вінницькій ОДА також стали займатися очищенням річок. Обласні чиновники придбали аналогічний земснаряд та почистили русло річки Десенка, що поблизу Стрижавки. У цьому році місто хоче посилити свій «флот» для очищення річки і запланували купити баржу!
17 вересня обірвалося життя Раїси Панасюк. Харизма і внутрішня сила худорлявої жінки на візку привертала до себе увагу не тільки простих людей, а й чиновників різного рівня. Вона була урядовою уповноваженою з прав осіб з інвалідністю, опікувалася трьома мільйонами українців з особливими потребами.
У 2017 році вона перенесла онкологічну операцію. Але, на жаль, її сили духу виявилося недостатньо для боротьби з важким недугом.
Олександр Афтенюк був учасником української наукової експедиції на полярну станцію «Академік Вернадський». Метеоролог за фахом двічі був в Антарктиді. І так співпало, що на обидві його експедиції було святкування його 25 та 30 років!
Чоловік розказав, що там є ціла традиція святкування іменин і починають її з купання в океані, температура якого нижче нуля. А після купання наливають чарку коньяку, і ще ніхто не хворів від такого «водохреща».
Заїхати на Соборну з 1 жовтня стало проблемою — водіям звичайних приватних автомобілів робити це заборонено. А на сусідніх вулицях утворюються затори.
Причина обмеження руху — задля покращення «екологічної ситуації» в центрі міста, для орієнтації центру міста на пішоходів та розвантаження Соборної від транспорту.
Обмеження діє з 6.00 до 22.00. Водіїв, що наважуються проїхати центральною вулицею, зупиняють патрульні поліцейські.
Під час навчань «Чисте небо-2018» військовий винищувач Су-27 упав 16 жовтня біля села Уланів Хмільницького району. Командиром екіпажу був полковник авіації, льотчик 1 класу 46-річний Іван Петренко. Другим в кабіні винищувача був підполковник Сет «Джетро» Нерінг, американський пілот-винищувач.
Чому трапилася трагедія? Досі точно невідомо. Слідчі опрацьовують чотири версії: людський фактор при виконанні польоту; технічна несправність літака; заправка неякісним пальним; погодні умови.
Навесні жителів міста сколихнула новина, що пільговий проїзд у громадському транспорті стане платним для всіх. Уряд постановив, що пільговикам даватимуть кошти з місцевих бюджетів: мінімум на 30 поїздок щомісяця. При тому, всім пільговим категоріям зробити «безкоштовний» проїзд не вдасться, деяким пенсіонерам довелося б платити.
Рішення ще мала ухвалити міська влада, чого не зробила до кінця 2018 року. У грудні заступниця мера Галина Якубович сказала, що «монетизація буде, але після впровадження електронного квитка». Тож поки що всі пільговики їздять як і раніше.
Читайте також:
Як нестандартно зустріти Новий рік. 10 порад від редакції RIA
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер