За словами Степана Томіна, завідувача відділення епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань ДУ "Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України", в 2017 році на території Вінниці розпочалось чергове зростання захворюваності на кір. Хоча у порівнянні з іншими регіонами, на нашій території хворіли менше.
- За рік захворіло 106 людей, з них 78 діток, - говорить лікар. - Але у 2018 році епідеміологи прогнозують зростання захворюваності на цю інфекцію. Основна причина - не щеплення певної кількості дітей проти цієї інфекції, але на сьогоднішній день в медично-профілактичних закладах міста Вінниці є достатня кількість вакцин проти кору, паротиту та краснухи (КПК), яка на 100% захищає від захворювання.
Вакцинація - єдиний спосіб вберегтися від інфекції, тому Степан Томін закликає всіх вінничан, звертатись до медичних закладів та убезпечити себе та близьких від хвороби.
- Звичайно, мова не йде про епідемію, адже, для прикладу, у 2006 році на Вінниччині на кір захворіло 3133 людини, а в 2017 році - 106, є різниця, так? - говорить Томін. - Так, є певна поширеність інфекції, і щоб її не було, потрібно просто і банально прищепитись.
Відео дня
Наталія Суханова, головний лікар, педіатр Медичного центру "Альтамедика плюс"
- Кір - вірусне інфекційне захворювання людини з повітряно-крапельним шляхом передачі. Основними проявами захворювання є лихоманка, сухий болісний кашель, світлобоязнь, кон'юнктивіт і специфічний висип, який з'являється на 4-7 день від початку захворювання. Більшість смертельних випадків в результаті кору (близько 1 на 1000 хворих) пов'язані з ускладненнями кору, такими як пневмонія, енцефаліт. Серйозними ускладненнями, що приводять до інвалідизації є отити, ураження очей, а також склерозуючий паненцефаліт, який виникає через кілька років після кору. Найбільш часто ускладнення виникають у дітей до 5-річного віку і дорослих старше 20 років. Єдиним надійним способом профілактики є вакцинація. В Україні зареєстрована трикомпонентна жива ослаблена вакцина, що містить коров’ячий компонент - Пріорікс (вироб. Бельгії). Вакцина якісна і доступна для дітей до 18 років безкоштовно в комунальних закладах охорони здоров'я. За національним календарем, ця вакцинація проводиться двічі: в 12 місяців і в 6 років. Діти від 1 року і до 6 років можуть бути вакциновані одноразово в будь-якому віці, якщо не зробили це вчасно. Діти старше 6 років повинні бути вакциновані двічі з мінімальним інтервалом в 1 місяць. Що ж стосується дорослих, вакцинація може проводиться за кошти пацієнта. Вакцина доступна в аптечній мережі та приватних медичних центрах. Дорослі, які не хворіли на кір і не мають інформації про вакцинацію, також повинні бути щеплені двічі з інтервалом в 1 місяць. З можливих реакцій на введення вакцини не часто трапляються підвищення температури тіла, збільшення шийних лімфовузлів і висип на 7-10 день після вакцинації. Ці реакції швидко (за 1-3 дні) самостійно проходять.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 11 від 12 березня 2025
Читати номер