Коли обійти територію зоопарку, легко помітити дві його несхожі одна на одну частини. У ближній – охайний вольєр «Світ птахів», нові загородки для оленів та зубрів, кольорові клітки для мавп.
Дальня чекає на реконструкцію – тут лишилися дерев’яні тротуари й скособочені огорожі. Хоча й на старих дошках висять таблички із двомовними написами: «Вівця камерунська. Sheep Cameroon», «Свиня дика. Nus scrofa».
- Тут получше, як в тому київському зоопарку, – каже Сергій, який прийшов у зоопарк з маленьким сином. – Раніше тут нічого не було, дві свині. А тепер вольєри поставили, є де з дітьми побути. Там далі ще лебеді є на озері.
Озеро насправді вже засипали. На його місці збудують новий вольєр, розповідає директор зоопарку Євген Ткачик. Одразу починає розповідати й про найближчі плани.
- На озері не було подачі і стоку води. Це був розплідник для бактерій та інфекцій. А зараз ми хочемо привести те, що є, в належний стан. Зробити вольєри більш уютними, з кращими умовами. Ви бачили, при вході ми завершуємо вольєр для дикобразів і борсуків. Збудували з нуля. Ось тут усе буде заселене хижаками, а там зробимо п’ять вольєрів для водоплавних птахів. Сьогодні закінчили вежу для стерв’ятників. Вони зможуть гніздитися у верхніх вікнах, а внизу житимуть мисливські фазани. Висадили молоді дуби, скоро проведемо під землею водогін з автоматичною подачею води в кожен вольєр.
Чи добре мешканцям?
Схоже, що деякі вольєри тіснуваті. Наприклад – для гімалайських ведмедів. На що пан Євген заперечує:
- Усі наші вольєри, якщо не в п’ять, то в два рази більші за норму. У зоопарку 95% тварин дають відтворення. А це значить, що хороша годівля і просторі вольєри. Звісно, є тварини, які в неволі не відтворюються – орлан білохвостий, орел польовий… Я не визнаю, коли хтось каже, ніби в них у зоопарку нічого не гине. Як лікар я вам скажу: якщо воно народилося, має і померти. Це закон природи. От весною ми купили молоду самку верблюда, а восени вона погинула. При розтині трупу виявили вроджені вади печінки та серця.
На території зоопарку є поле – кормова база для годування тварин. Також тут вирощують корів на м’ясо, яким годують хижих тварин і птахів.
- Це альпака, в неї шерсть хороша на світера, на все, – тим часом пояснює групі школярів учителька.
- Вони кусаються? – питає котрийсь із підлітків.
- Вони всі їсти хочуть, – тверезо зауважує жінка.
Звідки беруться тварини
Вінницький зоорозплідник набув статусу зоопарку два роки тому і вступив до Асоціації зоопарків України.
- Це статус та імідж, а також доступ до спільної бази даних. Кожен зоопарк може бачити, які є в нас тварини, що ми можемо продати, що обміняти. І я так само бачу, що є в інших зоопарках, – розповідає Євген Ткачик.
Нові тварини потрапляють до зоопарку в обмін на тутешніх мешканців.
- Ми стараємося не продавати тварин, а міняти товар на товар. Зараз у нас двоє ведмежат, молоді альпака, олені, лані, муфлони, гривасті барани, дикі свині. Птахи так само плодяться. Ми віддаємо яйця в звичайні інкубатори, як для курей. Спеціальний інкубатор потрібен тільки для африканських страусів.
Кожна тварина має свою вартість. Найдорожча в зоопарку самка альпаки, оцінена близько чотирьох тисяч доларів. Маленький дикий кабан – у тисячу гривень, ведмежа – в тисячу доларів. Вартість залежить від статі, фізіологічного стану тварини, від того, наскільки вона вгодована. Віддавати тварину до іншого зоопарку можна одразу ж, як тільки вона припиняє харчуватися материнським молоком. Коли зоопарк був зоорозплідником, деяких тварин віддавали у дику природу.
- Але ті тварини, які хоча б десять днів похарчувалися з людської руки, ніколи не звикнуть до дикої природи. Їх немає сенсу випускати, тому що вони всі йдуть в села і лягають коло хатів, – говорить Євген Ткачик.
Зоопарк і Європа
Фінансують зоопарк Обласна рада та Віноблагроліс. Заробляти він може також, продаючи квитки. І хоча на початку квітня тут всього кілька відвідувачів, у сезон тут буває 400–500 людей, каже Євген Ткачик. Зоопарк також може надавати тварин для фотографування, а поні - для катання. Але для цього потрібні ліцензії й навчений персонал. Подільський зоопарк поки що такого не практикує.
- Це добре робити там, де є багато відпочивальників – в Одесі, Миколаєві, Бердянську. Там зоопарки на цьому виживають, за літо заробляючи на цілий рік. А до нас привозять дітей з Вінницької, Житомирської, Хмельницької областей на екскурсії.
За словами директора, зоопарк співпрацює з усіма зоопарками України, а от з європейськими ситуація складніша.
Зараз ні один зоопарк не хоче вести переговори щодо продажу тварин в Україну. Вони кажуть: «Це небезпечно, буде війна і ви їх там постріляєте».
Українські зоопарки не мають першочергового доступу до баз даних тварин європейських зоопарків, розповідає Євген Ткачик. Лише тоді, коли жоден із зоопарків ЄС не зацікавлений у тварині, інформацію надають зоопаркам в інших країнах.
Зараз ми шукаємо самку молодому верблюду. Але через політичну і фінансову обстановку в Україні практично неможливо завезти тварину з-за кордону.
І поки приєднання до європейських зоопарків лишається примарним, Подільський зоопарк займається нагальними потребами: окрім ремонту і реконструкції вольєрів, облаштовує альтанки та клумбу. А нових тварин розшукує в Україні: нещодавно в Харкові купили молоду пару антилоп канна, а із Закарпаття найближчим часом привезуть пару угорських буйволів.
Коли працює зоопарк? Скільки коштує квиток?
Вінницький зоопарк працює щодня - з 9.00 до 18.00, без вихідних. Вхід: для дорослих - 20 гривень, для дітей - 10. Адреса - вул. Тарногродського, 9 (їхати тролейбусом чи маршруткою до кінцевої Київської, а потім хвилин 5-10 пішки). Телефон - 53-93-89.
Автор: Світлана ОСЛАВСЬКА,
Читайте також:
Альпака Коля, двоє ведмежат, носачі, вівці та бізони народились за зиму у вінницькому зоопарку (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер
Можна і маршруктою 20Б або 30 автобусом, або тролейбусами 1,3 (до зупинки "Вінницький зоопарк" Тарногродського)
Что за уровень журналистов?...
А по сути, зоопарк - позорище.