Краще знають потреби фронту: троє військових заснували фонд «Самобутні» для допомоги побратимам

- У Вінниці троє військових заснували благодійний фонд «Самобутні», який допомагатиме збирати кошти напряму для бригад військових.
- Як виникла ідея та хто її реалізовує? Розповідаємо.
Фонд «Самобутні» — це благодійна організація, заснована людьми, які на власному досвіді знають, що таке війна і якої допомоги потребують наші захисники. Ідея створення фонду належить трьом діючим військовим. Їхні імена в цілях безпеки не розголошуємо, однак вони поділилися своїми позивними: Фокс, Форісс та Штіль. Чоловіки служать в одній бригаді: хтось боронить Україну ще з 2014 року, а дехто — з початком повномасштабного вторгнення.
Поки ідейники фонду захищають нашу землю, реалізацією ініціативи займаються їхні дружини. Так, Ірина Ковальчук, директорка благодійного фонду «Самобутні» і дружина одного із засновників, розповіла журналістці «20 хвилин» про проєкт.
Як виникла ідея створення фонду?
Під час служби військові часто стикалися з браком матеріального забезпечення: дрони, засоби радіоелектронної боротьби, елементарна гуманітарна допомога тощо. Тоді захисники самостійно організовували збори, збирали кошти та купували все необхідне, паралельно виконуючи обов'язки військовослужбовців на фронті.
— Тому і виникла ідея створити фонд, який би допомагав таким же військовим, як вони, адже їм краще зрозуміло, що саме потрібно нашим захисникам і як їм допомогти, — розповідає директорка фонду Ірина Ковальчук.

Жінка пригадує, що коли чоловік уперше поділився з нею цією ідеєю, вона подумала, що це нереалістично.
— Я пам'ятаю, що це було влітку 2023 року. Чоловік приїхав і розповів мені про ідею. Чесно кажучи, мені здавалося, що це нереально. Іноді навіть зараз опускаються руки, коли стикаюся з певними труднощами, адже всюди є якісь загвоздки, — каже Ірина.
Попри все, фонд уже офіційно зареєстрований, відкрито рахунок, отримано статус неприбуткової організації.
Як працюватиме фонд?
Наразі організація має сторінку в соціальних мережах і розпочала розробку сайту, через який будуть організовуватися збори коштів. Це буде місце, де розміщуватиметься інформація про всі актуальні потреби конкретних бригад із вказаними сумами, які потрібно зібрати.
— Не всім зручно переказувати кошти напряму на рахунок, а через сайт, де є платіжні системи, це буде набагато зручніше. Коли є сайт, ми можемо себе позиціонувати, люди матимуть можливість ознайомитися з інформацією про нас, — пояснює Ірина.
Також кожен збір буде супроводжуватися детальними звітами. Усі кошти та закупівлі направлятимуться безпосередньо конкретним підрозділам.
Тобто, якщо бригаді нагально потрібно буде щось придбати, вона зможе делегувати питання збору коштів і закупівлі Благодійному фонду «Самобутні».
— Ми активно шукаємо партнерів серед малого та середнього бізнесу, пропонуючи взаємовигідну співпрацю та прозору звітність. Кожен бізнес, який працюватиме з нами, ставатиме нашим партнером, і ця інформація обов'язково буде розміщена на сайті, щоб кожен бачив, хто підтримує Збройні сили, — наголошує Ірина.
У планах фонду — залучення громадськості шляхом проведення розіграшів, благодійних заходів та акцій для популяризації діяльності фонду.
Наразі команда фонду складається з кількох людей: Ірина Ковальчук — директорка фонду, троє засновників-військових, бухгалтер і SMM-менеджерка — дружина одного із військових.
— Зізнаюся, я довго вагалася, адже мені легше працювати за кадром. Але я зрозуміла: якщо є шанс допомагати нашим захисникам — ним обов'язково потрібно скористатися, — ділиться Ірина.
Чому саме «Самобутні»?
Назву придумали самі військові.
— За значення назви і як її придумали не питайте. Чесно кажучи, я дізналася її вже в день реєстрації фонду. Хлопці щось там обговорювали, а мене вже поставили перед фактом. Але вона мені дуже сподобалась — проста й сильна, — посміхається Ірина Ковальчук.
Логотип фонду теж розробляли самі військові: жовто-блакитні кольори символізують державний прапор України, а форма елементів нагадує дрони — сучасний символ боротьби.
Плани на майбутнє
Фонд прагне оперативно закривати нагальні потреби бригад по всіх напрямках фронту. Зараз організація активно шукає бізнеси, готові допомагати війську.
Якщо вам цікава така співпраця, ви можете звернутися до Ірини Ковальчук за контактами:
Читайте також:
Сало для військових скидають з дронів: як волонтери з Піщанки допомагають захисникам
Колишній в’язень бершадського гетто Роман Шварцман зустрівся з Андрієм Єрмаком