Колишній в’язень бершадського гетто Роман Шварцман зустрівся з Андрієм Єрмаком

Колишній в’язень бершадського гетто Роман Шварцман зустрівся з Андрієм Єрмаком
  • Роман Шварцман, який у дитинстві пережив Голокост у Бершадському гетто, продовжує активну діяльність зі збереження історичної пам’яті. Нещодавно він виступив у німецькому Бундестазі, порівнявши злочини нацистів із діями росії проти України. Його промова викликала резонанс, а депутати вшанували її стоячи.

Житель Одеси Роман Шварцман під час румунської окупації перебував у єврейському гетто. Чоловік народився у 1936 році у Бершаді Вінницької області. Нещодавно Роман Шварцман зустрівся з керівником Офісу Президента Андрієм Єрмаком. Про це політик повідомив на своїй сторінці в instagram.

Незадовго до цього, 29 січня, у Бундестазі пройшла історична промова Романа Шварцмана щодо Голокосту та війни в Україні. Відео зі зверненням видатного одесита оприлюднили в німецькому виданні Der Tagesspiegel.

За словами Шварцмана, нинішні покоління мають докласти зусиль, «щоб ніхто більше не зазнавав страждань і тортур», це їхній історичний і моральний обов'язок. «Сьогодні ми повинні знову зробити все можливе, щоб покласти край варварству», — наголосив він.

Відео дня

Роман Шварцман є головою Одеської регіональної асоціації євреїв і представляє жертв Голокосту. У віці п'яти років він потрапив у Бершадське гетто у Вінницькій області. За його словами, і через 80 років він ще пам'ятає приниження, біль і постійний голод у гетто.

Після промови Шварцмана депутати аплодували йому стоячи. Федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр (Frank-Walter Steinmeier) подякував гостю за те, що він зміг приїхати в Берлін.

Андрій Єрмак також відмітив промову Романа Шварцмана та подякував йому за важливі слова при зустрічі.

— Подякував за активну діяльність у збереженні пам’яті про нацистські злочини проти людства. Окремо відзначив нещодавню промову Романа Шварцмана у німецькому Бундестазі. Тоді живий свідок Голокосту порівняв дії сучасної рф з нацистськими злочинами та закликав до міжнародної підтримки України. Запропонував провести спільну зустріч із представниками США, Ізраїлю, Німеччини, які працюють над збереженням пам’яті жертв Голокосту. Зокрема, щоб обговорити наслідки тих злочинів проти людяності, які рф вчиняє проти українського народу зараз, — написав Андрій Єрмак.

Від дитинства в гетто до боротьби за справедливість

У простій єврейській сім'ї було дев'ятеро дітей, Роман Шварцман був сьомим. Мати була домогосподаркою, тато працював на Бершадському заводі охоронцем. У перші дні війни батько та старший брат Романа Шварцмана пішли на фронт. 

На початку липня 1941 року мати з вісьмома маленькими дітьми намагалася евакуюватися. Після двотижневих спроб евакуації вони змушені були повернутися додому через активний наступ фашистських військ. Наприкінці липня-початку серпня до Бершаді увійшли німці, а на початку вересня указом коменданта німецької адміністрації на території міста організували два гетто, в одному з яких перебувала родина Романа.

Після завершення війни, у 1945 році, дев'ятирічний Роман розпочав навчання в першому класі Бершадської середньої школи. У 1955 році він переїхав до Одеси та вступив до ПТУ №2, де опановував спеціальність слюсаря-збирача, а вже у 1956 році завершив навчання. З 1957 по 1963 рік здобував освіту в Одеському інституті інженерів морського флоту, отримавши фах інженера-механіка. Трудову кар'єру розпочав на Одеському заводі «Поліграфмаш». У його трудовій книжці лише один запис.

В Одесі на першому установчому з'їзді створили Міжнародну спілку євреїв — колишніх в'язнів гетто та нацистських концтаборів. І лише за кілька років такі асоціації відкрилися в інших містах. У 1990 році заснували Одеську регіональну Асоціацію колишніх в'язнів гетто та концтаборів. Основною метою створення Асоціації є: об'єднання євреїв — колишніх в'язнів гетто та нацистських концентраційних таборів у період Другої світової війни, захист їхніх прав, свобод та інтересів, координація діяльності об'єднань, що розташовані на території Одеси та Одеської області. 

Завдання Асоціації — протидія фашизму, екстремізму та іншим проявам расової дискримінації, виявлення місць масового знищення євреїв у період Другої світової війни, увічнення пам'яті жертв геноциду, увічнення та пошук людей, які рятували євреїв, з метою присвоєння їм звання «Праведник народів світу».

Роман Маркович відзначений численними почесними нагородами та званнями: Почесними відзнаками Одеського міського голови «Трудова слава» та «За заслуги перед містом», почесним званням «Заслужений машинобудівник», медаллю «За трудову відзнаку», орденами «За заслуги» I, II та III ступенів, ювілейними медалями за державні та міжнародні заслуги.

Довідково

Під час Другої світової війни на території Вінницької області створили близько 125 єврейських гетто, зокрема в містах Шаргород, Могилів-Подільський та Бершадь. Шаргородське гетто було третім за чисельністю в Трансністрії після гетто в Могилів-Подільському та Бершаді. У цьому гетто, окрім місцевих євреїв, утримували депортованих з Румунії та Бессарабії. 

Румунська військова адміністрація не проводила масових страт, але зобов'язала всіх євреїв міста носити жовту нашивку на одязі і оселитися в неогороженому гето. Румуни не вчиняли масових страт, але займалися здирництвом, влаштовували облави. Важкі умови життя, скупченість, сильні морози, відсутність каналізації та водогону спричинили в гето зимою 1941-42 років епідемію тифу. 

Загалом, під час окупації області, понад 200 тисяч євреїв були розстріляні або замордовані в гетто та колоніях.

 

Читайте також:

У вінницького ветерана Романа Кашпура народилась донечка

На Київщині син вінницького бізнесмена напав на військового після зауваження про порушення ПДР

На Вінниччині затримали 52-річного ієромонаха УПЦ МП Станіслава Макєєва, що закликав до окупації Києва

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up