«Вам точно треба прокапаться»: чому ми обираємо шлях через вену, він дійсно такий чудотворний?

«Вам точно треба прокапаться»: чому ми обираємо шлях через вену, він дійсно такий чудотворний?
  • Хоч раз в житті вам давали пораду — піти прокапатися, на будь яку скаргу: ноги болять, серце щемить, холестерин зашкалює….
  • І після крапельниць людині справді стає краще, ну або вона так вважає. Чому це працює, а в чому підступність розповідає сімейний лікар.

В медичних протоколах по всьому світу зазначається, що вводити ліки інфузійно потрібно у кількох випадках:

  • Невідкладні стани — під час екстреної медичної допомозі, коли життю людини загрожує небезпека, її необхідно терміново ввести ліки.
  • Інтенсивна терапія — теж саме призначення, швидко реагувати на важкий стан пацієнта, лише в умовах стаціонару.
  • Кровотеча — коли людина втрачає велику кількість крові в її організм вводять кровозамінники або вливаються розчини.
  • Інтоксикація — при інфекційних захворюванях, отруєнні токсичними речовинами, інфузійно вводять розчин, щоб розбавити його концентрацію в крові.

Через вену краще дійде?

Прямий контакт нам здається ефективнішим? З упаковки одразу в кров — буде швидше результат? Напевне така логіка в пацієнтів, які воліють обирати інфузійне введення препарату, незважаючи на існуючі пероральні аналоги?

— По суті, на кожну крапельницю має бути свій показ, тому що стаціонар ніхто не відміняв, — розповідає сімейна лікарка Лариса Титарчук. — Але якщо людина може харчуватися, хоча в період хвороби апетит може трішки знижуватися, і головне, якщо людина може гарно пити, то крапельниць як таких вона не потребує. Адже основна мета крапельниць це перше — забезпечити водно-електролітний баланс, ну дивлячись з того що ми вводимо. Другий — це зняти гострі стани. Швидкі не дарма приїжджають і ставлять катетер — тому що ніхто не знає що може статися, а має бути доступ до вени. Тому що раптом, це інфаркт, інсульт, чи інші гострі невідкладні стани і тут інфузійна терапія потрібна.

Відео дня

Якщо ми говоримо про бабусь і дідусів які звикли, знаєте як ото при радянському стані, коли потрібно було замайти ліжко-місця в стаціонарах, там пацієнтам призначали різні крапельниці для підтримки організму. Ну, а коли людина лежить і дивиться: «Ага мені щось капають, поруч бігає медсестричка, мені тепло, зручно, я звільнений від роботи і хатніх справ…». То навіть якщо будуть капати звичайний фізрозчин в даному випадку ефект плацебо працює і нам стає краще, просто від цього перепочинку.

Для тиску і серця треба прокапаться?

Наприклад в людини гіпертонія. Є багато пероральних форм гіпотензивних препаратів, які гарно знижують і вони набагато ефективніші ніж крапельниці.

— Судини, це як труби, така от замкнута система, — говорить лікар. — І якщо у людини високий тиск, (артеріальний тиск — це сила я з якою рідина, тобто кров, тисне на стінку судини), а ми почнемо лити воду — тиск стане ще більший, можуть з’явитися набряки. Ну і плюс інфузія, коли вона дійсно не потрібна, може спровокувати ускладнення, типу серцевої недостатності — серцю складно качати кров, бо її стало більше за об’ємом, що дало додаткове навантаження і на серце, і на нирки.

А як же чистити судини?

— Від чого їх чистити, — запитує лікарка. — Ну шлаки там накопичуватися не можуть, втім як і в кишківнику. Звісно, в людей похилого віку, які мають атеросклероз можуть з’явитися наприклад бляшки. Але як можна крапельницями очистити від них судини? Відповідь — ніяк. Бляшка дістається хірургічно, якщо її гемодинаміка нестабільна і вона перекриває просвіт, так само як і тромб — крапельницями це ніяк не почистиш. Звичайно на період реабілітації, після хірургічного втручання буде проводитися інфузійна терапія. Але далі людину будуть переводити на таблетовані форми, тому що це так само ефективно.

Розширює капіляри, покращує кровоток?

— Якщо говорити про молоду здорову людину, то після крапельниці для «покращення кровотоку і розширення капілярів», а по суті після вливання зайвої рідини — вона просто частіше бігає в туалет, — каже Лариса Титарчук. — Але потрібно сказати про мінуси — а це перш за все доступ до вени.

Коли відбувається прокол, хочеш не хочеш можна занести інфекцію, а ще може бути щось по типу тромбозу, тромбофлебіту, дивлячись від того скільки ми крапаємо рідини. А ще це перевантаження серцево-судинної системи, не кажучи про алергічні реакції.

Хоча за словами лікаря, з тих пір як у нас з’явилися сімейні лікарі, просто так піти в стаціонар щоб сезонно прокапатися складно.

— На це мають бути підстави, важкий стан людини, — розповідає сімейна лікарка. — От той самий грип наприклад і маленька дитина яка не їсть, не п’є, відповідно зневоднюється, її погано в неї висока температура. Якби ця дитина хоча б пила воду, температура б падала. А так цього ефекту немає плюс ми не можемо дати ліки проти грипу. Відповідно це орієнтує на важкий перебіг даної інфекції, тому лікарі вимушені цю дитину госпіталізувати, для того щоб інфузійно забезпечити її достатньою кількістю рідини і ліками.

 
Читайте також:

Що варто знати про кліщі? У МОЗ розповіли, як вберегтися

Безкоштовні щеплення від сказу: з'явився графік для приватного сектору Вінниці

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Olga Zel
    Зараз і запалення легень 5 днів пігулками лікують
  • GuyFox
    Більшість сімейних лікарів не здатні не то що в вену попасти, а внутрішньом'язову ін'єкцію зробити. Покупляли дипломи "за свиню" і сидять у аптечних мереж на підсосі - виписують непотрібні ліки за комісійні.

keyboard_arrow_up