Садиба Вітгенштейна і печера «Бабина діра»: що можна побачити в селі Бронниця

- На мальовничих берегах Південного Бугу, серед подільських пагорбів і зелених лук, розкинулося невелике, але дуже атмосферне село Бронниця — одне з найстаріших поселень Вінниччини.
- Що можна там побачити? Розповідаємо.
Садиба Вітгенштейна
Однією з головних архітектурних окрас Бронниці є старовинний маєток родини Вітгенштейнів, а саме князя Петра Вітгенштейна, якого вважали видатним воєначальником. Він був нащадком відомого німецького роду, але все життя присвятив службі в російській армії.

Як писало видання Vlasno.info, за майже 50 років військової служби Вітгенштейн взяв участь у багатьох битвах — воював у наполеонівських та російсько-турецьких війнах, брав участь у придушенні повстання Костюшка. Війни значно підірвали його здоров'я, тож час від часу він їздив лікуватися на мінеральні води. А після чергової турецької війни у 1829 році, в чині генерал-фельдмаршала, подав у відставку за станом здоров'я та вирішив оселитися біля цілющих джерел на півдні Подільської губернії.

Місцем для майбутньої садиби відставний генерал обрав 170-метровий крутий берег Дністра в невеликому селі Бронниця, звідки відкривалася надзвичайна панорама річки.

Сам маєток, зведений у XIX столітті, вражає своєю монументальністю і витонченим стилем, характерним для епохи класицизму. Будівля оточена старовинним парком із віковими деревами, що пам'ятають колишню велич і шум балів, які тут колись відбувалися. Поблизу основної будівлі Вітгенштейн побудував башту-донжон із зубцями та бійницями й фахверкову сторожку, характерну для забудови німецьких міст того часу. Навколо садиби поміщик розбив мальовничий парк.

На жаль, сьогодні маєток потребує реставрації, але навіть у своїй зруйнованій красі він викликає захоплення і романтичні роздуми про минулу славу.
Печера «Бабина діра»
На сайті Landmarks.in.ua також знайшли інформацію, що якщо пройти далі в напрямку Дністра, то можна знайти печеру під назвою «Бабина діра»:
«В селі Бронниця, під горою, напроти річки Дністер, на приватній садибі існує земляний хід, щось схоже на погріб, який має в довжину два сажні та в ширину один сажень. Хід цей має в місцевих назву «Бабина діра». У 60-х роках власник маєтку Вітгенштейна проводив дослідження та знайшов там людський череп, залізну сокирку та приблизно три аршини мідної проволоки.
Печера, як показали дослідження, має щонайменше два виходи. На більшій частині її довжини висота складає майже повний зріст людини, ходи доволі широкі. В основі печери — пісковик, у якому трапляються мушлі. Лише на початку печери — вапняк... Печера ця довга, можливо, з кілометр. У печері є розгалуження. При описах придністровських містечок завжди згадується, що люди ховалися від набігів ворогів у печерах. Ймовірно, й ця печера могла бути створена саме для таких випадків. Але в описах, та й на власні очі, не видно якихось приміщень для тривалого перебування», — цитує видання працю Віктора Гульдмана.
Крім того, зазначається, що печера має на стелі хоч і давні, але помітні розломи. Основний матеріал — пісковик. Лазити далеко в печері без спеціального спорядження, страховки та команди категорично не варто. Існує ймовірність обвалів. Те, що колись у печері лазили діти за часів існування санаторію, не є аргументом на користь її безпечності. Тим більше, що вже траплялися випадки, коли люди блукали в ній.
Читайте також:
З Вінниці, Тульчина і Жмеринки: люди, яких знає Україна та світ
У Вінниці проживають тисячі етнічних росіян. Який національний склад в інших містах нашої області?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.