У Києві пройде великий благодійний концерт заради порятунку від руйнування будинку Миколи Леонтовича, що в селі Шершні на Вінниччині. До заходу долучилися відомі зірки.
У будинку композитора планують створити музей, дитячу музичну школу, театр просто неба та постійну резиденцію Святого Миколая.
Благодійний концерт запланували на 23 січня у Freedom Hall. Також під час концерту проведуть і благодійний аукціон, де серед лотів будуть речі відомих українців.
Тим часом, журналісти телеканалу ZIK з'ясовували, чий це насправді будинок та чому він у руїнах.
Нині помешкання, на якому висить табличка, де зазначено, що тут жив Леонтович, частково без даху та вікон. Приміщення у жахливому стані.
Історик та краєзнавець Олександр Коваль каже, що будівля має історичне значення та показує журналістам, у якому стані оселя.
Раніше там була контора, згодом зробили прибудову, у якій тепер працює пошта.
У сільській раді кажуть — все тому, що будівля не має господаря.
— Ми подали оголошення, що у нас є безхазяйне майно на території сільської ради. Пройшов рік, ми зробили технічну документацію на будівлю та на сесію поставили питання, щоб будинок перейшов на баланс сільської ради, — каже голова сільської ради Шершнів Наталя Михайлова.
Коли будівля матиме власника, зазначає пані Наталія, тобі можна буде вкладати гроші у її відновлення. Такод вона додає, що пошта там працює лише за усною домовленістю уже на протязі 12 років.
Фонд гуманітарного розвитку України уже два роки збирає кошти для відновлення будівлі. Втім, деякі історики вважають, що ця оселя ніколи не належала сім'ї композитора.
— Даний будинок — це не той будинок. Опис цієї будівлі жодним чином не відповідає тій будівлі, яку описують, як таку, що в ній проживала родина Леонтовича. Будівля, в якій проживала сім'я Леонтовича згоріла, — такий лист надіслав до сільської ради завідувач сектора охорони культурної спадщини області.
В обласному краєзнавчому музеї наводять свої докази.
— Будинок священника побудований у 80 році він дерев'яний на кам'яній основі. Тобто він зовсім не схожий на той будинок, який зараз є в Шершнях, — каже завідувач методичного відділу Вінницького краєзнавчого музею Марина Кошельник та показує документи.
Таке записано у єпархіальних відомостях, які знайшли в архівах. Написані вони батьком Леонтовича, який був священником. Є дані й від його колег. Там зазначено, що оселя Леонтовичів згоріла.
На запитання журналістки, що ж тоді за будинок нині у Шершні, Кошельник відповіла:
— Я не можу вам сказати.
— Ця дошка, ймовірно, була на цьому будинку повішана помилково, — додають у краєзнавчому музеї.
З думкою істориків не погоджуються деякі місцеві жителі. Кажуть, що це все ж той будинок.
— Горів будинок не той, де жив Леонтович, а будинок дяка, — додає сільська голова.
У фонді, якому збирають гроші на порятунок будинку, переконані, що пам'ятка справді належала Леонтовичам. І попри сумніви істориків, вкладатимуть у реставрацію гроші.
— Ми зараз ведемо перемовини з проектним інститутом, щоб вони визначили вік цегли, яка частина є історично важливою, а яку можна демонтувати, — каже президент фонду гуманітарного розвитку України Наталя Заболотна.
Місцеві мешканці та меценати сподіваються, що будинок Леонтовича таки вдасться відреставрувати. Та поки він стоїть у занедбаному стані.
Деталі цієї історії знайдете у наступному відео:
Довідка.
Леонтович Микола Дмитрович (* 1 (13) грудня 1877, с. Монастирок, Брацлавський повіт, Подільська губернія, Російська імперія — † 23 січня 1921, с. Марківка, Гайсинський повіт, Подільська губернія, Українська Соціалістична Радянська Республіка) — український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог. Автор широковідомих хорових обробок українських народних пісень «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть».
Його обробка «Щедрика» відома у всьому світі як різдвяна колядка.
Читайте також:
«Щедрик» у Білому домі в Америці і… в руїнах у Шершнях. Будинок Леонтовича рятують чужі люди
Яким став оновлений музей-квартира Миколи Леонтовича
Щоб зібрати гроші на реставрацію будинку Леонтовича влаштують фестиваль
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер